Вірус під рентгеном

Зі шкільних років ми знаємо, що таке флюорографія. Щороку планове обстеження громадян в поліклінічних закладах Україні направлене для запобігання поширення захворювання на туберкульоз. Та чи може метод діагностики від якого давно відмовились більше половина медзакладів у світі, давати 100% ефективні результати, коли вірус постійно мутує.

Діагностика туберкульозу традиційно включає виявлення хворих, підтвердження діагнозу і, в деяких випадках, проведення додаткового обстеження. Як не втомлюються казати лікарі, результат лікування безпосередньо залежить від своєчасного встановлення діагнозу. Тому обов’язкову перевірку проходять працівники освіти, медичних установ, підприємств громадського харчування, працівники торгівлі та транспорту.

За останнє десятиліття значне збільшення захворюваності на туберкульоз в нашій країні спричинене саме пізнім встановленням діагнозу. Тепер медики в один голос заявляють, що туберкульоз став недугою не тільки соціально незахищених верств населення. Нині захворіти на туберкульоз може кожен. Також в Україні простежується ще одна невтішна тенденція – число вперше виявлених хворих на важкі форми туберкульозу збільшилося у кілька разів.

«Стаціонар» як джерело інфікування

Сьогодні не тільки прикарпатські медики занепокоєнні проблемою інфікування різними популяціями мікобактерій туберкульозу під час стаціонарного лікування. Уже фтизіатри усього світу б’ють на сполох – швидко зростає рівень туберкульозу з медикаментозною резистентністю, тобто вірус постійно мутує і не реагує на лікарські препарати. Відповідно вартість лікування хворого для держави зростає у десятки, якщо не в сотні разів. Часто для лікування не вистачає препаратів другого, третього рядів, а відтак порушуються безперервні схеми забезпечення препаратами. Придбати їх самостійно хворий не в змозі. Так і розвивається мутований вірус.

«Виявляється стаціонар є джерелом інфікування. Існує поняття внутрішнопалатного інфікування, тобто один пацієнт має одну популяцію мікобактерій, другий іншу. Десятки років медики вважали, що якщо ти хворий на туберкульоз, то інфікуватись ти вже не можеш – пояснює заступник головного лікаря з медичної частини Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Світлана Харченко. – Тепер ми один одному «даруємо» свої популяції. Тобто є ряд хворих у яких простежується позитивна динаміка, і раптом йому стає гірше. Такі випадки говорять про те, що пацієнт отримав ще якусь популяцію. Тоді ті препарати, які він отримував раніше, вже не впливають на стан його здоров’я».

На думку Світлани Харченко, у медзакладах повинні чітко контролювати потік хворих, а також дотримуватись розподілення пацієнтів у палати згідно резистентності мікобактерії та визначення чутливості. Медики обстеживши хворого, складають індивідуальну схему прийому ліків.
Ще однією із причин розвитку не чутливих до препаратів форм туберкульозу є те, що в аптеках продають протитуберкульозні препарати і хворі мають доступ до них. Людина апріорі не може займатись самолікуванням туберкульозу, адже видужування складний та довготривалий процес. Часом він тягнеться два-три роки.

У нас нові випадки туберкульозу у дорослих виявляють використовуючи флюорографію органів грудної клітини. Перш за все, флюорографія дозволяє виявити так-звані вогнища – уражені ділянки легень, ще до початку загальних симптомів: кашлю та поступового ослабленню імунітету. Часто трапляється, що рентгенофлюорографія проводиться вже у зв'язку з появою ознак хвороби на більш пізніх її стадіях. Відродженню масової профілактичної флюорографії в колишніх масштабах сьогодні перешкоджають економічні причини – недостатнє фінансування технічного переоснащення медичної галузі.

«Коли мова йде про туберкульоз і флюорографію, то це є унікальний симбіоз пострадянського простору, – переконаний позаштатний обласний рентгенолог Івано-Франківської ЦКЛ Володимир Кметюк. – У нас думають, що виявити туберкульоз можна тільки за допомогою флюорографа, такі апарати ні в Європі, ні в Америці уже не використовують. На жаль, це пройдений етап. Але разом з тим, в Україні він дає не погані результати і сьогодні».

В Івано-Франківській області у минулому році нараховувалось 62 флюорографи. Це апарати, які в першу чергу, використовують для профілактичного обстеження на туберкульоз. Натомість апарат не може «бачити», приміром, ракові утворення. Таких профілактичних досліджень на Прикарпатті проводиться більше 600 протягом року. При профілактичній флюорографії в області виявляють близько 50% випадків захворювання туберкульозом.

Чи шкідливий флюорограф?

Результати перевірок стану радіаційної безпеки в медичних закладах Івано-Франківської області показали, що переважна більшість рентгенодіагностичного обладнання фізично зношена. Перевірку здійснювала Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки Державного комітету ядерного регулювання України. Дана інспекція також працює у семи західних регіонах України. У висновках комісія зазначає, що проблемними питаннями є безконтрольне ввезення в Україну в якості гуманітарної допомоги старого обладнання. Часто апаратура надходить без супровідної технічної документації.

Згідно технічних стандартів рентген-апарат можна використовувати не більше 15 років. Натомість в Івано-Франківській області працює 37 апаратів, яким більше 30 років, також 15 мають більше 10 років. Яку дозу опромінення отримує людина під час звичайної флюорографії на старому обладнанні, ні медику, ні самому пацієнту не відомо. Також не можливо прослідкувати як потім таке обстеження може вплинути на здоров’я.

Раз у два-три роки у флюорографах змінюють так-звану рентген-трубку. Це дозволяє «продовжити життя» обладнанню. «Флюорографи сьогодні бувають різні, найсучасніші апарати мають високу роздільну здатність і по діагностичних можливостях прирівнюються до великого знімку грудної клітки – продовжує Кметюк. – Тобто кожен апарат найперше оцінуються роздільною здатністю. В порівняні із іншими рентгенапаратами у флюорографів вона досить низька».

Якщо порівнювати питому вагу флюорографів до загальної кількості рентген-апаратів, то в Івано-Франківській області вона складає 22,6 по Україні – 20.

«У нас показник забезпечення достатній, але перспектива не у флюорографах, – продовжує рентгенолог. – В Україні працює серйозна група науковців, яка вивчає проблему переоснащення охорони здоров’я, зокрема, флюорографічної служби. Потрібно купувати універсальні цифрові рентгенографічні апарати на яких можна робити не тільки знімки легень. Доза опромінення на такому апараті надзвичайно мала, а роздільна здатність висока». На Івано-Франківщині, до прикладу, працює єдиний такий апарат в Косівській центральній лікарні.

Фахівцям мало не щороку доводиться змінювати технічні характеристики у відповідних державних програмах щодо оснащення медичної галузі. Тенденція у діагностиці туберкульозу йде до зниження дози опромінення, а також до універсальності рентген-апарату. Ще один плюс такої апаратури, інформація зберігається у цифровому форматі. «У світі пацієнтам вже не дають великі знімки, а невеликі цифрові носії. Наші люди, які працювали закордоном, повертаючись привозять компакт-диск, на якому зберігається уся інформація про обстеження. Це надзвичайно вигідно, бо інформацію легше опрацьовувати, архівувати і при нагоді знайти. Можна також слідкувати за перебігом хвороби, якщо це туберкульоз», – додає Володимир Кметюк.

У минулому році області вдалось закупити 25 рентген-апаратів, серед них тільки один універсальний для Івано-Франківської дитячої міської поліклініки. Також на думку медиків, потрібно розвивати методи діагностики, які є зовсім не шкідливі – мікроскопія мокрот, що стосується дітей то це метод Манту.

«Раніше казали, що туберкульоз – соціальна хвороба. На жаль, вже сьогодні паличка Коха є стійкою до традиційних методів лікування, які використовувались у нас не одне десятиліття. Тепер хворіють і матеріально забезпеченні люди. Ось тут я розмовляю з вами, а мене викликають, бо в одного поважного пана, зробивши рентгенівський знімок, підозрюють туберкульоз, – розводить руками обласний рентгенолог. – Висновок один – не має правильного діагнозу, не має ефективного лікування. 2/3 діагнозів сьогодні виставляють рентгенологічним методом. Тільки з нормальним обладнанням ми можемо ставити вірні діагнози».


28.02.2011 Марія ПЕТРІВ 3479 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413