Загублені у Карпатах: село Дземброня

 

/data/blog/81431/ec948bc726a49270884594e9b8ada968.jpg

 

Високогірна Дземброня - чи не найкраще карпатське село, якщо ви маєте на меті втечу від цивілізації. Неймовірні краєвиди, чисте гірське повітря, ліси та полонини дозволяють без жодних докорів сумління назвати Дземброню центром зеленого туризму. Але є одненька проблемка… Як і будь-яке екологічно чисте місце, де можна досхочу ховатись від цивілізації, село розташоване подалі від транспортних шляхів. Дістатись сюди нелегко, проте ми готові розповісти, як це можна зробити.

   

Власникам автівок пощастило - для них шлях буде найлегшим. Всі інші мають їхати автобусом з Івано-Франківська через Ворохту до с.Ільці. Як вийдете в Ільцях, уважно подивіться на трасу - це остання нормальна траса, яку ви побачите на своєму шляху до Дземброні.

 

Від Ільців треба подолати ще 12 км до кінцевого пункту призначення автобусом або - ми розуміємо, це звучить невтішно - попуткою. До Ільців можна доїхати з Косова через Верховину. Єдиний прямий рейс до Дземброні рушає саме з Верховини: о 12.00, 15.40 та 17.50 - орієнтована вартість проїзду становить 20 гривень. В принципі, ви можете сісти в цей автобус в Ільцях…

 

А можете і не сісти, адже з високою вірогідністю в Ільцях вже просто не буде місця, пасажири в салоні будуть щільно утрамбовані, наче балтійські шпроти. До речі, автобус “Дземброня-Верховина” також існує - він відходить о 14.00. Чи вартує Дземброня транспортних пригод? Авжеж!

   

Постійних жителів в селі - 245-300 осіб, тобто це справжній рай для туристів, які обирають місце для відпочинку за принципом “чим менше людей - тим краще”. Приємне усамітнення вам забезпечене. Питома назва села звучить як “Берестецька Дземброня”, його намагалися перейменувати у Берестечко, але таке ім’я не прижилося, тому рішенням народного референдуму селу повернули його “рідну” назву: Дземброня.

   

Дземброня. Трохи дивно звучить, чи не так? З назвою селища пов’язано кілька легенд. Перша досить невинна, вона стверджує, що польські жовніри довго шукали в околицях якусь шляхтянку, вигукуючи: “Ґдзє Броня?” Інша версія більш цікава, не без карпатської містики. Вона наполягає, ніби топонім “Дземброня” походить від угорського слова “святкування”, і пов’язаний він з тим, що у день літнього сонцестояння неподалік села, на Вухатому Камені, мольфари приносили жертви богам… Тут дуже хочеться додати, ніби під жертовний ніж йшли чарівні незайманки, але ні, наші мольфари не мали традиції “переводити” гарних дівчат, тому боги вдовольнялись білими бичками.

   

Хоча Дземброня лежить вдалині від великих доріг, у селі бували і Леся Українка, і Василь Стефаник, а ще подейкують, ніби атмосфера саме цього села надихнула Сергія Параджанова зняти “Тіні забутих предків” - хоча зйомки проходили не тут, а у Верховині та Криворівні. Село зберегло свою самобутню культуру та звичаї, тож ви матимете нагоду долучитись до місцевих традицій та обрядів (ні, мольфарські жертви на Вухатому Камені вже не входять до традиційного дозвілля у Дземброні).

   

Саме час запитати, а чим, власне, можна себе розважати, якщо жертовні ритуали відійшли до легенд? Відповідаємо. По-перше, у південно-західному напрямку є потік Мунчіль, а на тому потоці - чарівні каскади водоспадів, які називають то Дзембронськими, то Смотрицькими. Загальна висота водоспаду становить приблизно 100 м, а найвищий каскад сягає 10 м. Варто сходити помилуватись. По-друге, на північ від села розлягаються полонини Косарище та Степанський - це шикарне місце, щоб помилуватись Чорногірським хребтом та сфотографувати його. Наразі ми підійшли до головної причини завітати до Дземброні: тут починаються цікаві пішохідні маршрути.

   

Перший варіант маршруту: на гору Піп Іван через Вухатий Камінь. Якщо рушати з Дземброні і повертатись до цього ж села через гору Смотрич, загальний час у дорозі - приблизно 10 годин, за які ви маєте подолати близько 20 км. Перепад висот на маршруті значний, непідготовлені туристи будуть “випльовувати легені”: 1 230 м. Висота Вухатого Каменю, на схилах якого височіють чудернацькі скелі, становить 1 864 м, а Піп Іван Чорногорський взагалі вважається однією з найвищих карпатських гір - на вас чекає 2 028 м, але оскільки ви будете йти хребтом, то дорога від Вухатого Каменя до Піп Івана не буде надто складною. Принаймні легшою, ніж підйом до “пірамід”.

   

На зворотньому шляху можна пройти через Смотрич, щоб знов опинитись у Дземброні. До речі, Дзембронські водоспади розташовані поруч зі Смотричем, тож заразом можна і їх оглянути.

   

Якщо ж ви прочитали опис проїзду до Дземброні і вам не сподобалось, маємо гарну новину: є альтернативний спосіб дістатись села - вирушити з Верховини через хребет Кринта пішки, закинувши на плечі рюкзак. Подорож вимагає щонайменше 8 годин ходу, подолати доведеться близько 20 км, проте перепад висот буде не трагічний: до 740 м.

   

Як дістатись: З Верховини можна їхати автобусом: відправлення щодня о 12:00, 15.40 та 17:50*, вартість проїзду 20 грн.. Час у дорозі: в середньому 1.2 години.

   

З Дземброні на Верховину автобуси також ходять один раз на день: відправленням о 14:00*. Вартість проїзду та сама - 20 грн. з людини.

   

Автовокзал у Верховині: вул. Грушевського, 1, тел. (03432) 2-12-90. Графік роботи: з 5.00 до 19.00.

 

За матеріалами: guide.karpaty.ua


12.07.2015 4321 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

922
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1912
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2783
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3410
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3645
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6804 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3828

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5640

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6754 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7600
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2430
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4693
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5088
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

448
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

916
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1784
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3371
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

891
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1752
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3661
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3855 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5418