Визначили слово 2020 року: і це не коронавірус

Не дивно, що чимало слів у короткому списку «Коллінз Слово року 2020» мають спільну тему: пандемія.

Без сумніву, щось, що так глибоко змінило життя кожного — не залишивши жодної країни чи континенту осторонь, — мало мати значний вплив і на нашу мову. І наш список показує нам, що мова йде не лише про хворобу чи її симптоми. Слово «коронавірус» існує, звичайно, використовувалося з надзвичайним збільшенням, у 35 000 разів у порівнянні з минулим роком. Але соціальні наслідки — зміни в нашій поведінці та способі життя — вимальовуються ще більшими.

Можливо, найбільший вплив мали обмеження, що стосуються того, як ми рухаємось та взаємодіємо між собою. І вони представлені в першу чергу „соціальною дистанцією”, концепцією, яка на сьогодні настільки поширена, що вона також увійшла до мови як дієслово "до соціальної дистанції”. Іншим способом, яким нам довелося розширити зону відчуження навколо себе, є “самоізоляція”, яка зараз частіше використовується як дієслово “самоізолюватись” чи фраза “Я самоізолююся після того, як розвинувся кашель”.

Робота була ще однією сферою словникових змін. Багато хто був звільнений, а інші змушені працювати вдома. Однак значна частина людей була відправлена у "відпустки" - не звільнялася, а припиняла роботу, поки бізнес не зможе знову запуститися. Слово, яке раніше обмежувалося кадровими підрозділами компаній, які прагнуть скоротити витрати, його використання зростало в міру розгортання економічної кризи. Одна група людей, яка повинна була продовжувати рух, прийшла, що, звичайно, це «ключові працівники»: не лише лікарі, медсестри — але й збирачі відходів, поштовий персонал та працівники технічного обслуговування — усі ті, хто обертає колеса громадського буденного життя. Імпульс показати, наскільки всі вдячні, набув фізичної форми — люди аплодували на порозі, але також пройшов через незліченні повідомлення в соціальних мережах, що сприяло збільшенню використання в 60 разів у порівнянні з 2019 роком.

То як щодо самого слова року? Це - «карантин» (локдаун) з його важкими, щільними складами та важчими асоціаціями — це стан, якого ми найбільше боялися у 2020 році — стан національного статусу, коли майже все, що становить нормальне суспільне життя, призупинено. У режимі локдауну наші години неспання стають набагато меншими. Ми повертаємося до більш простого стану — який деякі насправді оцінили — але він набагато більш обмежений. Ми бачимо мало людей, і менше місць. Ми буквально сидимо вдома.

У Великій Британії назвали слово 2020 року. І це не коронавірус. "Локдаун" (lockdown) – термін, який з весни змушує людей зі всього світу тремтіти – став словом року за версією англійської редакції словника Коллінз (Collins English Dictionary).

Тож, якби це не шокувало, спочатку локдаун був частиною в’язничного словника: це коли ув’язнені утримуються у своїх камерах через певні порушення. 2020 рік — це рік, коли значення цього слова безповоротно змінилося: у свідомості більшості людей карантин зараз є заходом охорони здоров’я — його використання з 2019 року зросло в геометричній прогресії.

Проте це все не означає, що 2020 рік був пов’язаний лише із пандемією. Були й інші речі! Наприклад, “Megxit”. Рішення Гаррі та Меган відмовитися від посади старших членів королівської родини було ласим шматочком бульварного корму на рік.

“BLM” - або Black Lives Matter - був величезним антирасистським рухом, який показав, що соціальний прогрес можливий навіть у розпал кризи охорони здоров’я. І, звичайно, Інтернет продовжував веселити, виробляючи такі терміни, як «TikToker».

Сайт для обміну відео затьмарив усіх інших, як місце для мемів та своєрідного нового виду самовираження, принаймні для покоління Z, для якого TikToking - це практично спосіб життя.

Залишилося ще одне слово — "мукбанг". Це насправді одне з дуже небагатьох запозичених корейських слів (після — тхеквондо). Що означає "відео або вебтрансляція, в якій ведучий їсть велику кількість їжі для розваги глядачів". 

Це може бути дивною концепцією, але, принаймні, цьому не може завадити жоден карантин чи соціальна дистанція.

за матеріалами Сollins dictionary


11.11.2020 4271
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466