Подумайте про Японію навесні, і образом, який першим спаде на думку, швидше за все, буде всім відомий у країні вишневий цвіт, "сакура" - білі та рожеві квіти, що розлітаються по містах і горах, пелюстки якого вкривають землю.
Квіти, які переживають «пікове цвітіння», яке триває лише кілька днів, шануються в Японії більше тисячі років.
Натовпи святкують переходячи з вечірки на вечірку, які організовують у найпопулярніших місцях, щоб сфотографуватися та влаштувати пікніки під гілками.
Але цього року сезон вишневих квітів прийшов і минув миттю, в одне із найдавніших розквітів - і вчені попереджають, що це симптом більшої кліматичної кризи, що загрожує екосистемам скрізь.
Ясуюкі Аоно, дослідник Університету префектури Осака, зібрав записи з Кіото до 812 р. н. е. з історичних документів та щоденників. У центральній частині міста Кіото розквіт вишні припав на 26 березня, найраніший за понад 1200 років, сказав Аоно.
А в столиці Токіо цвітіння вишні досягло повного розквіту 22 березня, що є другою за ранньою датою.
"Оскільки глобальні температури підвищуються, останні весняні заморозки настають раніше, та цвітіння настає раніше", - сказав д-р Льюїс Зіска з Колумбійських наук про охорону здоров'я.
Дати піку цвітіння змінюються щороку, залежно від численних факторів, включаючи погоду та кількість опадів, демонструючи загальну тенденцію переміщення раніше і раніше. За даними Аоно, в Кіото пікова дата коливалася століттями приблизно в середині квітня, але почала рухатися на початку квітня у 1800-х роках. Ця дата перемістилася на кінець березня лише кілька разів в історії.
"Цвітіння сакури дуже чутливе до температури", - сказала Аоно. "Цвітіння і повне цвітіння можуть бути раніше або пізніше, залежно від температури", - сказав він. "Температура була низькою у 1820-х роках, але донині вона зросла приблизно на 3,5 градуса Цельсія (6,3 градуса за Фаренгейтом)".
Вишні у Кіото, Японія, цвітуть приблизно на 10 днів раніше, ніж 100 років тому, згідно з дослідженнями у Міжнародному журналі біометеорології. Раннє цвітіння збігається з підвищенням температури, що свідчить про те, що зміна клімату впливає на тривалість вегетаційних сезонів. Сірі точки відображають дату пікового цвітіння з 900 по 2015 рік. Червона лінія показує 10-річну ковзну середню.
Сезон цього року, зокрема, вплинув на дати цвітіння, додав він. Зима була дуже холодною, але весна прийшла швидко і незвично тепло, тому "бруньки повністю прокинулись після достатнього відпочинку".
Однак їхній ранній розквіт - це лише вершина айсберга світового явища, яке може дестабілізувати природні системи та економіку країн, сказав Амос Тай, доцент кафедри наук про Землю в Китайському університеті Гонконгу.
Є два джерела підвищеного тепла, що є головним фактором, що змушує квіти цвісти раніше: урбанізація та зміна клімату. З посиленням урбанізації міста, як правило, стають теплішими, ніж сусідні сільські райони, що називається ефектом теплового острова.
Але більшою причиною є зміна клімату, яка спричинила підвищення температури в регіоні та світі. І ці попередні дати є не лише питанням туристів, які намагаються встигнути на пік розквіту до того, як пелюстки повністю спадуть - це може мати тривалий вплив на цілі екосистеми та загрожувати виживанню багатьох видів.
На кожну дію є своя реакція
"Відносини між рослинами та комахами та іншими організмами складалися протягом багатьох років - від тисяч до мільйонів років", - сказав Тай. "Але в останньому столітті кліматичні зміни насправді руйнують все і порушують усі ці відносини".
"Хоча колись вони росли одночасно кожної весни, тепер квіти можуть розпуститися до того, як комахи будуть готові, і навпаки - це означає, що "комахи можуть не знайти достатньої кількості їжі з рослин, а рослини не мають достатньої кількості запилювачів (щоб дати плоди) ", - сказав вчений.
Протягом останнього десятиліття деякі популяції рослин і тварин вже почали переходити як на "більші висоти", так і на "більші широти", щоб уникнути наслідків зміни клімату, згідно з дослідженням 2009 року, проведеним в "Біологічне збереження".
"Екосистеми не звикли до таких великих коливань, це викликає у них сильний стрес", - сказав Тай. "Продуктивність може бути знижена, а екосистеми можуть навіть зруйнуватися в майбутньому".
Не обмежується вишневим цвітом
Цього року зміна дат цвітіння не обмежується лише Японією; вишні, що прикрашають приливний басейн у Вашингтоні, округ Колумбія, також зацвіли рано. За даними Служби національних парків, дата пікового цвітіння сакури у Вашингтоні змістилася майже на тиждень з 5 квітня по 31 березня.
І наслідки зміни клімату обмежуються не лише цвітінням вишні.
"Цвітіння вишні привертає увагу, люди люблять відвідувати парки, милуючись цим, але багато інших рослин також зазнають змін у своєму життєвому циклі, і можуть мати ще сильніший вплив щодо стабільності їх екосистем ", - сказав Тай.
За його словами, те саме явище вже відбувається з багатьма культурами та економічно цінними рослинами, створюючи великі проблеми для продовольчої безпеки та засобів для існування фермерів.
На запаси їжі в найбільш вразливих регіонах світу безпосередньо впливають посуха, неврожай та рої сарани.
У деяких регіонах фермери можуть бути змушені змінити типи сільськогосподарських культур, які вони вирощують. Деякі кліматичні умови стануть занадто жаркими для того, що вони вирощують зараз, тоді як інші кліматичні зони зазнають більше повеней, більше снігу, більше вологи в повітрі, що також обмежить те, що можна вирощувати.
"Фермерам набагато важче передбачити, коли у них буде хороший рік, коли у них буде поганий рік", - додав Тай. "Сільське господарство зараз більше схоже на азартні ігри, оскільки кліматичні зміни рандомізують те, що відбувається в наших екологічних системах".
за матеріалами CNN