Віталій Портников: Нині влада сама вирішує за кого виборцю голосувати, а за кого ні


Відомий український журналіст і публіцист Віталій Портников про вибори, громадянське суспілсьво і журналістику у традиційній рубриці АН "Фіртка" - "6 запитань".


- Україна перебуває у виборчому процесі. Фахівці говорять, що проведення виборів для чинної влади є лакмусовим папірцем на її демократичність. Чи можна вже зараз визначити якісь особливості цьогорічної кампанії.  Чим вона схожа і які її відмінності від попередніх?

Для експертів виборча кампанія є лакмусовим папірцем з точки зору демократичності влади, а для самої влади вибори є лакмусовим папірцем з точки зору перевірки можливостей щодо утримання в руках адміністративного ресурсу і можливостей по маніпулюванні думки виборців і можливостей по створенню у майбутній ВРУ лояльної більшості.

 

Мені здається, що зараз влада здатна впоратись із цим завданням. Адже те, що ми вже можемо побачити за цей час передвиборчої кампанії показує, що всі головні важелі впливу на сам перебіг виборчого процесу, на те, якими будуть виборчі комісії і на те, яким буде підрахунок голосів, залишаються в руках чинної влади.

 

Якщо в українського виборця не буде бажання і можливостей захистити свій вибір, хоча б з точки зору підрахунку голосів, то мені здається, що всім зрозуміло, що вибори можуть бути як завгодно сфальсифікованими і ніхто про це ніколи не дізнається.

 

Але головним є не це. Головним є те, що ми наближаємося до, так званих, «умовно чесних виборів».

 

- Що таке «умовно чесні вибори»?

Що я маю на увазі під поняттям «умовно чесні вибори»? Так, в Росії виходять колони демонстрантів на вулиці і виступають за те, щоб вибори були чесними і вважають, що результати останніх виборів до Державної Думи РФ були сфальсифікованими. Але спробуємо уявити собі, що бажання виборців, бажання протестантів задовольняються і голоси перераховуються. І, скажімо, в «Єдиної Росії» виявляється менше голосів, а у «Справедливої Росії» - більше.

 

Ми з вами маємо усвідомлювати, що це немає ніякого значення, тому що в Росії до виборів допускаються тільки ті політичні сили, які знаходяться в нормальних стосунках з чинною владою.

 

В Україні вже розпочався цей процес. Той факт, що український виборець погоджується з тим, що вибори відбуваються без участі в них Юлії Тимошенко, за яку на попередніх президентських виборах віддали голоси майже стільки ж виборців, як і за Віктора Януковича, говорить про те, що ми маємо справу з «умовно чесними виборами». Тобто, тепер сама влада вирішує за кого виборцю голосувати, а за кого ні. Тобто, влада здатна використовувати державні механізми для того, щоб фактично вирішувати за українських громадян. А українські громадяни акцептують це як норму.

 

Тому Україні сьогодні вже знаходиться не в тому клубі держав, в якому вона знаходилась за часів Віктора Ющенка. Тоді виборець мав можливість вибирати хоча б за яке із двох зол – більше чи менше, голосувати, за поганих чи за добрих політиків.

 

Зараз Україна разом із Росією і Білорусією знаходиться у колі держав, де голосують за тих, за кого дозволено голосувати владою. А тому влада не може вважатися демократичною за ознакою.

 

І якщо виборець погодиться із такою акцептацією, то ми можемо спокійно розпрощатися із демократичною країною на роки.

 

- Cкладається таке враження, що виборець погоджується саме із таким сценарієм?

Якщо погоджується, то це ознака того, що ми маємо таку якість виборця і значить ми з вами перейшли до висновку, що результат виборів вже немає такого особливого значення.

 

- Чи не перетвориться ВРУ наступного скликання у своєрідне «сховище тушок», адже є багато розмов про те, що у парламент наступного скликання прийдуть потенційні перебіжчики?

Якщо виборець зараз акцептує ідею, що він голосує тільки за тих, кого сама влада допускає до виборів – вже немає значення на що ця Верхова Рада перетвориться. Навіть в ситуації, якщо у Верховній Раді України якимось чином буде більшість опозиційних депутатів, у що я не дуже вірю, то ця Верховна Рада буде приречена на домовленості з чинною владою.

 

- Представники чинної влади налаштовані не тільки на перемогу на цьогорічних парламентських виборах, але й на президентських у 2015 році. Принаймні, такі заяви з’явились нещодавно у ЗМІ. Тому, якою ви бачите Україну 2015 року?

Я не думаю, що зараз із впевненістю можна сказати, що президентські вибори взагалі відбудуться у 2015 році. Ситуація змінюється дуже швидко. Економічних можливостей у чинної влади не так вже й багато. Ми можемо зараз говорити про різні варіанти розвитку подій. Але я вважаю, що той аналітик, який робить прогнози на короткострокову перспективу не може вважатися професіоналом. Час покаже.

 

- І насамкінець про журналістику. Як можна прокоментувати події навколо ТВі? В контексті цього, чи можливе в Україні "народне телебачення"? 

Ситуація з телеканалом «ТВі» цілком вкладається в описану мною ситуацію в Україні. «ТВі» залишається сьогодні практично єдиним непідконтрольним владі каналом.

 

Якщо ця влада хоче контролювати вибори і громадяни з цим погоджуються, то вони мають погодитися і з думкою, що тепер влада контролюватиме й інформацію також.

 

Тому саме так і розвиваються події навколо «ТВі». Все робиться для того, щоб знищити канал ще до парламентських виборів. І після численних акцій на підтримку позиції каналу, нічого нового не відбувається. Ми чекаємо якихось нових кроків від влади і думаю, що вона з ними не забариться.

 

Скажімо, в США немає «народного телебачення», але у них є цивілізована економіка, бізнес, є зацікавленість власників ЗМІ в отриманні прибутку. А прибуток ніколи не отримується брехнею. А в Україні ЗМІ належать особам, які сприймають їх для базу для діалогу із владою. Тому сама ідея «народного телебачення» для мене є дуже дивною. Нині потрібно, щоб в Україні було економічно спроможне телебачення і економічно спроможна країна, яка вже тоді за рахунок платників податків зможе створити сильне громадське телебачення. Але для цього потрібно докорінне реформування самого українського суспільства, самої Української держави. Однак, є величезна небезпека, що по дорозі до цього реформування Українська держава просто зникне. Тому вважати, що в нас є величезний і економічний, і історичний час на це реформування – це величезний ризик. 

 

Розмовляла Марія Стефанишин


17.09.2012 680 1
Коментарі (1)

Я 2012.09.20, 20:05
Читайте: http://blogs.pravda.com.ua/authors/shrike/505878d04fa9b/ http://blogs.pravda.com.ua/authors/lucenko/505ac135521ac/
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466