Внутрішній "Євромайдан" Івано-Франківської обласної філармонії

 

"Євромайдан" - явище символічне і перманентне. Воно і уніварсальне, і локальне одночасно. "Євромайдан" як лінія боротьби між злим і добрим актуальний як для країни в цілому, так і для практично кожної ланки у всій вертикалі влади, кожного колективу, навіть глибше - свій символічний "Євромайдан" ведеться як внутрішній джихад, чи то "крузейд" (хрестовий похід), доброго проти злого навіть в середині кожної особистості. Всюди старе, відживше, "совкове" намагається перешкоджати новому, сучасному і прогресивному. Свій "Євромайдан" вже більше року триває і в Івано-Франківській обласній філармонії. Перепитії навколо Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії не вщухають.

 

Здавалося, із призначенням нового головного диригента колектив оркестру продовжить працювати і забудеться історія із наклепами і обливанням брудом усіх сторін конфлікту, акціями протесту під адмінбудівлею ОДА і показовою відмовою працювати під диригуванням нових керівників. А ось і ні. На порядок денний вийшло не адекватне до ситуації питання про від’єднання колективу Симфонічного оркестру від філармонії і створення окремої юридичної одиниці – комунального підприємства "Симфонічний оркестр Івано-Франківської обласної ради".

 

Із цим питанням "зацікавлена сторона" (хто вона, ця "зацікавлена сторона", навіть в самому колективі Симфонічного оркестру лише здогадуються) уже дійшла навіть до народного депутата України, голови підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександра Бригинця. Мовляв, директор філармонії Андрій Савка "шантажує і чинить тиск на музикантів, звільняє їх без причин", а тому буде краще, коли оркестр заживе собі окремим життям.

 

Втім, про все по-порядку.

 

Як усе починалося…

 

Для початку зазначимо, що симфонічний оркестр було засновано у 2008 році. Він є найбільшим за складом творчим колективом філармонії. Сьогодні у ньому налічується, згідно рішення обласної ради, 69 штатних одиниць. Зрозуміло, що, фактично, від рівня і творчих здобутків цього колективу залежить рівень усієї філармонії, і, загалом, мистецької палітри закладу.

 

«Симфонічний оркестр – це вершина. Якщо симфонічного оркестру у місті немає, то це вже «інше» місто. Взагалі європейське місто, місто культурне, яке хоче розвитку, воно мусить мати симфонічний оркестр», - так характеризує особливість колективу директор філармонії Андрій Савка.

 

Першим головним диригентом та художнім керівником симфонічного оркестру був Руслан Дорожівський, який суміщав цю посаду з викладацькою роботою в Прикарпатському університеті. Андрій Савка тоді займав посаду директора-розпорядника в оркестрі і фактично стояв за створенням колективу. (Саме він в свій час подавав подання та розрахунки Івано-Франківській облраді та її профільній комісії щодо створення Симфонічного оркестру, виступав на засіданнях, обгрунтовував необхідність створення оркестру). Однак, згодом було вирішено, як потім з’ясувалося, за ініціативи Р. Дорожівського, що посада директора-розпорядника взагалі не потрібна і її ліквідували.

 

Вже у січні 2012 року Андрій Савка, вигравши із своєю програмою розвитку Філармонії конкурс на посаду директора, очолив заклад. Відразу після цього диригент заявив, що не працюватиме із новим керівництвом закладу.

 

Дещо відходячи від теми, зауважимо, що зал філармонії за останні два роки все більше наповнює небайдужа публіка, нерідкими стали такі явища як аншлаги, колектив Філармонії почав впроваджувати як сучасні мистецькі проекти, так і новітні методи роботи. Зокрема в Філармонії вже стали традицією дитячі візуально-музичні проекти, які виховують та долучають до елітарного музичного мистецтва дітей та молодь, розпочалися унікальні проекти виступів колективів з концертами класичної музики в Храмах Івано-Франківська, започатковуються нові європейські та підтримуються національні традиції святкувань...

 

Але повернімося до "проблем" із Симфонічним оркестром... У червні 2012 року із головним диригентом Русланом Дорожівським закінчився контракт. Дирекція філармонії наполягала на тому, що людина, яка очолить оркестр, повинна працювати на повний оклад, на постійній основі, а не бути сумісником. Руслану Дорожівському такі умови "не підходили". З серпня 2012 до червня 2013 року оркестр очолював Назар Яцків, який також був сумісником. А тому керівництвом філармонії було прийнято рішення про проведення конкурсу на посаду головного диригента.

 

І тут почалося найцікавіше.

 

Оркестр бунтує?

 

Усі пам’ятають промовисті гасла оркестрантів під облрадою у травні 2013 року. Тоді, з легкої руки пана Дорожівського, людей ввели в оману, наговоривши їм, що Андрій Савка нібито планує знищити оркестр, що директору філармонії потрібен оркестр у складі не більше 40 осіб і т.д. Хоча всі програми симфонічного оркестру і в 2012 і в 2013 році розраховані на повний склад оркестру.  Люди, хвилюючись за свої робочі місця, вийшли на протест,  не оформивши свої дії згідно чинного законодавства – не було оголошено про страйк чи висунуто вимог до керівництва. У своїх коментарях у соцмережах та журналістам вони ретранслювали плітку про те, що оркестр ніби то планують скоротити до 40 осіб і тому вони вийшли на протест. Хоча жодних реальних підстав плітки про скорочення колективу не мали.

 

Опісля стався ще один прецедент. 20 серпня 2013 року мав відбутися конкурс на посаду диригента симфонічного оркестру. Однак, його так і не було проведено. Оркестранти знову ж таки під впливом "ззовні" відмовилися грати під диригуванням конкурсантів. І знову прослідковуються дії "зацікавленої особи".

 

Загалом на вакантну посаду було 4 кандидатури, серед яких і колишній диригент оркестру, із яким закінчився контракт, Руслан Дорожівський. Однак, він в останній момент зняв свою кандидатуру.

 

Згодом, причини своїх дій жоден із музикантів, за словами керівництва філармонії, так і не пояснив.

 

«Це були речі інспіровані ззовні. У нас симфонічний оркестр – це молоді люди, які закінчили навчання і прийшли на роботу. Вони незіпсовані, довірливі, інколи ними можна легко маніпулювати… Це не конфлікт. Конкретних сталих претензій ні у кого не було. Вони мінялися кожен день. І якщо запитати людей, які протестували – для чого це все, то більшість би знизали плечима. Просто людям внесли велику кількість дезінформації, їх ввели в оману, наприклад, сказали, що їх звільнятимуть», - розповідає про ті події Андрій Савка.

 

Схоже, що Руслан Дорожівський вирішив чи то поквитатися із Андрієм Савкою, який мав свої погляди на розвиток колективу, чи просто через музикантів реалізувати свої амбіції. Цього ніхто не розуміє і до тепер.

 

Тим не менше, ситуацію у філармонії залагодили. Артисти отримали догани за невиконання своїх посадових обов’язків. Проте жодна особа не була звільнена за наслідками цих доган.

 

Як розповідають у філармонії, зараз з оркестром працює три диригенти. Дмитро Злотник, який з вересня 2013 року виконує обов’язки художнього керівника і головного диригента оркестру. Також працює двоє молодих диригентів – Іван Остапович, який зараз завершує навчання та Назар Кулиняк.

 

«Врятувати оркестр»

 

Втім, схоже, що не все так спокійно і далі.

 

Черговим тривожним сигналом став відкритий лист-звернення на ім’я голи ОДА Василя Чуднова та голови облради Василя Скрипничука від диригента Дмитра Злотника, у якому він висловлює стурбованість ситуацією, яка склалася в оркестрі і розповідає про те що Руслан Дорожівський своєю поведінкою дестабілізує творчий процес в колективі. І навіть більше – дозволяє собі зривати репетиції музикантів.

 

 

 

Журналіст "Фіртки" кілька днів намагався звязатися з Русланом Дорожівським з тим, щоб зрозуміти логіку в його діях, його оцінку ситуації, мотивацію його дій. Проте безрезультатно...

 

На цьому історія не закінчується. Під Новий 2014 рік виникає "ідея" вивести симфонічний оркестр зі складу обласної філармонії.

 

Питання проходило слухання на профільних комітетах Івано-Франківської облради. Однак, депутатам вистачило здорового глузду й ініціатива не отримала підтримки.

 

"Згідно процедури будь-яке питання повинно пройти профільну комісію. Мій заступник був запрошений на засідання комісії. Було близько 20 осіб. І буквально одна-дві особи голосували за те, щоб симфонічний оркестр отримав статус юридичної особи. Але, навіть не було проголосовано, щоб це питання було винесено на сесію", - розповідає керівник управління культури ОДА Володимир Федорак.

 

Загалом, як зазначає посадовець, наразі дане питання не на часі. За його словами є спільна позиція і ОДА, і облради, що створення окремої одиниці нині не потрібне.

 

«На слуханні даного питання в коміісії облради, за участі представників управління культури, було дано розкладку з приводу економічного і професійного ефекту від такого рішення. Після цього, абсолютна більшість депутатів облради не проголосувала за це питання. Якщо б таке сталося, то потрібно більше видатків, додаткових приміщень, ставки і так далі», - зазначає В. Федорак.

 

За словами посадовця, в очолюване ним управління ніхто із музикантів чи працівників філармонії не звертався із заявами чи проханнями про таку реорганізацію оркестру. Натомість нині, на його думку, стоїть питання творчого характеру, а саме – як збільшити вагу симфонічного оркестру, його розвиток, як удосконалити роботу.

 

Попри усе, Володимир Федорак не заперечує суб’єктивних чинників у питанні лобіювання даного процесу зі сторони окремих депутатів.

 

Власне, вже згодом, саме ці суб’єктивні фактори, напевно, і стали причиною того, що «рятувати» оркестр від дирекції вирішив вже нардеп Олександр Бригинець. Його прес-служба поширила інформацію про наявне звернення, у якому начебто музиканти симфонічного оркестру скаржаться на репресії та, ні більше, ні меньше, "фактичне знищення оркестру директором філармонії". Заявляють про несанкціоновані звільнення (яких насправді немає). І, для "збереження колективу", просять нардепа підтримати питання щодо створення окремої юридичної одиниці – Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної ради.

 

«За час виконання службових обов’язків на посаді керівника філармонії з оркестру були звільнені близько 20 музикантів (було 65, стало 42), колектив покинув головний диригент, оркестрантам виписано 90 доган (по дві на кожного члена оркестру), відсутній постійний головний диригент оркестру. І це в той час, як мінімальний склад для симфонічного оркестру сягає 65 творчих одиниць (як було при створенні симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії)», - йдеться у зверненні до нардепа, про яке музиканти не знають. Зауважимо, що практично всі факти, наведені в листі є неправдивими.

 

Все було б нічого, якби звернення, текст якого невідомий досі, дійсно було написано від імені колективу оркестру.

 

Як виявилося, музиканти про існування такого листа дізналися після його публікації на інтернет-порталах (!!!). Наразі, вони стверджують, що ці інтриги їм уже набридли і просять дати спокій для нормального творчого процесу.

 

"Звернення від колективу не було. Оркестр дізнався про це звернення після того, як його було опубліковано в Інтернеті, - розповів журналісту "Фіртки" під час репетиції у присутності колективу Симфонічного оркестру один із його диригентів Іван Остапович. - Атмосфера у колективі робоча. Репетиції відбуваються, оркестр не розвалюється, граємо ми не гірше, ніж грали. Непокоїть те, що у зверненні було вказано про звільнення 20 музикантів. Такого не було. Там подана некоректна і неправдива інформація, щоб якнайгріше висвітлити ситуацію. Можливо, хтось вирішив спекулювати на тому, що у когось завершився контракт і офіційно ці люди вважаються звільненими. Але контракт переукладається і ці люди працюють далі".

 

Наразі колектив симфонічного оркестру готує своє звернення на ім'я голови ОДА, голови облради і нардепа Олександра Бригинця, у якому заявляють, що вони не надсилали жодного звернення про виведення оркестру зі складу філармонії, повідомляють, що музиканти працюють у звичному режимі і зауважують, що певні особи, які не не є працівниками філармонії, вводять громадськість в оману і дестабілізують ситуацію в колективі.

 

Спростовує чутки про звільнення і дирекція філармонії: «Інформація про звільнення 20 музикантів за період роботи директора Савки не відповідає дійсності. Тобто, люди звільнялись, але з різних причин. Хтось пішов вчитись, хтось виїхав на роботу за кордон чи змінив професію. Минулого року, в жовтні, після внутрішніх прослуховувань, жодна людина не була звільнена, натомість більішсть було переведено на безстрокову основу трудових договорів».

 

Виведення оркестру за межі філармонії її керівництво називає абсолютно непотрібним і неправильним.

 

 «Це повний абсурд. Шість років тому була протилежна історія - про те, щоб його ввести у філармонію, - коментує ситуацію Андрій Савка, - От приклад, у Хмельницькому заснувався симфонічний оркестр як комунальне підприємство. Потім він почав розширюватися. Оркестр постійно був у підвішеному стані. Все залежало від рішення обласної ради. А зараз, рік тому, вони приєдналися до філармонії. І зараз кажуть, що дуже добре, що так зробили. Бо це вже зовсім інший статус, інші підходи і гарантії. Люди можуть не переживати за те, що їх завтра можуть звільнити».

 

Тим більше, як розповідають в обласній філармонії, такі кроки породжують ще більше запитань і проблем, ніж є на даний час. «Щодо доцільності виведення оркестру з філармонії і створення комунального підприємства є ряд нюансів. Хто виплачуватиме заробітну плату комунальному підприємству «Симфонічний оркестр»? І як бути з майном філармонії, яким користується оркестр? Це починаючи з крісел, пюпітрів, нотної бібліотеки, копіювальної техніки, музичних інструментів? Репетиційне і концертне приміщення? Треба буде оформляти договірні стосунки між Філармонією і новоствореним комунальним підприємством. Потрібно буде вводити нові посади - керіників, бухгалтерів нового підприємства. За приблизними підрахунками утримання такого комунального Симфонічного оркестру збільшиться приблизно на 1,5 мільйони гривень на рік  (зараз це близько 3 млн.  грн. в рік, а буде значно більше)», - стверджує директор  філармонії.

 

Виникає риторичне запитання, кому ж сьогодні вигідний такий "порятунок" симфонічного оркестру?

Марія Лутчин

 

/data/blog/45754/09a5b0bb03aaaa6ae0ada25f644cfb69.jpg

 Сто виконавців на сцені... - "Реквієм" Моцарта у виконанні Муніципального камерного хору «Галицькі передзвони», камерного хору «Воскресіння» Катедрального Собору Святого Воскресіння Христового та Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії

 

 

 Симфонічний оркестр обласної філармонії виступає у Храмі Царя Христа

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Брудні провокації проти Івано-Франківської філармонії продовжуються

Директор Івано-Франківської філармонії Андрій Савка: Музика – це унікальне мистецтво, яке існує в часі – «тут і зараз»

Івано-Франківська обласна філармонія розширює коло своїх симпатиків та виховує майбутніх поціновувачів мистецтва (фото)

В Івано-Франківській філармонії симфонічний оркестр грав лицарську музику (фото)

Про двох людей в культурі

Голова профкому Івано-Франківської обласної філармонії написала відкритого листа про інспірований конфлікт у колективі

Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії

Сцена Івано-Франківської філармонії знову стала місцем уможливлення музичного дива (ФОТО)

Був сьогодні в Філармонії (Івано-Франківській обласній)…


10.01.2014 Марія Лутчин 1609 18
Коментарі (18)

Знаючий 2014.01.11, 00:12
Бо пан Дорожівський не в одному закладі відмітився. Знають його і у Львові - в опері, і в ПНУ. Він мастак організовувати інтриги і скандали галактичного масштабу. Коби лише так до роботи ставився, як до скандалів. Складається враження, що він потребує консультації не лише психолога... А наш вельми СТОЛИЧНИЙ оркестр? Що то за оркестранти, що собі дозволяють не грати на прослуховуваннях, страйкувати? Відразу видно, що члени цього оркестру - недосвідчені музиканти, які справжніх відносин в оркестрах європейських країн не бачили. Бо ж елементарна логіка каже: не хочеш грати на прослуховуванні чи під час конкурсу диригента - не грай, і з колективу забирайся. А вони нічого не бачили, а пір"я собі тикали. Діти та й годі. А Савка хай висновки робить. І на вистріл цього скандаліста-генія від музики не пускає.
Петро 2014.01.11, 01:53
Типовий конфлікт поколінь - старі пенсіонери "комуністи- кагебісти" (це щоб культурніше)пригрілися на своїх кріслах, створюють видимість роботи за державний кошт, не пускають молодих, амбіційних, які дійсно прагнуть, щось творити. А коли халява скінчилася - шукають "плечі" в "депутатів" замість того, щоб виконувати свою роботу, малюють транспоранти, плакати... Пан Руслан не розуміє, що його поїзд давно поїхав, і кожен, навіть не спеціаліст, легко зможе порівняти сучасний рівень оркестру з попереднім. Та для цього потрібно прийти на концерт, особливо нашим депутатам, які такі швидкі на критику, а такі повільні на ознайомлення з суттю справи та винесенням адекватних висновків. Соромно за Руслана Дорожівського, який мав би розуміти, що цими діями він не лише вносить дисбаланс в роботу Філармонії, але й ставить пляму на репутації Інституту Мистецтв, де він працює. Цікаво чому там не розглянуть чи має право і на яких підставах так себе веде в робочий час їх знаний працівник? Є певні сумніви в адекватності цієї особистості, чому він навчить студентів? і кого відомого він вивчив, хоч одного??? Може йому вже б на пенсію, внуків бавити... а не гратися в "тітушку-провокатора"?(((
римфриЩМИМ 2014.01.11, 02:23
якщо Ви пан знаючий музикант прийдіть і поспілкуйтесь з оркестрантами на рахунок прослуховування,яке відбулось нещодавно,Ви б тоді висловлювались зовсім інакше про піря
Володимир 2014.01.11, 16:13
Ото дідо на старість казиться. За все життя жодного учня не виховав. З усіх оперних театрів його погнали, а філармонію він собі не може простити. Шукає та й шукає собі пригоди. Краще б пішов до церкви та висповідався з того що натворив.
праця.........і людяність 2014.01.12, 13:31
Основою для результату, і саме головне спокою в організаціях,чи колективах Є керівники .Шкода що цього не розуміють ні в культурі(обласній)ні облраді.Єдиним виходом із цього становища,яке вже добрим не буде,це вивезти на сотий кілометр-цих двох скандалістів явно з признаками порушення психіки.Ви хочете прізвищ?НІ!Всі дуже їх добре знають і права сторона медалі і ліва.А облкультурі порада така;призначати на посади директорів потрібно менеджерів,людей які мають згуртовувати і тримати дисципліну,а музикантам виконувати свої професійні обовязки.Р.S.не приймайте людей які приходять з великими програмами-а людей,і тоді буде все добре............
Мірек 2014.01.12, 15:18
Головним критерієм оцінки керівника є разультати діяльності очолюваної ним організації. Філармонія за останні півтора року зробила реально прорив. Це не бачать тільки ті, хто там ніколи не був. Результати це головне - все решта, лірика і пустозвонство.
Тромбон 2014.01.13, 08:38
Філармонія реально зажила новим життям. Просто клас! Але Чомусь так завжди є - хто працює краще - тому якась нечисть заважає((((((((((
Цікава історія 2014.01.13, 11:43
Сьогодні чомусь всі затихли що практика кп симфонічний оркестр уже була - "Елегія" :) чому вона зникла? ніхто не скаже? а яка роль в цьому Дорожівського? може треба копати глибше? Бог не фраєр - все бачить! - йому віддалося те що він зробив з "Елегією"... А щодо кервіництва філармонії - то це адекватне бачення сучасного творчого процесу! І не забуваймо, що творче середовище надзвичайно складене в плані інтриг і заздрості. Дорожівському пора зійти з арени і не шкодити. Будьте мудрі!
Музикант 2014.01.15, 19:00
Філармонію перетворили в клуб. Де гастролюючі колективи? Симфонічний, котрий дає три концерти в рік? Хе-хе! Журналісти, поцікавтесь балетною школою Пісарєва - цирк і поклон Донбасу! Технарі, поцікавтесь закупкою апаратури і її використанням. Який дебіл спотворив акустику залу?! (вимкніть мікрофони і послухайте, куди бабло пішло) Хе, консервативний заклад з рожевим залом і зеленим фойє. Коротше, заспокійтесь - філармонія вмерла...
спасибі музиканту........... 2014.01.15, 19:53
Істина правда,що написав музикант,бо ці решта неуків і троликів шкрабають просто нісенітниці.Філармонія вмерла,бо коли при керівництві бавляться і влаштовують ігри (ну наприклад новий проєкт оперети та інших видовищ,але не подумали над своєю підготовкою-просто амбіції.мені глибоко до ...............Дорожівський,не знав і не знаю чи буду знати, але то що у мистецькому закладі бардак=точно.знаєте будова,ремонти і все інше має людина продумати,бути зі смаком,а зараз філармонія виглядає на такий собі зоомагазин,або клюб любителів папугаїв і різних пташок.я собі уявляю,яку буйну фантазію треба мати,щоб так вималювати заклад культури,храм мистецтва високого.ЙОЙ бо сі впісяю!
кокс 2014.01.15, 20:46
О сируни підвалили! Є така каста гвноплювів. Нормально йде філармонія, реально стала осередком, куди мудрі люди пішли. Завтра на Гармонія Нобіле.... Вже в очікуванні. А колір - проїдьте по Європі - всі Опери, ви не повірите! - в тих самих червоних тонах))) Розумію, що ваші рідні сільські клуби більше голубі чи зелені...) Ну але то таке...))
коксу 2014.01.15, 23:09
ти справжній кокс!а хто тобі говорив за червоний колір і порівняв кольори в Європі з тими що є у філармонії...це капец,то капец,а з приводу Гармонія Нобіле-та ти ще й хаваєш такий музон?ну а про сільські клуби то є зайве,я думаю,що сьогодні франківськ,як місто і тим більше обласний центр,то Є не одне село,а аж три Вовчинці,Микитинці і Пасічна.Ось Коломия то є місто і пахне шляхетним містом і поведінка коломиян вища за таких як ти кокс.а критикувати це не ображати,а вилазити з того рагулізму в якому ти сидиш і щось там чмикаєш-раджу;дивися,що в прогресивних людей і йди вперед,а не радій примітивізму,який передує зараз,а саме головне кого ти з філармонійного керівництва можеш притулити до вишуканого паньства,до поведінки,манери вбратися і розмовляти,тому прошу =як рідного вуйка, вчися в людей і роби кроки вперед-НЕ ТУПЦЮЙ на глині!успіхів!!!!!!!!!!!!!
Кокс 2014.01.15, 23:28
Ну-ну... ) Сьогодні в нашім Сільським клюбі Будут танці... До клю-бу!! Бо там стіни сині))))))
коксу 2014.01.16, 10:31
ти шось дуже часто кольори мінєєш-відразу видно,шо ти хлоп з міста,а місто сі називає хацапетівка.в принципі може з тебе і ще люди будуть,а ти головне не роби із себе пана ,бо пана видно по халявах,а ти свої бесаги миєш раз на рік...Ось по таких,як ти які підтримують філярмонію-клюб(сьогоднішню) і формується наше мистецтво....,ну ніяк ти не можеш вилізти з РАГУЛІЗМУ,а згадуєш ГАРМОНІЮ НОБІЛЕ=шкода!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"знаючий" нічого не знає 2014.02.11, 10:20
Те що знаючий писав руками Савки - це однозначно. Насправді філармонію разом з симфонічним оркестром дирекція вже довела до ручки своїми ідеями і бездарними проектами. А те що написано у статті вище - це 100% замовлення "директора Савки" - чомусь він все таки виправдовується якщо замовляє такі статті. Вирішення одне - гнати таких "директорів" потрібно геть з посади. Тільки це може врятувати симфонічний оркестр і філармонію. А ще варто комісію прислати перед тим, щоби перевірили як використовувались оркестрові кошти - а там і криміналкою світить. З посади - і за грати.
МІРЕКУ 2014.01.13, 00:05
ну і що ви пане хочете сказати про прорив,ви в чому побачили прорив -ПРОРИВ,ви можете побачити у львові,там і музика і професіоналізм і те чим можна гордитися серед інших, навіть народів-їдьте до Львова і порівнюйте.А у франківську ми вже бачили і оперу і оперету і для дітей програми,але не будіть того,який встане і буде реготати.Для рівня в організації тих чи інших проектів-сам керівник має мати рівень,смак і професійні навики-професійні,а не цигикання на скрипці,таке і є рівнем франківська..поки ЩО.А з такими талановитими людьми як в нас можна гори перевертати в молоді роки,а не починати карєру із сварок,скандалів і переслідувань,як за сталіна(це манєчка)
тромбону 2014.01.13, 22:23
яким новим життям? про що ви говорите...поспілкуйтесь з музикантами з других колективів...це не тільки проблема в симонічному...якщо Вам приємно грати на так званих ГАСТРОЛЯХ за інші колективи вперед із піснею...підтримуйте дирекцію...а програми...особливо з англійським диригентом...професіоналізм аж пре,особливо від диригентів.Велика подяка п.Ліді Футорській,яка і награлась і на диригувалась,БРАВО... тут є фото де сто чоловік на сцені і які ледве доспівли реквієм(до фуги),а чомусь ніхто не памятає КАВКАЗ це напевно взагалі БІРЮЛЬКА порівняно з тим концертом....я так думаю що п.Іван Остапович має рацію,оркестру мало що бракує щоб не розвалюватись на концертах...так що подумайте куди Ви ідете і за що боретесь.
Слава Україні! 2014.01.14, 15:33
Не знаю хто ту правий,а хто ні, але керівництво філармонії прогресивне. і веде правильним шляхом. Філармонія ожила. Може щось комусь десь не подобається, бо треба працювати а не інтригувати та займатися політикою.... Як правильно кажуть тут - головне результати роботим, а не розмови. За ділами їх і судіть їх... А хто не задоволений..... Пси гавкають, а караван йде..
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466