Міністерство охорони здоров’я України направило обласним державним адміністраціям пояснення щодо переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19.
Такі рекомендації є уточненими, оновленими та мають відповідний термін дії, повідомляє Фіртка.
Зокрема, відомо, що протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар, а також надати відповідний висновок про тимчасове або постійне протипоказання.
Як раніше повідомляла Фіртка, протипоказання можуть бути абсолютними та із застереженнями.
До речі, єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові рекомендують щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності.
Серед тимчасових протипоказань такі:
- Гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0 °C.
Вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідку видають на термін до двох тижнів від початку захворювання.
- Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою.
Вакцинацію можна проводити через 90 днів після закінчення курсу терапії. Термін дії довідки – три місяці.
- Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб.
Вакцинація від COVID-19 має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). Термін дії довідки – 14 днів.
- Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз.
У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, її слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після проведення вакцинації проти COVID-19. Термін дії довідки – до завершення оцінки проби/IGRA.
- COVID-19 в анамнезі.
Вакцинацію може бути відтерміновано на три місяці від часу перебігу COVID-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Термін дії довідки – до 3-х місяців.
Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:
- Онкологічна хвороба.
- Аутоімунне захворювання.
- Особи з імунодефіцитом.
- Вагітність (існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech).
Михайло Радуцький, голова комітету Ради з охорони здоров’я, зазначив, що довідки про протипоказання для щеплення зобов’язані видати сімейні лікарі з початку листопада.
«Наприклад, діагноз тромбоз з тромбоцитопенією означає у певних випадках абсолютні постійні протипоказання до вакцин на векторній основі (АstraZeneca та деякі інші).
Загалом визначено 16 причин для або відмови від вакцинації (постійної чи тимчасової), або для її проведення з пересторогою», - зазначив Радуцький.
Такі документи можуть використовувати освітяни та держслужбовці, тобто ті люди, яких внесли до списку на обов’язкову вакцинацію.
На думку Радуцького, такі протипоказання має понад 1% населення України.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Природний імунітет після хвороби: коли невакциновані проти COVID-19 можуть заразитися повторно
Щеплені чи ті, хто перехворів: відомо, хто більш захищений від інфікування COVID-19