Віталій Федорів про стихію, вирубку лісу та компенсації для прикарпатців

Наприкінці червня Прикарпаття опинилося у зоні стихійного лиха. За два дні випала двомісячна норма опадів: підтопленими опинилися понад 200 населених пунктів, зруйновано 110 км автодоріг, 1 850 метрів берегоукріплень та 90 мостів.

Стихію вже визнали надзвичайною ситуацією державного рівня. Вона, за оцінками експертів і за масштабами завданих збитків, є однією із найбільших за останні 50 років.

Для відновлення зруйнованої інфраструктури: доріг, мостів, берегоукріплювальних дамб, за попередніми підрахунками, потрібно понад два мільярди гривень. Станом на сьогодні КМУ виділив 480 млн грн.

Куди підуть кошти, що потрібно зробити в області першочергово та як відшкодовуватимуть збитки людям, котрі залишилися без даху над головою Фіртка говорила з головою Івано-Франківської ОДА Віталієм Федорівим.


КМУ виділив 480 млн грн на ліквідацію наслідків стихії в області. Куди й на що першочергово будуть розподілені кошти? Вже є підрахунок, яких саме збитків завдала повінь?


Це першочергове спрямування. Думаю, що пізніше будуть ще виділені кошти.

Ці кошти виділені з Резервного фонду і їхній розподіл регулюється 23 пунктом 415 постанови. Передбачені вони на відновлення інфраструктури.

Зараз на місцях триває робота, щоб описати й заактувати усі збитки. Далі складаємо кошториси. Після цього будемо формувати загальні списки.

Поки що рішення формується. До 15 липня ми маємо подати перелік об'єктів на затвердження. Це комплекс робіт.

Зараз масштаб катастрофи, який маємо, є одним із найбільших за останні 50 років. В нас найбільше мостове господарство, водна інфраструктура. У нас 1200 річок і потічків, які мають назву. Усі гірські потічки перетворилися у величезні ріки через повінь, які на своєму шляху знесли все. І ми ще не один рік будемо це все відновлювати.

За нашими підрахунками цифра збитків буде на рівні 2-2,5 млн грн.


Від повені постраждало, у першу чергу, населення. Як їм відшкодовуватимуть завдані збитки?


У четвер, 2 липня, Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження про виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету, зокрема, для Івано-Франківської області у сумі 480 мільйонів гривень.

Матеріальну грошову допомогу нададуть сім’ям загиблих у розмірі 200 тисяч гривень за кожного загиблого члена родини, власникам житлових будинків, які повністю зруйновані - 300 тисяч на сім’ю, родинам, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту - 50 тисяч гривень на сім’ю, а також сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені повінню - 20 тисяч гривень на сім’ю.

Люди - на першому місці й ми хочемо захистити наше населення, бо розуміємо, що біда. Ми розуміємо, що це мінімальні суми у порівнянні з тим, якої шкоди завдала стихія.

Вже заактовано 13 тис домогосподарств, яким потрібно відшкодувати збитки. Тобто, мова про мільйони гривень.


За чий кошт зараз йде відновлення зруйнованої інфраструктури?


В більшості випадків працюють підрядні організації, які виграли тендера на обслуговування. Ось цими підрядниками й робляться ці роботи. Також працюють над ліквідацією наслідків стихії підрозділи ДСНС, Нацгвардії, очікуємо зараз і ЗСУ.

Багато допомагають приватні фірми, працюватиме турецька фірма ОNUR, яка робитиме водовідведення, а потім асфальтуватиме дороги.

Критично важливо ставити акцент на водовідведення. Я проїхав багато сіл і побачив, що мешканці фактично самовільно захопили землі – немає ровів, фосів, а отже, немає і водовідведення. А коли прийшла вода – то біда, бо рів треба копати посередині дороги.


Це вже відповідальність органу місцевого самоврядування…


Так, але маємо розуміти й те, що місцеві бюджети недоотримують зараз кошти. На даний час обласний бюджет недобере щонайменше 150 млн грн. У червні вже маємо перевиконання. Якщо не буде стихій і все буде тихо, то думаю, що аж на жовтень зможемо вийти на нуль до затверджених показників по доходах.


Після повені 2008 року було багато нарікань на те, що кошти розподілялися непрозоро і були зловживання…


Зараз діє Закон України про публічні закупівлі. Він дасть можливість провести закупівлі за спрощеною процедурою. Ми маємо інструмент для того, щоб уберегти від зловживань. Я обіцяю забезпечити максимально прозорий розподіл коштів. За цим дивитиметься правоохоронна система, контролююча і я разом з громадськими організаціями.

Я вже наголошував, що має бути й внесок  фірм, які виконуватимуть роботи, у розвиток Прикарпаття. Ми отримуємо допомогу з-за кордону, то ми не можемо думати зараз про те, щоб заробити на своїх же людях. Це неправильно.

Прибуток фірм має бути мінімальним. Зараз час, як ніколи, проявити соціальну відповідальність бізнесу.


Як вважаєте, у чому причина повеней?


Я б назвав цю проблему комплексною. Не буду заперечувати, що є проблема вирубки лісу.

В області із жовтня діє електронний облік деревини й чипування. Якщо щось з цього порушено – то є кримінальна відповідальність. Зараз порушені кримінальні справи. Будемо бачити, як далі розвиватиметься ситуація. Але на даний час лісорубка у нас на 25% менша, у порівнянні з попереднім роком. У нас не є критична цифра.

Якщо порівняти лісорубку європейської частини Карпат, то там у 10 разів рубають більше.

Тому я схиляюся до того, що причина повеней у природних катаклізмах, відсутності уваги до водовідведення, недотримання технологій при будівництві доріг.

Крім того, з 2016 року в області призупинили (обласна рада тоді правильно прийняла рішення, бо було подання прокуратури) програму руслоочищення річок.

Тобто мова про системні порушення.


Програма не діє, русла ніхто не чистить… Що робити?


Програма передбачала, що комісія визначала місця, де потрібно забрати острівки з гравію та каміння, які нанесла вода, а натомість фірмам-підрядникам за розчищення віддавали гравій. Це були такі бартерні відносини, які зараз заборонені законодавством.

З 2016 року такі роботи не проводяться. Це велика проблема.

Є місця, де зараз вода нанесла каміння. Їх треба забирати, а права на це немає ніхто, фактично.

Тому ми готуємо нову обласну програму. Підіймали це питання і перед прем’єр-міністром.

Тут складний механізм. Фактично, щоб провести такі чистки, то потрібно отримувати дозвіл на кар’єр.

Варто було б скласти кошторис на певний вид очистки у відведених межах, де це потрібно зробити, провести експертизу. Тоді фірма приходить і розчищає ці острівці, але не забирає гравій і не вивозить. Все актується як виконання робіт. На це потрібно сотні мільйонів гривень бюджетних коштів.

Ставлю собі у завдання розробити ефективний механізм, щоб вирішити ще і цю проблему.


Багато населених пунктів залишилися без газу та електропостачання через стихію…


Електропостачання вже фактично відновлено всюди. Щодо газопостачання, то ми залучаємо все для того, щоб відновити його у максимально короткі терміни. Але є такі проблеми, що боїмося, щоб ми встигли до опалювального сезону.

Маємо знайти механізм, щоб вишукати кошти на якнайшвидше відновлення газопостачання. Ставлю собі це у пріоритет.

Ситуація складна. Підійматимемо проблему на черговому селекторі з керівництвом держави. В «Івано-Франківськгазі» мають дати висновки, які першочергові роботи й скільки матеріалів потрібно.

Є розуміння проблематики, але потрібні великі кошти. Залучатимемо і меценатів, і фонди народних депутатів.


03.07.2020 Марія Лутчин 15192
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466