Забуті сповіді місцевих обранців


Вже пройшло два місяці нового 2013, і вступає в дію сила чорної змії, а звітування перед громадою за 2012 рік перетворилось з ритуалу натхнення для виборців у промовисту мовчанку.

 

І тут не лише відверте небажання депутатів міської ради щиро та публічно розповісти про свої звершення та висповідатись за гріхи, але й відсторонення громади від ролі політичного священика. Бо лише по телебаченні можна слухати прості відповіді на складні запитання, а не дивлячись в очі виборцю який уклав символічний договір з обранцем ще два роки тому.

 

Відповідь на запитання щодо публічних покаянь депутатського корпусу навіть не в тому, що вони вже на початку року змії вирішили застосувати одну із її «чеснот», а саме хитрість, і забути 16 статтю Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка їх зобов’язує не лише щороку звітувати перед громадою та повідомляти про результати обговорення виконком і раду, а ще й повідомляти виборця про такі звіти завчасно. При цьому місцеві можновладці з ентузіазмом згадали свої можливості та права для ведення війни театральних амбіцій за владу в місті.

 

Насправді, відповідь на питання щодо небажання звітувати політиків різного рівня та символічно пусті зали на поодиноких звітах, знаходиться набагато глибше. Вона ховається в контексті катастрофічно низького рівня довіри громади до влади.

 

Повністю підтримує діяльність місцевої влади за даними Центру Разумкова та Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва трохи більше 10% громадян. Тому не дивно, що загрузли не лише реформи на національному рівні. Ні у кого з аналітиків вже не викликає подив, що анонсованих реформ, зокрема, територіально-адміністративної, місцевого самоврядування та державної служби ми вже не дочекаємось. Хоча, можливо, це і на краще. Адже відомства Олександра Лавриновича та Сергія Льовочкіна не готують документів в демократичних палітурках, а лише на папері просякнутому духом диктатури та жадібності.

 

Загрузли ще й реформи на місцевому рівні – складно знайти людину в місті, яка б не ремствувала на реформу ЖКГ, стан доріг та ініціативи в сільському господарстві. Але замкнуте коло взаємної недовіри починається не на рівні депутатського корпусу, а на рівні політичних проектів, які називають себе партіями. Цікаві такі партії, без зрозумілих цінностей та реальних планів дій, що чомусь живуть не більше 10 років, і мають всі формальні ознаки бізнес-проектів.

 

Теперішні політичні партії настільки таємничі (а взагалі хтось бачив їхніх реальних та активних членів не по телебаченню?), що аж промовисто мовчать про те звідки та хто дає гроші на їхню діяльність та виборчу кампанію. Єдине, що ми знаємо – це те, що пересічні громадяни, середній клас, що формується та активний бізнес їх точно не фінансує. Значить вони їм і не служать. Тобто можуть нехтувати нашими інтересами.  Принцип закритості теперішні партійні функціонери переносять і на бюджет держави. Це яскраво видно на результатах дослідження рейтингу відкритості бюджетів яке в Україні проводив МЦПД – Україна зайняла 35 місце зі 100 країн. Більш відкритими виявилась наші сусіди, де політичні сили фінансуються громадянами: Болгарія, Польща, Словаччина та Чеська Республіка. Крім того за період правління теперішнього гаранта станом на 2012 рік бал країни знизився до 54 порівняно з 62 балами 2010 року.

 

Всі прекрасно розуміють, що закритість бюджетів тягнеться не лише з коридорів чиновників вищого рангу, а й з партійних приймалень та штабів по всій країні. Чи бачив або чув хтось з вас публічні звіти та інформацію про бюджети політичних партій в Україні?

 

Рядові члени політичних проектів (бо партіями їх складно назвати) не відчувають своєї цінності та впливу на лідерів, бо не можуть контролювати бюджет партії. Адже його ж насправді взагалі не існує – все фінансування йде через темні коридори закритих партійних офісів у центрі Києва прямо з приймалень власників найбільших фінансово-промислових груп країни.

 

Важко довіряти організації, яка нічого про себе не розповідає крім логотипу та кількох відомих прізвищ, довіра до яких підірвана ще років десять тому. Звідси ми і маємо наприклад практично нульову участь у виборчому процесі молоді, яка в добу Facebook вимагає прозорості та участі в прийнятті рішень.

 

Так чому виборець повинен слухати і довіряти звіту депутата, виборчу кампанію якого фінансує невідомий представник ФПГ, а не виборець? І все це ще й в контексті того, що обранець зовсім не народний, а призначений політичними лідерами, які віддали йому бренд проекту як політичний франчайзинг в регіон.

 

Проблему довіри між політиками та громадою можна вирішити лише увівши нові стандарти в політичний процес. Перш за все, це принципи фінансової прозорості та бюджетування (пожертвувань) для політичних партій збоку виборців. По-друге,  внутрішньопартійної демократії – не може авторитарна політична партія побудувати демократичну країну, як і не може довго ефективно існувати політична партія вождиського типу. А третє – це стандарти відповідальності через системну співучасть громадян в постійній діяльності політичних партій, а не лише у виборчий сезон в якості агітаторів.

 


Тарас Случик, політолог

спеціально для АН «Фіртка»


11.02.2013 Тарас Случик 653 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466