"Вишиваний Король України": Ростислав Держипільський став режисером найдорожчої опери України (ФОТО)

Першого і другого жовтня 2021 року на сцені Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка / СХІД ОПЕРА відбулася прем’єра авангардної опери "Вишиваний. Король України".

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Галичину.

Написала оперу одна з провідних українських композиторок сучасності Алла Загайкевич, автор лібрето — Сергій Жадан.

Продюсерка проєкту Олександра Саєкно запросила стати режисером-постановником вистави генерального директора і художнього керівника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка Ростислава Держипільського. Для нього це стало першою постановкою поза межами Івано-Франківська.

Режисер створив сучасну оперу із залученням інноваційних рішень — наприклад, вигадав спеціальну “вертепну” триповерхову конструкцію вагою 5 тон, яка витримує до 60 людей. Її встановлення було можливим завдяки дуже широкому сценічному простору — він у харківському театрі є одним з найбільших у Європі. Загальна вартість постановки, враховуючи спонсорський внесок у понад 5 млн. грн., перевищує 17 млн. грн., що робить її найдорожчою оперою в Україні.

"Наша опера виходить у рік 30-ліття відновлення української незалежності і також є способом подивитися на нашу історію під іншим кутом. Восьмий рік Україна знову виборює свою незалежність, і ця світоглядна й буквальна битва тримається на людях, які свідомо обрали українську ідентичність, трактуючи націю як об’єднання не на «крові», а на спільності цінностей", - заявила продюсерка проєкту, засновниця фестивалю української культури в Австрії UStream, голова "Центру українських ініціатив" у Відні Олександра Саєнко.

Василь Вишиваний, за народженням — ерцгерцог Вільгельм Габсбурґ-Лотаринзький, свідомо обрав українську ідентичність та понад 30 років різними способами домагався об’єднання українських земель як автономного Князівства під габсбурзьким протекторатом. В сучасну українську дискусію він повернувся завдяки, спершу, книзі Тімоті Снайдера «Червоний князь», тепер включення його в український культурний канон продовжує проєкт «Вишиваний.

Король України» — як мультимедійна опера, так і видане окремою книгою лібрето Сергія Жадана: захопливий епос, в якому реальні події переплітаються з фантасмагорією, фантазією поета про можливі рефлексії й спогади політичного діяча. Проєкт є нетиповим для України результатом приватної ініціативи. Створити лібрето запросили письменника Сергія Жадана, музику — композиторку Аллу Загайкевич. Постановника Олександра Саєнко знайшла в Івано-Франківську.

"Олександра зателефонувала мені з Відня й каже: "А не хотіли б ви приєднатися до нас?". Від цього хіба дурний відмовиться. Далі була зустріч з геніальними митцями сьогодення й загалом української культури Сергієм Жаданом і Аллою Загайкевич. 

Сергій написав круте лібрето – воно складне, несюжетне, і це змушувало мене як режисера включатися й шукати свої надресурси, вигадувати засоби, як донести це до глядача. Основу опери створила, звісно Алла Загайкевич — геніальна композиторка сучасної України. Це було велике щастя для мене працювати з нею і щодня вчитися. І в самому ХНАТОБі я зустрів дуже потужний колектив з великим потенціалом, бажаннями й можливостями для реалізації цих бажань", -  пригадує Ростислав Держипільський.

В опері задіяно близько 200 артистів. Пошито понад 350 костюмів, на які пішло 2500 м тканини, підготовлено для опери пошивним цехом ХНАТОБ за ескізами художниці Олесі Головач, яка надихалася фотографіями та малюнками одягу початку ХХ-го століття.

"Для вистави створили багато візуальних і сценічних новацій, серед яких — триярусна «вертепна» алюмінієва конструкція з пандусом вагою 5 тонн — таким був задум режисера-постановника опери Ростислава Держипільського. Встановлення конструкції, на якій вміщується до 60 осіб, дозволяє сцена ХНАТОБ, одна з найбільших в Європі.Конструкція виникла не одразу, — пригадує режисер. — Її створив нелінійний сюжет.

Я побачив, як ці три яруси починають самі собою складатися. І все починає працювати за принципом українського вертепу, де нагорі – божі сили, посередині – наш світ, і внизу – темні сили. Спочатку нагорі з людей-месій формується іконостас, і туди пробираються чорні люди, і руйнують нашу націю, як це часто бувало в історії України, але їх треба витиснути вниз", - додає режисер.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Маленькі актори з Івано-Франківська перемогли на Всеукраїнському театральному фестивалі

Шосте чуття: в Івано-Франківську покажуть виставу для незрячих

На Прикарпатті створили інклюзивний театр (ВІДЕО)

 

Фотогалерея


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

951
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1958
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2828
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3463
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6851 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7627
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2463
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

946
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1816
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3399
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1788
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3695
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3907 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5452