Вплив коронавірусу на травну систему людини

Скрипник Любов Миронівна – лікар-гастроентеролог першої кваліфікаційної категорії Медичного центру Оксфорд Медікал Прикарпаття, кандидат медичних наук.


Коронавірус завдав значних збитків кожному із нас. Хтось постраждав у економічному плані, хтось у плані здоров’я, хтось втратив близьких людей. Для когось хвороба минула без зайвих проблем за лічені дні, а хтось мучився багато місяців і був на межі життя та смерті. Інколи перенесений COVID-19 – це дрібниці, в порівнянні з ускладненнями.

На сьогодні, ми зустрілися із масовим спалахом захворювання на Прикарпатті, що не в останню чергу пов’язано із туризмом, масовими святкуваннями, байдужим відношенням до правил безпеки. Маємо те, що маємо. Важливою проблемою стала мутація вірусу – поява нового, як його вже назвали «британського» штаму. Новий штам характерний високою вірулентністю, тяжким перебігом інфекційного процесу, високим ризиком ускладнень з боку нервово системи та травного тракту. Ми зупинимося на постковідних розладах кишківника.

Яким чином коронавірусна інфекція може вражати травну систему?

Близько третини пацієнтів при появі перших симптомів коронавірусної інфекції відмічають діарею, не пов’язану із отруєнням чи іншими розладами кишківника. Діарея здебільшого триває кілька днів та усувається медикаментозно.

Даний факт наштовхнув вчених на думку: «Чи несе SARS COV-19 вплив на кишківник та чи може він зберігатися у фекаліях?». Задля цього дослідники із Гонконгу відібрали історії хвороби 100 пацієнтів різного віку, які перенесли коронавірусну інфекцію. Особливу увагу звернули на показники аналізів крові, калу, дані зібраних скарг. Вивчивши дані, лікарі дійшли висновку, що:

  • мікрофлора кишківника має значний вплив на перебіг інфекції, адже однією з функцій мікрофлори є імунна відповідь;
  • в осіб з перенесеним COVID-19 відмічається ослаблення мікрофлори та зниження рівня корисних бактерій;
  • розлади мікрофлори досягають піку на 7-10 добу захворювання, що, власне, припадає на період так званого «цитокінового шторму» - масивного запалення і перенавантаження імунної системи
  • дані зміни тривають ще близько місяця після перенесеного захворювання.

Щоб зрозуміти причину на клітинному рівні, дослідники із Нідерландів спробували культивувати (тобто виростити) in vitro вірус на окремо взятих клітинах кишківника. Дослідження було успішним, що підтверджує факт того, що збудник коронавірусу може вражати епітеліальні клітини кишківника. Це пояснюється наявністю рецептора АСЕ2, який сприймає вірус та пропускає його всередину клітини.

Клінічні прояви  пост ковідних розладів кишківника

Наскільки ми зрозуміли, коронавірусна інфекція уражає клітини кишківника приблизно у третини хворих. Це запускає патогенетичний механізм синдрому мальабсорбції – уражені клітини ворсинчастого епітелію тонкої кишки втрачають здатність всмоктувати поживні речовини, порушується функція кишкового пристінкового травлення, всмоктування води та мінералів у товстому кишківника. Розвивається тривала діарея.

При діареї пацієнта турбують такі симптоми:

  • періодичний біль у животі;
  • бурчання у животі;
  • втрата апетиту;
  • значне схуднення;
  • дефекація неперетравленими домішками їжі;
  • порушення водно-сольового обміну;
  • часті болючі позиви в туалет;
  • неоформлений кал вкрай неприємного запаху.

Тривалість діарейного синдрому залежить від ступеня ураження кишківника. В деяких випадках патологія минає без будь-яких проблем. Але часто після перенесеної інфекції зміни структури стінки кишківника є надто вираженими й у пацієнта виникають проблеми із відновленням мікрофлори. Згодом можуть формуватися неспецифічні виразкові коліти та навіть онкопатології.

Тому рекомендую при наявності проблеми одразу звернутися до лікаря. Ми сформуємо індивідуальний курс лікування, який відновить ваше здоров’я та дозволить усунути неприємні спогади про захворювання!

Записатись на прийом можна за телефонами: (0342) 777 299; (050) 3 777 299; (097) 4 777 299.

Партнерський матеріал

 


18.03.2021 21518
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

917
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1903
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2771
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3398
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3636
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6794 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5635

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6743 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2422
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

909
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1778
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3362
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

885
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1746
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3843 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5410