Воєнна аптечка

 

/data/blog/49743/6c596fcf0cf957bb9c605e515b97c4d2.jpg

 

Йдеться про необхідність мати недоторканий запас медикаментів та лікарських засобів - щоби прожити якийсь час без візитів в аптеку, щоби зарадити собі й близьким у надзвичайних ситуаціях. Така домашня аптечка - умовно назвемо її воєнною - мала би поєднати можливість першої допомоги і виживання.

 

Про те, що й для чого слід упакувати в неї, радить практик, лікар міської станції «швидкої допомоги» у Франківську Ольга Боржова-Мерінова. Поправка - на військово-польові умови. 

 

Без паніки

Найкраще брати за основу автомобільну аптечку, оскільки її вміст складений з урахуванням і розладів, і травм. Що саме має бути в аптечці для пасажирських транспортних засобів, визначив наказ Міністерства охорони здоров'я №270. Основний перелік - засоби для зупинки кровотечі та накладання пов'язок при травмах; антисептичні засоби; знеболювальні та серцеві засоби і додаткові, серед яких термоковдри, комірці для фіксації хребта, шини для кінцівок. У нашому випадку слід не заморочуватися комірцями і ковдрами, а переглянути цей список відповідно до потреб у ймовірних військово-польових умовах.

Тільки без панки: слід знати загрозу, щоби дати собі раду. Треба вміти надати першу допомогу пораненим, переляканим і важкохворим в умовах бойових дій, а головне треба мати чим її надати - це одна з простих умов виживання. Наші батьки, а також старші брати і сестри знають, що раніше такі знання і практику опановували в старших класах шкіл і на спецкурсах у вузах. Варто пригадати, щоби застрахуватися. Впевненість у власних діях є запорукою перемоги.

За словами лікаря «швидкої» Ольги Боржової, є чотири типові ситуації, коли треба «включатися» і надавати першу допомогу. Її ще називають екстреною, або долікарською. Наприклад, коли людина втрачає свідомість. «Нашатир як оптимальний стимулятор центральної нервової системи - під ніс. Ноги підняти догори. Забезпечити доступ свіжого повітря», - відчеканює медик. Отже, в аптечці має бути нашатирний спирт, досить п'яти ампул. Його наносять на вату або серветку перед тим, як піднести до носа.

Друга ситуація - опіки. При опіках пошкоджене місце промивають холодною проточною водою. «Ніякого спирту чи горілки на рану. Жодних олій та інших мастил. Це тільки погіршить ситуацію - збільшить біль, призведе до запалення, - попереджає спеціаліст. - Після того, як рана промита, її обробляють пантенолом - є така пінка. І накладають стерильну пов'язку». Додаємо в аптечку пантенол, стерильні бинти різних розмірів та стерильні серветки. Як варіант - стерильні перев'язочні пакети.

При опіках обов'язково дають знеболювальне, щоби запобігти больовому шоку. Він, наголошує Ольга Боржова, супроводжує всі тяжкі травми, переломи та поранення. Больовий шок небезпечний тим, що у людини різко падає тиск і вона втрачає свідомість - «відключається» аж до втрати контролю мозку за діяльністю нервової системи. Простіше кажучи, больовий шок вимикає мозок, зупиняє дихання і серце. У такому випадку слід якнайшвидше провести штучне дихання і масаж серця. Але такі активні дії можуть також бути небезпечними: людину без свідомості треба повертати на бік, а при зупинці серця натискати на грудну клітку - все це може погіршити загальний стан, посилити біль і, як наслідок, викликати новий больовий шок. Тому знеболювальні засоби - одні з основних медикаментів у воєнній аптечці. «Дексалгін, темпалгін, анальгін, кетанов у таблетках», - перелічує лікар. Ольга Боржова переконує, що час чи можливість для того, щоби набрати ліки в шприц із ампули, є не завжди. І якщо поранена людина при тямі, краще дати ковтнути знеболювальне. Це також перше, що треба робити і при будь-яких пораненнях.

 

Не сердечні рани

Найбільш поширені у час війни в містах, як не дивно, не вогнепальні поранення, а травми кінцівок. Отже, перш за все - знеболювальне. Після чого - іммобілізація підручними засобами. Якщо є кровотеча, накладають джгут, після чого кінцівку знерухомлюють і фіксують. Джгут треба накладати вище місця поранення. «Замість медичного джгута добре підійдуть гумові рукавички, які зазвичай є в наших побутових аптечках першої допомоги, - каже Ольга Боржова. - Та будь-які стрічки». Лікар пояснює, що в цьому випадку варто вколоти чи дати ковтнути кровоспинне - як-от децінон чи вікасол. Після чого тампонувати рану - «набити» її стерильними серветками. Є спеціальні кровоспинні серветки, просякнуті фурагіном тощо. Після чого рану туго бинтують, ясна річ, стерильними бинтами, і якнайшвидше передають пораненого лікарям. Річ у тому, що тривале перетискання рани може призвести до омертвіння тканин і втрати кінцівок. А тривала кровотеча загрожує життю. Повертаючись до аптечки, в цьому випадку дбаємо про джути, рукавички, кровоспинні засоби. «При дрібних капілярних кровотечах ефективна гемостатична губка - такі є в аптеках», - зауважує лікар «швидкої».

Кожна рана - чи то стріляна, чи колота - мусить бути оброблена, наголошує Ольга Боржова. Тому складаємо в аптечку також перекис водню, йод, зеленку, спирт, вату, запас нестерильних бинтів. І лейкопластир, щоби кріпити пов'язки. Запам'ятовуємо, що спиртові розчини антисептиків наносять тільки навколо рани, аж ніяк не всередину. Так само не застосовують для введення в глибокі рани розчин перекису водню - можлива емболія пухирцями повітря.

Слід знати, що при крововтратах пораненому потрібно багато пити. Час від часу йому треба перевіряти пульс. Норма частоти серцевих скорочень - від 60 до 90 ударів за хвилину, каже медик. Більше 90 - варто вжити серцеві засоби: таблетки чи краплі. Оптимально - корвалменд, його розсмоктують. «Нітрогліцерин не можна тицяти при будь-якій підозрі на серцеві розлади, - застерігає лікар. - Його треба вживати тільки під контролем тиску, оскільки цей препарат дуже швидко і стрімко знижує артеріальний тиск».

 

Без діареї і психозу

У воєнно-польових умовах надзвичайно важливо дотримуватися особистої гігієни. Інакше можна заробити шлунково-кишкові інфекції, розлади стільця і загрозливе зневоднення організму від діареї. Погодьтеся, було би сумно на війні безславно загинути від проносу. А таке стається. Отже, в аптечку - левоміцетин, імодіум та біле вугілля. Останнє йде до звичного чорного активованого в пропорції 1:10. Доречні будуть кілька пакетиків смекти та електролітів, наприклад регідрону - такі порошки розводять у воді для відновлення водно-сольового балансу організму при різкому зневодненні. Ці засоби життєво необхідні при гострій діареї у дітей.

Плюс засоби особистої гігієни - сухі одноразові та вологі серветки, стерильні серветки для рук, бактерицидне мило та спрей, індивідуальний одноразовий посуд. Варто також мати запас бутильованої води, вважає лікар. І запастися масками, щоби не підхопити якийсь вірус.

Противірусні, так само як і жарознижувальні, медикаменти теж мусять бути у воєнній аптечці. Арбідол та амізон, парацетамол та нурофен. Окрім пігулок, варто подбати про свічки від температури, особливо родинам з дітьми. І про нос-спей та отривін при нежиті.  А також септефріл та ангілекс при болях у горлі. «Універсальний антибіотик - аугментин. Цей препарат не дає тяжкої алергії. Стосовно решти антибіотиків, треба робити проби на чутливість», - зазначає Ольга Боржова.

Що ж стосується алергії, як і всіх хронічних хвороб, то в аптечці слід передбачити ліки, які зазвичай вживаються. Як-от інгалятори для астматиків. Інсулін та спеціальні препарати для діабетиків. Гіпотензивні пігулки і краплі на випадок гіпертонічних кризів у тих, хто має проблеми з підвищеним тиском. Серцеві середники при нападах серцебиття та болю. «В кожній аптечці має бути валідол і корвалмент», - ще раз наголошує лікар «швидкої».

Незле додати гель чи крем, який знеболює при розтягуваннях, та кілька еластичних бинтів. Так само, як і очні краплі альбуцид. Чи протикашльові та відхаркувальні пігулки. «Підбір терапевтичних препаратів - індивідуальний. У цьому випадку краще проконсультуватися з сімейним лікарем», - вважає Ольга Боржова. До лікарів слід звертатися і після того, як травмованому, пораненому чи хворому надали невідкладну допомогу. «Знати про небезпеку і готуватися до неї, щоби могти допомогти, - це не страшно. Страшно виявитися не готовим і не мати чим допомагати», - підсумовує лікар.

«Психіатричні захворювання - це теж серйозний ризик нашого часу, тому в аптечці треба мати також і заспокійливі», - підтримує колегу головний лікар міської служби 103 Ігор Ковалюк. Зійшлися на валер'янці - починати пити можна вже зараз.

 

Наталія КУШНІРЕНКО, Галицький кореспондент


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466