З медитаціями та лагідною українізацією: як на Прикарпатті працює центр для переселенців (ФОТО)

У Рогатині родина Ярини Дубчак облаштувала центр для людей, які вимушено переїхали з інших регіонів України. Зараз під опікою сім'ї — 43 переселенці.

Раніше вони жили у Краматорську, Сєвєродонецьку, Чернігові, Харкові, Києві, Ірпені та Бучі, а зараз тимчасово мешкають у центрі для тимчасово переміщених людей в адміністративному корпусі акціонерного товариства «Рогатинавто».

Про те, як родина створювала центр, які люди там живуть та чим вони займаються Ярина Дубчак розповіла в ефірі Українського радіо Карпати, передає Фіртка.

Центр створювали разом

Ярина Дубчак живе у селі Залужжя Рогатинської тергромади. Вона працює вчителькою географії та економіки у ліцеї. У вільний від роботи час вона з чоловіком Володимиром та двома доньками допомагає людям, яким довелося переїхати з регіонів, де були чи досі тривають активні бойові дії.

Жінка каже, що з перших днів повномасштабної війни активно допомагали родичі з Торонто у Канаді. Вони — представники української діаспори, уродженці Канади з «глибоким українським корінням».

«Це — чудова родина Романа і Роми Дубчаків. До допомоги Україні долучилися також їхні дорослі діти. Вони запитали у нас, що корисного можуть зробити під час війни, та запропонували фінансову підтримку.

Завдяки їхній підтримці та нашій ініціативі ми почали облаштовувати центр для прийому тимчасово переміщених людей. Ми закупили пів сотні ліжок, матраців, постіль, телевізори, холодильники, електрочайники.

Також обладнали санітарні кімнати», — розповідає Ярина Дубчак.

У центрі є 50 місць для переселенців, каже Ярина Дубчак. З її слів, створити комфортні умови для проживання там було складно, адже це приміщення не використовували впродовж двох років.

«У той період, коли там працювали, ми, мабуть, спали по три-чотири години. Ми зранку до ночі робили все, що треба. І нам вдалося! Ми також організували для людей безкоштовне харчування. Нам допомогли небайдужі.

Куди б ми не зверталися, чи до церковної, чи до батьківської громади (оскільки я працюю ще й класним керівником), чи до односельців, то відгукувалися всі. Усі допомагали з харчами, трохи закупляли», — говорить жінка.

До роботи у центрі долучаються й доньки Ярини Дубчак — Софія та Соломія. Вони зі своїми чоловіками стали волонтерами та організували постачання гуманітарної допомоги з Данії. Саме так людей, які проживають у центрі, забезпечують одягом, взуттям, засобами гігієни чи медикаментами. А для дітей привозять іграшки, підгузки та дитяче харчування.
Хто живе у центрі?

«Коли ми думали про те, яку концепцію обрати та перевагу яким переселенцям надати, то вирішили основну увагу приділити людям похилого віку, адже вони — найбільш уразливі.

Також охоче приймаємо матерів із дітками. У цей час в нас проживає лише один чоловік. Йому — приблизно 50 років, має інвалідність», — каже Ярина Дубчак.

У центрі можна жити зі своїми тваринами. Зараз тут мешкають дві собаки та чотири кішки.

«Ми своє життя не уявляємо без тварин — маємо вдома п'ять кішок та велику собаку. Тому сприймаємо поселення із тваринами спокійно. Тим більше коли в кімнату поселяється сім’я зі своїми улюбленцями, то нікого більше туди не підселяють. Ми створюємо всі комфортні умови.

До нас приїхала родина з Краматорська з котом неймовірних розмірів. Сім’я потрапила під обстріли, їхній будинок знищили, батько загинув. Під час обстрілів кота поранили. Ми тварину тут і ветеринарам показували, і спеціальне харчування котові підбирали».

Інтерв’ю з переселенцями

Ярина Дубчак розповідає, що записує короткі інтерв’ю з людьми, які проживають у центрі. Жінка каже, розпочала із діток.

«Вони розповідають мені про свої мрії, бажання, враження. Розмовляю також й з дорослими. Ці люди дуже хочуть спілкуватися. Як не дивно, але вони хочуть розповісти про свою біду. Хочуть, щоб їх почули та поспівчували. Їм потрібно про це говорити.

А я під час розмови дізнаюся про те, як ми можемо покращити їхні умови проживання. Хочемо зробити їх максимально комфортними, щоб вони могли хоча б трішечки, хоча б на мить забути біль і печаль. Щоб вони відчули ласку, тепло, щоб зрозуміли, що ми — єдині, що ця біда — наша, спільна", — сказала Ярина Дубчак.

Такі бесіди жінка у центрі проводить щодня.

«З однієї сторони, це — інтерв'ю, з іншої — маленькі сеанси психотерапії. Я здивувалася, бо коли взяла одне, друге інтерв’ю, то до мене почали приходити люди й питати: "А в нас ви нічого не хочете запитати? А нас ви не хочете почути?"

Складається враження, що ми — єдина, велика родина. А такі спілкування, як мені здається, вивільнюють їхню душу від тривог», — додає жінка.

Спільна робота та медитації

Щоб відволікатися від пережитого та повертатися до звичного життя для мешканців у центрі організовують медитації, сеанси аромотерапії, заняття з фітнесу з тренером. Крім того, разом з родиною Ярини вони прибирають територію чи ліплять вареники на кухні.

«Люди питають, коли будуть польові роботи та просять дозволити їм попрацювати на землі. Мене здивувало, що цього просять люди, які проживали в Києві чи Харкові, адже у них не було своєї землі.

Однак вони кажуть, що давно мріяли про те, що матимуть маленьку дачу, клаптик землі й у них буде можливість там хазяйнувати. Нехай тут — не дача, не їхня земля, але, думаю, вони із задоволенням попрацюють і отримають корисний досвід».

За її словами, з дітьми у центрі обладнали творчу лабораторію. Там є розмальовки, книжки, ножиці, кольоровий папір. На першому занятті, розповідає Ярина Дубчак, діти вивчали карти, символіку України, медитували та читали вірші. Крім того, малюки можуть інсценізувати казки, адже нещодавно отримали речі для лялькового театру.
«Зараз ми готуємося до Вербної неділі та виготовляємо композиції. Пізніше будемо робити крашанки. Ми їздимо з дітками в Рогатин, вивчаємо місто.
У нас є хлопчик, у якого бабуся проживає в Києві. Вона — художниця, письменниця і фотографиня. Хлопчина також захопився мистецтвом фотографії. Я віддала йому свій фотоапарат, то він нафотографував стільки гарних речей. Зробив чудовий фотоколаж», — каже Ярина Дубчак.
Лагідна українізація

Усі люди, які зараз мешкають у центрі, розмовляють російською мовою. За словами Ярини Дубчак, між собою вони говорять саме цією мовою, однак "краще чи гірше, але володіють й українською».

«Деякі люди живуть у нас два тижні. Я знаю, як вони спілкувалися, і зараз можу порівняти. У нас є одна дівчинка, їй — шість років. Вона приїхала з родиною із Сєвєродонецька. Ця дитина розмовляла зі мною лише російською два дні. Потім я її попросила спілкуватися українською.

Дівчинка відповіла, що це — важко. А я кажу: "Настуню, дивися, але ж я для тебе стараюся: готую їсти, прибираю, проводжу уроки, ігри. Постарайся для мене!".

За десять днів дитина настільки гарно почала говорити українською мовою! Мало того, вона ще й робить зауваження іншим, примовляючи: "З Яриною розмовляти російською не можна! Вона ж для нас старається!" Ось так у нас відбувається лагідна українізація — ніжна, ненав'язлива», — каже жінка.

Займатимуться, доки потрібно

Планів щодо того, як і скільки працюватиме центр для вимушених переселенців у Рогатині, родина поки не будує. Займатимуться цим, поки буде потрібно, говорить Ярина Дубчак.

«Коли дивимося на події, які відбуваються в Україні, то прекрасно розуміємо, що навіть коли закінчиться війна, залишиться ще дуже багато людей, які не матимуть житла, не матимуть куди повернутися. Їм якийсь час десь треба буде перебувати.

Тому насправді не знаємо, в якому це буде форматі, як це виглядатиме. Але, думаю, час продиктує нам свої умови, коли не зможемо цим людям сказати: "Їдьте звідси!".

Ми створимо всі комфортні умови для їхнього подальшого проживання. Допомога буде продовжуватися. В цьому я абсолютно переконана», — підсумувала Ярина.

Що було раніше?
21 лютого президент росії володимир путін заявив про визнання Росією незалежності окремих районів Донецької та Луганської областей. Згодом він оголосив про введення регулярних російських військ на ці окуповані території для «підтримки миру».

24 лютого російський президент оголосив про початок операції проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій лінії кордону з росією та Білоруссю.

Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат. 

До слова, цивільне населення закликають до організованого опору на тлі повідомлень про надходження колон російсько-окупаційних військ із півночі України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вбивали та ґвалтували українців. Розвідка оприлюднила список російських окупантів, причетних до злочинів у Бучі

Стало відомо, скільки українських біженців планують повернутись після війни — опитування

Вночі ППО знищила крилаті ракети, які рухались в напрямку західних областей

Більшість мешканців західних областей не готові віддавати Крим та Донбас

Понад 75% українців вважають рідною мовою українську 

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

Зміни з квітня: чого очікувати українцям 

Фотогалерея


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466