Вперше за 1200 років: в Японії зафіксували раннє цвітіння сакури. Кліматична криза поглиблюється

Люди з'їжджаються в міські парки Токіо, щоб подивитися на квітучі вишні 21 березня.

Подумайте про Японію навесні, і образом, який першим спаде на думку, швидше за все, буде всім відомий у країні вишневий цвіт, "сакура" - білі та рожеві квіти, що розлітаються по містах і горах, пелюстки якого вкривають землю.

Квіти, які переживають «пікове цвітіння», яке триває лише кілька днів, шануються в Японії більше тисячі років.

Натовпи святкують переходячи з вечірки на вечірку, які організовують у найпопулярніших місцях, щоб сфотографуватися та влаштувати пікніки під гілками.

Але цього року сезон вишневих квітів прийшов і минув миттю, в одне із найдавніших розквітів - і вчені попереджають, що це симптом більшої кліматичної кризи, що загрожує екосистемам скрізь.

Ясуюкі Аоно, дослідник Університету префектури Осака, зібрав записи з Кіото до 812 р. н. е. з історичних документів та щоденників. У центральній частині міста Кіото розквіт вишні припав на 26 березня, найраніший за понад 1200 років, сказав Аоно.

А в столиці Токіо цвітіння вишні досягло повного розквіту 22 березня, що є другою за ранньою датою.

"Оскільки глобальні температури підвищуються, останні весняні заморозки настають раніше, та цвітіння настає раніше", - сказав д-р Льюїс Зіска з Колумбійських наук про охорону здоров'я.

Дати піку цвітіння змінюються щороку, залежно від численних факторів, включаючи погоду та кількість опадів, демонструючи загальну тенденцію переміщення раніше і раніше. За даними Аоно, в Кіото пікова дата коливалася століттями приблизно в середині квітня, але почала рухатися на початку квітня у 1800-х роках. Ця дата перемістилася на кінець березня лише кілька разів в історії.

"Цвітіння сакури дуже чутливе до температури", - сказала Аоно. "Цвітіння і повне цвітіння можуть бути раніше або пізніше, залежно від температури", - сказав він. "Температура була низькою у 1820-х роках, але донині вона зросла приблизно на 3,5 градуса Цельсія (6,3 градуса за Фаренгейтом)".


Вишні у Кіото, Японія, цвітуть приблизно на 10 днів раніше, ніж 100 років тому, згідно з дослідженнями у Міжнародному журналі біометеорології. Раннє цвітіння збігається з підвищенням температури, що свідчить про те, що зміна клімату впливає на тривалість вегетаційних сезонів. Сірі точки відображають дату пікового цвітіння з 900 по 2015 рік. Червона лінія показує 10-річну ковзну середню.


Сезон цього року, зокрема, вплинув на дати цвітіння, додав він. Зима була дуже холодною, але весна прийшла швидко і незвично тепло, тому "бруньки повністю прокинулись після достатнього відпочинку".

Однак їхній ранній розквіт - це лише вершина айсберга світового явища, яке може дестабілізувати природні системи та економіку країн, сказав Амос Тай, доцент кафедри наук про Землю в Китайському університеті Гонконгу.

Є два джерела підвищеного тепла, що є головним фактором, що змушує квіти цвісти раніше: урбанізація та зміна клімату. З посиленням урбанізації міста, як правило, стають теплішими, ніж сусідні сільські райони, що називається ефектом теплового острова.

Але більшою причиною є зміна клімату, яка спричинила підвищення температури в регіоні та світі. І ці попередні дати є не лише питанням туристів, які намагаються встигнути на пік розквіту до того, як пелюстки повністю спадуть - це може мати тривалий вплив на цілі екосистеми та загрожувати виживанню багатьох видів.

Цвітіння вишні в парку Кітаномару в Токіо, Японія, 23 березня.

На кожну дію є своя реакція
Рослини та комахи значною мірою покладаються один на одного, і обидва види використовують екологічні підказки, щоб "регулювати терміни різних стадій свого життєвого циклу", сказав Тай.
Наприклад, рослини відчувають температуру навколо них, і якщо протягом постійного періоду досить тепло, вони починають цвісти, листя починає з’являтися.
Подібним чином, комахи та інші тварини залежать від температури протягом своїх життєвих циклів, а це означає, що підвищена температура може спричинити швидший ріст.
"Відносини між рослинами та комахами та іншими організмами складалися протягом багатьох років - від тисяч до мільйонів років", - сказав Тай. "Але в останньому столітті кліматичні зміни насправді руйнують все і порушують усі ці відносини".
Різні рослини та комахи можуть реагувати на підвищення тепла різними темпами, відкидаючи свої життєві цикли не синхронізовано.
"Хоча колись вони росли одночасно кожної весни, тепер квіти можуть розпуститися до того, як комахи будуть готові, і навпаки - це означає, що "комахи можуть не знайти достатньої кількості їжі з рослин, а рослини не мають достатньої кількості запилювачів (щоб дати плоди) ", - сказав вчений.
Птах біля цвіту вишні в парку в Токіо, Японія, 23 березня.

Протягом останнього десятиліття деякі популяції рослин і тварин вже почали переходити як на "більші висоти", так і на "більші широти", щоб уникнути наслідків зміни клімату, згідно з дослідженням 2009 року, проведеним в "Біологічне збереження".
Але екосистемам стає все важче адаптуватися, а кліматичні зміни роблять погоду все більш і більш непередбачуваною. Хоча тенденція дат цвітіння, як правило, рухається до раніших, несподівана та екстремальна погода означає, що з року в рік все ще існує величезна мінливість.
"Екосистеми не звикли до таких великих коливань, це викликає у них сильний стрес", - сказав Тай. "Продуктивність може бути знижена, а екосистеми можуть навіть зруйнуватися в майбутньому".

Не обмежується вишневим цвітом

Цього року зміна дат цвітіння не обмежується лише Японією; вишні, що прикрашають приливний басейн у Вашингтоні, округ Колумбія, також зацвіли рано. За даними Служби національних парків, дата пікового цвітіння сакури у Вашингтоні змістилася майже на тиждень з 5 квітня по 31 березня.

І наслідки зміни клімату обмежуються не лише цвітінням вишні.

"Цвітіння вишні привертає увагу, люди люблять відвідувати парки, милуючись цим, але багато інших рослин також зазнають змін у своєму життєвому циклі, і можуть мати ще сильніший вплив щодо стабільності їх екосистем ", - сказав Тай.

За його словами, те саме явище вже відбувається з багатьма культурами та економічно цінними рослинами, створюючи великі проблеми для продовольчої безпеки та засобів для існування фермерів.

На запаси їжі в найбільш вразливих регіонах світу безпосередньо впливають посуха, неврожай та рої сарани.

У деяких регіонах фермери можуть бути змушені змінити типи сільськогосподарських культур, які вони вирощують. Деякі кліматичні умови стануть занадто жаркими для того, що вони вирощують зараз, тоді як інші кліматичні зони зазнають більше повеней, більше снігу, більше вологи в повітрі, що також обмежить те, що можна вирощувати.

"Фермерам набагато важче передбачити, коли у них буде хороший рік, коли у них буде поганий рік", - додав Тай. "Сільське господарство зараз більше схоже на азартні ігри, оскільки кліматичні зміни рандомізують те, що відбувається в наших екологічних системах".

за матеріалами CNN


06.04.2021 1090
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

976
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2867
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3497
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3878

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2483
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4749
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5133
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

966
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1835
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3716
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5472