Вітренко став в.о. міністра енергетики: чому його називають наступником Шмигаля

Уряд обійшов парламент і своїм рішенням призначив Юрія Вітренка першим заступником міністра енергетики й одночасно доручив керувати стратегічним відомством.

У понеділок перший заступник міністра енергетики Ольга Буславець подала у відставку, пише ВВС.

Верховна Рада 17 грудня провалила голосування за призначення першим віцепрем'єр-міністром з енергетичних питань Юрія Вітренка.

Фракція "Слуга народу" дала тільки 153 голоси, утримався навіть спікер Дмитро Разумков. Натомість частина депутатів, які раніше працювали на каналі Ігоря Коломойського "1+1", голосували "за", як і група "За майбутнє" та "Довіра".

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія анонсував, що парламент спробує призначити Вітренка у січні.

В уряді Дениса Шмигаля посада першого віцепрем'єра є вакантною.

Вітренко з 2014 року працював одним з керівників "Нафтогазу". У 2019 році його розглядали як кандидата на прем'єр-міністра у першому уряді Володимира Зеленського.

А як перший заступник Вітренко мав виконувати обов'язки голови уряду у разі відсутності пана Шмигаля або його відставки.

У статусі в.о. міністра цього зробити він не може.

Проте експерти припускають, що посада першого віцепрем'єра може стати своєрідним випробуванням задля майбутнього призначення замість Дениса Шмигаля. Якщо це голосування у Раді таки відбудеться у січні.

Юрій Вітренко як комерційний директор "Нафтогазу" відповідав у тому числі за газові суди з Росією, які завершились перемогою у Стокгольмському арбітражі та отриманням Україною майже трьох мільярдів доларів компенсації.

Він був соратником директора "Нафтогазу" Андрія Коболєва, проте останні кілька років вони ворогують.

44-річний Юрій Вітренко та Андрій Коболєв вважалися обличчями успіху "Нафтогазу" з 2014 по 2019 роки, їх називали кандидатами на прем'єра влітку 2019 року.

Вітренко народився у Києві в 1976 році. Закінчив Київський національний економічний університет та Київський інститут міжнародних відносин. Кілька років навчався за кордоном.

Він є сином відомої в 90-х роках лідерки Прогресивно-соціалістичної партії Наталії Вітренко.

Вітренко свого часу працював у відомій аудиторській компанії "PricewaterhouseCoopers" та тричі приходив та йшов з "Нафтогазу".

А ще - працював у лондонському відділенні банку Merrill Lynch. З 2010 року разом з Андрієм Коболєвим створив та був співвласником компанії AYA Capital.

Після Євромайдану Юрій Вітренко повернувся на роботу в "Нафтогаз України".

Саме він був відповідальним за міжнародний супровід газових спорів з Росією. Показово, що рік тому на саміті "Нормандського формату" у команді Зеленського за газові перемовини відповідав саме Вітренко.

В 2019 році колишні соратники та партнери почали виносити свій конфлікт на публіку, й врешті Андрій Коболєв добився звільнення Юрія Вітренка.

У травні 2020 року замість пана Вітренка за напрямок міжнародних арбітражів у спорах з "Газпромом" почала відповідати Лана Зеркаль.

А посаду Вітренка взагалі скоротили.

"Символічно, що мене звільняють з "Нафтогазу" в ситуації, коли наша команда, яку я маю честь очолювати, у 2019 році продемонструвала рекордні прибутки на фоні збитків решти "Нафтогазу", - заявив тоді пан Вітренко.

Він судився з "Нафтогазом" за премію після Стокгольмського арбітражу й претендував на 4 мільйони доларів. Сам він 17 грудня заявив, що отримав державні облігації на цю суму.

Тоді він звинувачував у своєму звільненні Росію, її партнерів в Україні, олігархів, корупціонерів, натякав на Офіс президента - усіх. Він критично відгукувався про голову ОП Андрія Єрмака та керівника уряду Дениса Шмигаля.

Але у своєму звільненні звинуватив врешті Андрія Коболєва. Наполягав, що "Нафтогаз" досягав успіхів саме завдяки йому, Вітренку, а Коболєв привласнював лаври переможця.

В інтерв'ю він пояснював, що посварились через різні погляди на кадрову політику в "Нафтогазі".

"Це сумно, коли дружиш 20 років, а потім відбувається таке… У нас з Коболєвим виникли професійні різночитання", - визнав пан Вітренко.

Тож експерти сумніваються, що у профільного урядовця складуться робочі стосунки з керівником "Нафтогазу".


Коломойський і майбутнє в уряді

Перед голосуванням у Раді низка ЗМІ писали, що Юрія Вітренка могли просувати політичні сили, близькі до Ігоря Коломойського.

У своїх інтерв'ю пан Вітренко розповідав, що під час роботи в "Нафтогазі" канали олігарха вели проти нього інформаційну кампанію, адже він відповідав за "Укрнафту". Ця державна компанія з великим пакетом акцій Коломойського була предметом суперечок бізнесмена та держави.

Проте, як вказував Вітренко, вони в 2018 році зуміли домовитись про компроміс.

При цьому він наполягав, що жодним чином не захищає Коломойського чи його інтереси. А 18 грудня написав, що не говорив з жодним олігархом або їхніми представниками.

"Я взагалі ніколи в житті ні з ким олігархів не домовлявся про жодну з посад. На жаль, це не убезпечує від спекуляцій або відвертої брехні. Склалося враження, що навіть олігархи лякають мною один одного", - наполягає Вітренко.

Політолог Володимир Фесенко назвав повідомлення про роль Коломойського перебільшеними.

На думку експерта, Вітренко може заважати інтересам Ріната Ахметова в енергетиці, звідси і можливі спекуляції.

ЗМІ часто називали кандидаткою на цю посаду Ольгу Буславець, яка донедавна керувала енергетикою і вважається близькою до найбагатшої людини України.

Нещодавно Національне антикорупційне бюро оприлюднило дані, що менеджери Ахметова обговорювали "певну жінку" на посаді міністра енергетики, яка начебто полегшить їм життя. Дехто припускає, що цією жінкою і була Буславець.

"Якщо Вітренка призначать, вважайте, що у Кабміні починає стажування майбутній керівник уряду", - сказав пан Фесенко.

Чи стане його припущення реальністю, стане відомо у січні, коли Офіс президента вдруге спробує протиснути Вітренка через парламент.

Сам Денис Шмигаль також прийшов на посаду віцепрем'єра з регіональної політики - за кілька місяців до свого призначення керівником уряду замість Олексія Гончарука.

Під час обговорення в залі депутати від опозиції припускали, що Вітренка розглядають саме як наступника Шмигаля. Зокрема, Нестор Шуфрич з ОПЗЖ спрогнозував заміну керівника уряду у лютому-березні 2021 року.

Нагадаємо, 17 грудня Верховна Рада призначила Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти і науки та Романа Лещенка – на посаду міністра аграрної політики та продовольства. Водночас Рада не змогла призначити Юрія Вітренка на посаду першого віцепрем'єр-міністра – міністра енергетики.

Крім того, минулого тижня Рада призначила міністра у справах ветеранів.


Читайте також:

У Раді з'явився проєкт постанови про звільнення Шкарлета


22.12.2020 959 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.22, 10:58

Між криками про "агента Кремля" від порохоботів і "соросьонка" від пятої колони РФ в Україні по справам поки він проукраїнський. Так, мати в нього за рускій мір давно. Та він не продавався Газпрому. Преміальні за виграний процес проти Росії залишив у бюжеті. Що ж подивимось.

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455