Загадки генплану Івано-Франківська. Основний містобудівний документ безнадійно застарів

 

13 січня в Івано-Франківську пафосно презентували генеральний план міста. Головний містобудівний документ прийнято ще в 2001 році, однак весь цей час доступ до «архітектурної конституції» міста не могли отримати навіть депутати міської ради. Що ж так прискіпливо ховали попередні чільники міської влади від іванофранківців?

 

 

Попередній генплан Івано-Франківська був розроблений 1978 року, тому зміни в соціально-економічній структурі країни зумовили необхідність його оновлення. Нагадаємо, що з 1998-го по 2006 рік міським головою Івано-Франківська був Зіновій Шкутяк. Можна з упевненістю стверджувати, що оновлений генплан відповідав його баченню перспективи розвитку обласного центру. Нині чинний генплан розроблено на термін до 2026 року. Проте цей документ включає в себе низку інших містобудівних документів, які датуються 1995 роком чи навіть 1990-м. Тож виглядає, що в основу генплану закладено дані і методологію, які вже навіть на момент завершення роботи були застарілими.

 

 

Садиби, які ніде будувати

 

В новому генплані проектувальники закріпили нову політику в житловому будівництві, яка орієнтувалась на садибну забудову. Таке рішення обррунтовувалось бажанням населення мати власний будинок із присадибною ділянкою. Однак якщо враховувати дефіцит вільних територій, незрозуміло, як можна було виконати це бажання. Проектувальники констатували, що історичний центр міста щільно забудований і важко піддається реконструкції. Через несвоєчасність вирішення питань щодо розвитку дорожньо-вуличної мережі в центрі міста виникли значні труднощі, пов’язані з організацією руху транспорту. Крім того, дрібноквартирний характер забудови не допускав можливості організації достатньої кількості автомобільних стоянок.


Загалом житлова забудова Івано-Франківська повною мірою не була забезпечена відповідною інфраструктурою. Головними полігонами для садибного будівництва мали стати території приміських сіл. Для багатоквартирного будівництва передбачалось освоїти вільні ділянки на території міста за рахунок вибіркової реконструкції та надбудови. Значні земельні резерви міські чиновники сподівались залучити за рахунок реконструкції територій військових частин. Зрештою, саме на цих територіях і було зведено нові квартали.


В центрі міста актуальною проблемою є організація території, яка зайнята речовим ринком, що навпроти госпіталю. Генпланом передбачено, що тут мають звести заклади торгівлі та громадського харчування з врахуванням наявності поряд пам’яток архітектури і обмеженням поверховості забудови. Як бачимо, за 10 років у цій справі не зроблено нічого: речовий ринок, який на сьогодні вже є атавізмом 90-х років, виявився надзвичайно живучим.

 



Місто без зелені

 

Генеральний план передбачив збільшення територій зелених насаджень. Івано-Франківськ не може претендувати на статус зеленого міста. Найбільшою оазою є міський парк, який доповнюється прибережною зоною міського озера. Значні можливості для рекреації зберігають і береги Бистриць Солотвинської та Надвірнянської. Однак кількість зелених насаджень у місті вп’ятеро менша за нормативні показники. Природно, що генплан повинен був змінити цю ситуацію, і проектанти запропонували створити два нові зелені масиви — парк культури «Каскад» на вулиці івасюка та Ботанічний сад у мікрорайоні «Пасічна». Територія парку «Каскад» мала б складатися з двох масивів, розташованих на обох берегах річки і поєднаних між собою пішохідним мостом. Крім того, пропонувалося організувати лісопаркову зону «Вовчинецькі схили», яка має поєднуватись з лісопарковим масивом на базі ставків села Вовчинця. Ботанічний сад у Пасічні планували створити на землях, які громадяни використовували під городи. Нині є очевидним той факт, що жодного з цих парків створено не буде. На цих територіях давно функціонують садово-городні товариства, жителі яких уже побудували добротні котеджі, тому забрати землю під парк буде неможливо. Значні сподівання пов’язані зі створенням двох зелених масивів у районі загвіздянського озера, однак з огляду на непрості відносини з владою цього села в реальність цих планів віриться слабо. 

 



Розвій спорту

 

Одним із найважливіших питань перспективного розвитку міста є будівництво спортивних споруд. Зокрема, в цьому напрямі плани направду наполеонівські: 12 полів для футболу (чотири з яких нові), 24 майданчики для волейболу, 18 майданчиків для баскетболу, 12 майданчиків для тенісу, а ще 5000 кв. м спортивних залів та 2400 кв. м закритих та відкритих басейнів і багато іншого. Скільки відсотків цього плану виконано за 10 років, визначати не беремось: жителі міста можуть оцінити це самостійно.

 



Жити не можна вмерти

 

Розділові знаки у цьому твердженні розставити не так просто. Проблема дефіциту місць для поховань уже стала притчею во язицех. На момент створення генплану в Івано-Франківську було 35 га кладовищ. Уже тоді мова йшла про необхідність розширення кладовищ та створення нових. Зокрема, величезне кладовище площею 30 га мало б з’явитись у районі мікрорайону «Пасічна», ще одне площею 7,8 га заплановано в Микитинцях на вулиці Юності. Загалом площа міських кладовищ мала б вирости з нинішніх 37 га до 94 га. До речі, найбільше нинішнє кладовище в Чукалівці не заплановано під розширення. Виходить, що міська влада вже нині порушує генплан, розширюючи поховання на землях цієї сільської ради.

 



«Прозорі» чиновницькі дамби

 

Івано-Франківськ розташований у межиріччі двох річок, тому однією з головних проблем є захист міста від затоплення. Значна частина (більше 50%) усіх ділянок, які передбачено під забудову, розташовані в зоні затоплення повеневими водами річок. Генплан подає кілька варіантів розв’язання цієї проблеми: протиповеневий захист, заходи зі зниження рівня ррунтових вод, а також протиерозійні заходи. В будівництві захисних дамб та укріпленні берегів річок за 10 років зроблено надзвичайно мало. Здебільшого місто користується дамбами, зведеними за часів СРСР. Якщо ж врахувати проблему засміченості дренажних систем, то випадки затоплення міських вулиць після рясних дощів не повинні дивувати.

 



Складнощі планової графіки

 

Чиновники міської ради відзвітували, що оприлюднення генплану дозволить підвищити прозорість та відкритість у сфері містобудування. Ми вимушені констатувати, що для простих громадян інтерес представляє лише текстова частина генплану. Графічний вигляд генплану зрозумілий лишень для фахівців. На ньому немає позначень вулиць та інших атрибутів, які б прив’язували його до карти місцевості. Якщо додати, що в низці мікрорайонів з’явилися десятки нових будівель, які змінили містобудівну ситуацію, то вивчення цього документа серйозно ускладнюється.

 

Про транспортні аспекти розвитку міста читайте в другій частині «Загадок генплану» в одному з наступних номерів «Галичини».

 

 

 Юрій КРИВЕНЬ


29.02.2012 Юрій КРИВЕНЬ 1022 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466