Вітрина хаосу

 

 

Ще на початку міленіуму один з класиків американської фінансової науки (одночасно - один із вчителів «великого та жахливого» Алена Грінспена), вдивляючись зі смертного одра в обрії майбутнього, сказав: «Світ змінився. Великим грошам більше не потрібна тиша». Ця фраза вартувала багатьох пророцтв про ХХІ століття. Тоді ж іще один класик – Збігнев Бжезинський – зауважив, що «звільнені від стримуючого впливу традиційних ліберальних цінностей, еліти майбутнього не вагатимуться щодо засобів досягнення мети».

 

Власне лише з цих двох прогностичних зауважень, базованих на великому знанні та унікальному досвіді їхніх авторів, вже можна було вивести генеральну формулу великої політики ХХІ століття – формулу керованого хаосу. Тепер, наслідуючи Маркса, ми можемо резонувати: «Хаос бродить по планеті, хаос практичного постмодернізму».

 

Практика керованого хаосу універсальна. Вона не залежить від регіону, історичної підкладки, культури, мови, традиційних настанов та рівня корупції. Її можна застосувати усюди, де відбулась зустріч місцевої і глобальної цивілізацій. Як у Таїланді, так і в Єгипті, і в Болгарії, і в Киргизії, і в Україні.

 

В основі такої універсальності лежать наступні засади:

 

1) Великим грошам стало комфортно в ситуації хаосу. Великі гроші тепер можуть забезпечувати прибуток на капітал в умовах руйнування місцевої цивілізації більш ефективно, аніж в умовах її відносної стабільності;

 

2) Кожна місцева цивілізація поставлена під сумнів ситуацією постмодернізму. Ця ситуація припиняє актуальність традиційних ієрархій типу «високе-низьке», «своє-чуже». Відповідно, зникає поняття «освяченого авторитету». Всі авторитети і всяка авторитетність перебуває в ситуації ревізії (а значить, деконструкції);

 

3) Історія перестає бути актуальною як «тяглість цінностної спадковості» навіть у ліберально-демократичному контексті. Історія тотально і безжально переписується (а потім знову переписується й ще переписується і так до безкінечності) під потреби забезпечення комфорту великим грошам.

 

Сценами або вітринами хаосу виступають ті дрібнобуржуазні середовища, де великі гроші воюють з напівзгнилими традиціями, авторитетами та ієрархіями. Як демонструє нам історія, дрібні буржуа в ситуації вибору між великими грошима і старосвітською традицією, між великими грошима і патріотизмом, між великими грошима та історичною гордістю завжди схиляються до великих грошей.

 

Вітрина хаосу давно вже примандрувала в дрібнобуржуазну (не так за статками, як за пануючими настроями) Україну. Вітчизняна архаїка, сплетена з сільського «язичництва», постхристиянського безвір’я та унилого совкового колективізму ще у 90-их дозріла до постмодерної деконструкції. Завдання полягало в тому, щоби один різновид української архаїки знищив інший.

 

Тепер ми це бачимо на екранах телевізорів. Та частина архаїчної України, яка співає «старые песни о главном» сховалась за кордонами «беркутів». Інша очолює атакуючих. А тим часом падають акції українських промислових та аграрних брендів, відкриваючи шлях стадам «швидких» інвесторів і зграям рейдерів. Йде консолідована масова скупка України. Точніше – скупка залишків України та перекупівля того, що раніше, завдяки архаїчним «мажорським» схемам розподілу та блату, опинилось в руках «неправильних» та «лінивих» бенефіціаріїв.

 

Зрештою, всі подібні «дарвінівські» процеси у підсумку є позитивними. Недарма революції називають «локомотивами історії». Неефективних власників хаос, наче той віник, змітає з вітрини, а на їхнє місце приходять більш ефективні. Більш жорстокі, більш прагматичні та далекоглядні. Та всюдисуща і безлика економічна влада, для якої всі імена, назви, гасла і прапори лише камуфляж, швидко переформатує тутешній простір під свої потреби. Для великих грошей держава-банкрот така сама легка та бажана здобич, як поранений олень для зграї вовків.

 

Ті, хто вважає, що цій економічній владі потрібне повернення до ситуації відносної політичної стабільності, помиляється. Безкінечний керований хаос дозволяє вирішити такі проблеми, котрі стають тупіковими за доби стабільності. Скажімо, в хаосі громадянського протистояння ніхто не зауважить (до речі, й на момент написання цієї статті не зауважує) рейдерських мегазахоплень цілих галузей економіки. Також на революцію можна списати згортання соціальних програм та відміну пострадянських соцгарантій.

 

Що стосується загроз для самого великого бізнесу та його інвестицій, то ці загрози можна легко мінімалізувати за допомогою охоронних агентств (у перспективі - приватних армій), колючого дроту, парканів та додатково мотивованих правоохоронних органів і судів.

 

Для великих грошей, за гамбурзьким рахунком, неважливо, яка саме «кровосіся» в кінці кінців опиниться у владному кріслі й під яким прапором буде здійснюватись остаточна «зачистка» кісток загризеного оленя.

 

У підсумку (через багато років) всі різновиди вітчизняної архаїки (від неопоганської до кримінальної) будуть відсторонені від принципових фінансових потоків на маргінес економічного життя. Що, власне, і є основою для надій на хоч якийсь соціальний прогрес між Сяном і Доном. І нехай цей прогрес відбуватиметься в окремих кластерах і на виділених територіях, він все одно буде кроком уперед.

 

В тому плані нашим аналітикам варто придивитись до найновітнішого досвіду лівійського міста-порту Місурати, яке за якихось двадцять місяців подужало перетворитись на оазу спокою і процвітання посеред охопленої міжплемінними війнами та збанкрутілої  посткаддафіївської країни. Можливо, в майбутньому Одеса або ж (чого лише не буває) Франківськ стануть квітучими українськими «місуратами».

 

«Хаотизований» світ буде, безперечно, більш жорстоким і змагальним, проте в чомусь й більш справедливим.

 

А потім прийдуть китайці.

 

Володимир Єшкілєв, для Фіртки


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466