Все заради пива

 

/data/blog/35620/15d6c4d6c2a4839f5b95eba702108dd3.jpg

В обласному центрі встановилася справжня літня температура і в центральній частині міста як гриби після дощу виростають літні торгові майданчики. Літніми їх можна назвати доволі умовно, адже розгортати такі заклади торгівлі дозволяється з 1 квітня по 1 листопада. І лише цьогорічна затяжна зима змусила підприємців трохи відтермінувати сезон заробітків.

Бізнес для своїх

Літні торгові майданчики вельми популярні серед іванофранківців. Погожого дня, навіть у будні, в таких закладах завжди вистачає клієнтів, які бажають перехилити гальбу-дві пива. Підприємці давно помітили тенденцію до такого й охочих заробити на пристрасті до хмільного напою не бракує. Однак, як пише газета "Галичина", далеко не всім охочим вдасться пробитись на таке «місце під сонцем». Місто у нас маленьке, тотально забудоване і знайти відповідний клапоть землі під шатро доволі непросто. В результаті конкуренція за розміщення таких закладів доволі значна.

Практика розташування літніх торгових майданчиків склалась протягом попередніх років. Тут варто окреслити два варіанти: «літник» біля торгового закладу (ресторану, кафе чи бару) та літній майданчик, що розташований окремо. із літнім майданчиком біля стаціонарного закладу все ясно: є власник, який таким чином розширює клієнтську базу шляхом надання більшої зручності для своїх відвідувачів. А от хто має стояти на центральних площах міста? В цьому разі діє доволі дивний принцип: підприємець, який облаштував заклад минулого року, має право продовжити свою діяльність. Таким чином, на ринок не допускають чужих і найкращі місця розподіляють між тими, хто має добрі зв’язки в структурах міської влади. А як же конкурси, тендери та аукціони, про які так люблять говорити наші можновладці? Адже лише таким чином можна отримати найвищу для міста вартість оренди. Проте в цьому міська влада керується зовсім іншими принципами.

Щороку діяльність літніх торгових майданчиків пов’язана з великою кількістю проблем. Антисанітарія, нелегальні працівники, різноманітні порушення законодавства про тишу, створення перешкод для руху пішоходів — це далеко не повний перелік незручностей. Позитиви, безумовно, теж є — торік івано-Франківськ заробив 633 тисячі гривень від діяльності «літників». Однак детальний аналіз дозволяє стверджувати про сумнівність такого «бізнесу» з точки зору інтересів громади.

Пивний алкоголізм

В Україні протягом десятиліть формувався міф про те, що пиво не є алкогольним напоєм. В результаті масованої рекламної кампанії із залученням відомих спортсменів за останні десять років кількість пивних алкоголіків збільшилась у десять разів. Якщо 10-15 років тому хворих з такою залежністю було один-два на 100 алкоголіків, то нині — більше десяти. Найтривожніше, що пивними алкоголіками стають переважно молоді люди, причому з достатньо благополучного соціального середовища. Для прикладу: літр пива міцністю 5 градусів еквівалентний 125 грамам горілки. і на відміну від горілки та іншого «важкого» алкоголю, продаж якого суворо регламентують, пиво можна купити всюди, в тому числі і в «літниках». Літні торгові майданчики зорієнтовані на продаж пива як головний спосіб заробітку. Крім того, ці заклади мають прямий стосунок до формування культури споживання алкогольних напоїв і сприяють поширенню пивного алкоголізму. У читача може виникнути враження: все це не про нас, ми ж не Донецьк, у нас алкоголіків менше. Як свідчать дані обласного наркологічного диспансера, івано-Франківщина посідає п’яте місце в Україні за поширеністю алкоголізму (1 445 алкоголіків на 100 тис. населення), пишуть Паралелі.

Все по-старому

27 березня Івано-Франківський міськвиконком погодив облаштування 20 літніх майданчиків у центральній частині міста. Це лише перша партія їх, адже чи не на кожному засіданні виконкому такі питання будуть розглядати і затверджувати. Якщо порівняти з минулим роком, тоді нараховувалось більше 100 таких закладів, щоправда, частина з них діяла нелегально. Що відрізнятиме цьогорічний сезон від торішнього? Відмінностей небагато. Спочатку про приємне: влада таки виконала обіцянку і прибрала «літник», який розміщувався впритул до дитячої бібліотеки на площі Міцкевича. Щоправда, забравши шатро з цього місця, чільники міста ледь не створили нову проблему, адже власник «літника» запропонував перенести його на майданчик позаду пам’ятника «пластунам». і дарма, що цей майданчик є частиною пішохідного коридору між площею Ринок та вулицею Незалежності. Лише в останній момент з ініціативи першого заступника міського голови Зіновія Фітеля цей пункт вирішили вилучити з рішення. На цьому добрі новини і вичерпуються.

Центральна частина міста (Вічевий майдан та площа Ринок), як і минулого року, тепер буде перевантажена «літниками». Торік біля ратуші стояло шість закладів і цього року навряд чи буде менше. Подібна до цього історія — і з Вічевим майданом, де біля фонтану вже стоїть два «літники», які є більшими за площею за торішні. Зовсім сумна історія з площею біля універмагу «Прикарпаття». Дирекція супермаркету «Сільпо» звернулась до міської влади з пропозицією облаштувати з боку вулиці Дністровської паркувальний майданчик, який би мало обслуговувати КП «Сервіс-авто». Але цьому заважають торгові кіоски та літній майданчик, який працює на цій же території. Хто переможе, побачимо вже згодом, щоправда, навряд чи виграють пішоходи, яких після розростання фасаду універмагу на п’ять метрів відтіснили на невеликий п’ятачок.

Подвійні стандарти

«Літники» поблизу ратуші з’явилися після 13 травня. Таку умову перед підприємцями висунув міський голова Віктор Анушкевичус. Пов’язано це з тим, що площу Ринок активно використовували під час святкувань до дня міста. Традиційно на урочистості завітали гості із міст-побратимів. Міський голова чудово розумів, що «літники» навряд чи пасуватимуть пафосним заявам про європейське місто. Але свята минули, і іванофранківцям доведеться щонайменше півроку миритися з «пивним Шанхаєм» біля ключової пам’ятки міської архітектури. Якщо в обласному центрі ситуація не найкраща, то з районів також надходять тривожні відомості. Як повідомила ОДТРК, у Надвірні два «літники» встановили безпосередньо перед школою, хоч це і суперечить правилам. Найцікавіше, що претендентами на такий бізнес у Надвірні є «сіячі доброго і вічного» — педагог-методист саме цієї школи, яка розташована біля пивного майданчика, та директор місцевої телерадіокомпанії. Отож пиво в маси тепер будуть нести гуманітарії.

Хотіли як краще, а вийшло як завжди

Щоб практика розміщення «літників» у місті була більш прозорою, цього року міська влада вирішила прийняти нову редакцію відповідного положення, яке навіть винесено на громадське слухання. Але без скандалу не обійшлося. Вже на виконкомі положення розкритикував секретар міської ради Микола Вітенко. Він пропонував дозволити «літникам» працювати цілорічно, а також дозволи на розміщення таких закладів видавати в департаменті архітектури та містобудування, а не на виконкомі, який є публічним органом. Зрештою, положення таки ухвалили в старій редакції, однак після положення мали б затверджувати і комплексну схему розміщення літніх торгових майданчиків. Така схема чітко визначала б місця, де можна встановлювати такі заклади і якої площі вони повинні бути. Такий сценарій був невигідним певним політичним силам, і схему вирішили не затверджувати, а дозволи видавати в «ручному режимі». Це загрожує подальшими конфліктами, адже новий «літник» може з’явитись будь-де і в будь-який час.


16.05.2013 668 6
Коментарі (6)

мешканець 2013.05.17, 13:54
Що ж як бачимо влада і далі, як і щороку, споює молодь, майбутнє України. Запитання до влади: А хто ж буде будувати і розвивати українську державу? Та спита та деградована Вашими зусиллями молодь? А може Ви "шановні міські можновладці" спеціально так чините, щоб Україна немала майбутнього? Ви, ідучи на поводу і за хабар від пивнмх злодюг, сповідуючи свої меркантильні інтереси, нищите майбутнє української нації. Де ви свободівські псевдопатріоти члени виконкому який приймав рішення про пяні майданчики? Що і далі продаєтесь за хабарі, як ваші побратими Гаркот і Онуфріїв? ГАНЬБА ВИКОНАВЧОМУ КОМІТЕТОВІ!
? 2013.05.17, 14:40
При чому виконком до вищезгаданих осіб? За них несе відповідальність свобода,яка активно займається розміщенням своіх літнх майданчиків. Виконком ще трохи має совість!
Світлана 2013.05.17, 16:55
не буду повторюватись, цілком згідна з вищенаписаним коментарем, тільки шкода що від наших коментарів нічого не змінюється, а ті кого це стосується просто не читають їх, а продовжують це робити з року в рік нарощуючи кількість таких закладів в місті.........
1 2013.05.18, 14:35
Свобода споює молодь
Сергій Чирва 2013.05.18, 19:15
Із Світланою незгідний: вони читають наші коментарі! І на правду, як по команді, а може і по команді, починають поливати лайном блогерів ... А споювання населення чітко вписується у поставлене глобалістами завдання: привести населення України до 10 млн. душ. Хіба це не геноцид? А шляхи також визначені: це і куріння, і наркоманія, і алкоголізм, і химізація їжі, а також знищення економіки, виїзд молоді за кордон, просто маргиналізація людей... Тут один хвалився, що він РОГУЛЬ... А наших політиканів використовують у темну, граючи на їхньому природному жлобстві.
людмила 2013.05.20, 21:15
зробіть біля пивнушок туалети,загадили усі сквери і підворотні
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466