Всеукраїнське опитування 25 жовтня: як і навіщо буде проходити

Президент Володимир Зеленський випустив відеозвернення, в якому закликав українців прийти на місцеві вибори 25 жовтня, а також анонсував на цей же день всенародне опитування.

«25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі п'ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами. Про те, про що нас раніше ніколи не питали. П'ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку. Чи не вперше за час незалежності ми запитаємо: що думаєш ти», – сказав глава держави.

Щодо цієї події поки залишається більше запитань, ніж відповідей. «Слово і діло» спробує на них відповісти, передає Фіртка.

Які питання планують поставити українцям?

Поки невідомо.

Як повідомив у своєму Telegram-каналі колишній народний депутат Сергій Лещенко, перше питання буде озвучено завтра, 14 жовтня. Далі планують озвучувати по одному питанню в день. Тобто до кінця тижня список питань вже стане нам відомий.

Як буде проходити опитування?

Поки теж точно невідомо.

За інформацією все того ж Лещенка, голосування буде у вигляді бюлетенів, але не на виборчих дільницях. Біля дільниць поставлять спеціальні урни, стежити за якими будуть волонтери. Голосування буде добровільним.

Чи матиме опитування юридичну силу?

Ні.

«Чому твоя відповідь важлива? Тому що буде так, як вирішиш ти», – заявив у зверненні Зеленський. Але насправді все не зовсім так. Як заявили в Офісі президента, опитування 25 жовтня не буде мати прямих юридичних наслідків (на відміну від референдуму).

Про те, що опитування не матиме юридичної сили, говорять і наші експерти. За словами експерта з конституційного права Олександра Москалюка, подібні ініціативи не можна назвати навіть якимось пробним референдумом: 

«Референдум ділиться на два види – обов'язковий і консультативний. Консультативний ще іноді називається плебісцитом. Він проводиться для того, щоб органи влади зорієнтувалися і могли відповідно зреагувати на те, яке рішення буде прийнято на референдумі. Такі референдуми поширені у Франції. Але незалежно від виду референдуму, повинна бути дотримана процедура, передбачена законодавством. А в згаданому випадку, мабуть, буде просто якесь соціологічне опитування».

Навіщо тоді взагалі проводять опитування?

Все в рамках прагнення до народовладдя, яке перед виборами обіцяв Володимир Зеленський (і не тільки він, таку обіцянку роками давали різні політики, докладніше можна почитати тут).

В ОПУ зауважили, що в Україні протягом кількох десятиліть напрацюванням питань стратегічного значення для країни займалося дуже вузьке коло людей.

«Запропоноване президентом загальнонаціональне опитування дасть можливість кожному громадянину висловитися про те, що дійсно важливо для суспільства, щоб на рівні всієї держави можна було засвідчити громадську думку без її коригування різними заангажованими «експертами» і політиками з більш ніж 20-річним стажем маніпуляції народними очікуваннями. Тобто держава ставить прямі запитання суспільству і отримує прямі відповіді без посередників. Саме так працює справжня демократія», – розповіли у президента.

Проведення опитування прописано в законодавстві?

Ні.

Насправді зовсім недавно в парламенті намагалися ухвалити відповідні зміни. Депутати від «Слуги народу» зареєстрували законопроєкт «Про внесення змін до закону про ЦВК щодо опитувань громадської думки». Нардепи пропонували надати Центральній виборчій комісії повноваження забезпечувати організацію опитування громадської думки, якщо його вирішить провести уряд.

Однак профільний комітет не зміг зібратися, щоб розглянути цей законопроєкт. Тому в сесійну залу його теж не винесли. Детальніше про цю ініціативу писав політолог Олександр Радчук.

Нагадаємо також, що в першому читанні Верховна рада ухвалила президентський законопроект про референдум. Згідно з ініціативою, на референдумі планують вирішувати питання внесення змін до Конституції (в I, ІІІ та XIII розділи), питання загальнодержавного значення, питання скасування окремих норм або закону. Призначити референдум може парламент і президент, також є можливість провести його за народною ініціативою.

Референдум, на відміну від опитування, має юридичну силу і не потребує затвердження будь-якими державними органами. Прийняте рішення набуває чинності через 10 днів після визначення результатів. До речі, президент запропонував, щоб референдум не можна було проводити одночасно з черговими і позачерговими виборами (як це зараз робиться з опитуванням). Остаточно ухвалити закон депутати хочуть в цьому році.

Чи можна маніпулювати такими опитуваннями?

Такий ризик є.

Як і у випадку з референдумом, опитування може застосовуватися для маніпуляції громадською думкою. За словами експерта, у громадян можуть не стільки питати думку, скільки легалізувати вже прийняті рішення.


14.10.2020 1451
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421