Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: відпочинок під покровом Богоматері

 

 

Микуличин став відомим туристичним центром ще наприкінці XIX. На туристиці тут заробляли навіть монахині, які займалися благодійністю і просвітництвом на Гуцульщині.

 

КУРС продовжує цикл публікацій про вілли і пансіонати Гуцульщини, збудовані до Другої світової війни. Ці унікальні дерев'яні, рідше кам'яні, споруди поєднували здобутки тогочасної європейської архітектури з самобутнім гуцульським народним стилем. Витончені, елегантні, неповторні, вони або не пережили воєнного лихоліття, або ж виявилися чужими й непотрібними в радянську епоху. Але залишилися документи, світлини, людські історії… 

 

Село Микуличин в Надвірнянському повіті в кінці XIX – середині XX століття було одним із найбільших населених пунктів. І заслужено користувалося популярністю гарного гірського курорту. Тут відпочиваючим пропонували недорогі помешкання, здорову автентичну кухню, гірські мандрівки пішо і кінно, взимку катання на лижах і санях. Місцеві майстри виготовляли чудові сувеніри, переважно різьби по дереву та вироби з бісеру. В 30-х рр. ХХ ст. в Микуличині було 38 крамниць, цілорічно функціонували 9 ресторацій, а в сезон відкривались ще 10. Ціна на відпочинок в пансіонатах з харчуванням була в середньому 3-5 злотих, а нічліг без харчування в окремих віллах і станціях туристичних ПТТ становив 50 грошів. Для урядовців в пансіонатах діяли 50-відсоткові знижки.

Родини священиків та українська інтелігенція комфортно відпочивали в пансіоні монастиря Сестер Служебниць в Микуличині. В галицьких часописах, зокрема в львівській "Новій Зорі", в 30-х рр. ХХ ст. можна було прочитати таку пропозицію: "Пансіон Сестер Служебниць у Микуличині отворений цілий рік. Гарно відновлений, має водотяги, електрику, радіо і дуже добру кухню. Положений близько лісу, близько води, близько станції і близько пошти. В будинку є прекрасна, дійсно артистично виконана каплиця. Ціни приступні!" Звичайно, охочих відпочити в цьому пансіонаті в міжвоєнному періоді не бракувало.

Сестри Служебниці Непорочної Діви Марії, головний осідок яких на початку ХХ століття був у Львові на вулиці Сикстуській, а провінційний – в Станіславі на вулиці Пєрацького, з ініціативи єпископа Григорія Хомишина оселились на Гуцульщині, в селі Микуличині, в 1906 році. Вони прийшли з Кристинопільського монастиря, який був заснований у 1905 році. На придбаній просторій парцелі поблизу залізничного вокзалу спочатку був зведений двоповерховий будинок з черепичним покриттям. Будівництво фінансувалось як цільовими коштами єпархії, так і з пожертв. У "Віснику Станіславівської Єпархії", ч. Х за 1906 рік читаємо: "Жертви на дім С. С. Служебниць Пр. Діви Марії в Микуличині: Уряд парохіальий Улашковець 10 крон 90 грош; о. Василь Клішь, парох Ценяви 2 кор.; о. Іван Лушпинський, пар. Бобулинець 6 к.; Уряд парохіальний Пасічної 10 к.; о. І. Кучинський, парох в Парищі 10 к., о. Дмитро Луговий, парох в Заріччі 10 к.; разом 48 к. 90 г. – В ч. IX Вісника Єпархії з р. 1906, було 744 к. 10 г.; разом 793 корони".

У "Віснику Станіславівської Єпископської Консисторії" за 1918 рік є таке повідомлення: "О. Антоній Ломницький, цісарсько-королівський куратпольовий (капелан – С. Ф.) на дім С. С. Служебниць в Микуличині жертвує 1000 корон як подяку Господу за щасливе повернення з неволі російської".

Своє основне призначення Сестри Служебниці вбачали в опікунстві та вихованні відповідно до Христової науки дітей з бідних гуцульських родин та сиріт, а також матеріальній і духовній допомозі жителям Микуличина і довколишніх сіл. Коли в 1927 році був зведений великий триповерховий будинок з цегли, а згодом до монастирського комплексу будівель додався наступний, Сестри Служебниці створили пансіон для відпочиваючих.

Генеральна настоятелька Сестер Служебниць мати Вероніка, згадуючи про ті роки, писала 15 квітня 1953 року в Римі: "В Микуличині, в гуцульських горах, було побудовано імпозантний триповерховий мурований санаторій для хворих Сестер та три інші дерев’яні вілли для світських літників (туристів – ред.), які щорічно користали з карпатського цілющого повітря і набирали сили для дальшої праці".

У віллах, які належали монастирю, в теплий сезон відпочивали священики з усієї Галичини, студенти станіславівської та львівської духовних семінарій та відомі світські діячі. Микуличинці розповідають, що свого часу тут побував Митрополит Андрей Шептицький.

Настоятелькою монастиря деякий час була Юлія-Анастасія Пастернак (1894 р. н.), уродженка села В’язівці Бучацького повіту Тернопільської області. У 1915 році вона стала черницею і прийняла ім’я Сотра. Діставши батьківське благословення та посаг, ця добра монахиня за власний кошт купила в місцевих ґаздів Німчуків 1,5 га поля і три корови для монастиря. Сестри Служебниці були дуже працелюбні, тримали також гусей, індиків, курей, вели взірцеве городництво, квітникарство та садівництво, чим викликали пошану в місцевих ґаздів. З великим бажанням передавали микуличинцям досвід європейського господарювання, насіння квітів та овочевих культур. Монастир мав понад 3 га сільськогосподарських угідь.

Часто відвідував монастир і захоронок, який вели Сестри Служебниці в Микуличині, єпископ Станіславівської єпархії Григорій Хомишин. За його сприяння будувалися церкви, захоронки, сиротинці, будинки-читальні. Малі вихованці, якими опікувались Сестри Служебниці в захоронці, називали люб’язно єпископа святим Миколаєм, який приходить до дітей з подарунками не лише в грудні, а частіше – щоразу, коли маєв нагоду побувати в Микуличині. Кир Хомишин любив дітей, радів і вірив, що з тієї гуцульської малечі виростуть добрі люди і щирі християни, які будуть шанувати і любити рідну Церкву та український народ.

Микуличинці, зокрема відомий майстер виробів зі шкіри Василь Михайлович Стефанюк, розповідали про те, що в монастирі бував професор, доктор пасторального богослов’я, крилошанин, ректор станіславівської духовної семінарії отець Авксентій Бойчук. Він з повагою ставився до гуцулів, любив вислуховувати різні житейські історії, цікавився народними умільцями, давав горянам слушні поради, закликав до моральності, виховання дітей у християнському дусі. Добродій Стефанюк зберігає як пам’ятну реліквію світлину з 1937 року, на якій серед Сестер Служебниць і дітей-вихованців захоронку бачимо отця Авксентія Бойчука та владику Григорія Хомишина.

Отець Монс. П. Мельничук в одному з часописів у США писав, що в Микуличині Кир Хомишин побудував прекрасну каплицю. В її інтер’єрі всі обруси гарно вишиті, престоли, ліхтарі та все інше були чудово різьблені. Це був неначе музей "краси, штуки і української культури", бо з різних околиць, не лише Польщі, але й інших країн, приїздили, щоб побачити красу вишиванок і різьб.

Під час Другої світової війни у 1942 році Гуцульщину, як і всю Галичину, охопив голод. Владика Г. Хомишин звернувся до священиків Поділля з проханням допомогти хлібом потребуючим. Ця допомога врятувала багатьох гуцулів і їхніх дітей від голодної смерті. Сестри Служебниці роздавали бідним микуличинцям пакунки з продуктами, щодня варили якусь поживну їжу, здебільшого кулешу з кукурудзяного борошна, за якою люди стояли ланцюжком і відразу споживали.

Газета "Станиславівське слово" від 31 січня 1943 року писала: "На терені Делятинської Повітової Делегантури є дві захоронки в Делятині та Микуличині. Захоронки ведуть Сестри Служебниці. Дітей в них є біля 70. Фонди на удержання цієї захоронки надано зі субвенції Українського Центрального Комітету".

Внаслідок військових дій на теренах Карпат і небезпечних для життя обставин влітку 1944 року монахині на деякий час змушені були покинути Микуличин. Повернувшись, вони застали пограбований монастир, а військові та представники радянської влади ставились до них вороже.

На допомогу Сестрам Служебницям прийшли микуличинці, котрі позносили для них найнеобхідніші речі. Але в 1946 році представники комуністичної влади наказали монахиням покинути Микуличин. Ще недавно славний на цілу Галичину своїми благодійними справами цей духовний заклад перестав існувати.

Варто згадати окремих Сестер Служебниць, подвижниць духовної праці на теренах Гуцульщини.

Останньою настоятелькою була Броніслава Мацієвич, сестра Єлисея, 1891 р. н., уродженка м. Бережани Тернопільської області, яка вступила в монастир в 1910 році. Збереглися відомості ще про двох сестер: Маєрську Марію – сестру Ювеналію, 1910 р. н., уродженку с. Щирці Львівської області (час вступу в монастир 1930 рік), і Дацьків Ольгу – сестру Віру, 1905 р. н., уродженку с. Клюсів Кристопільського повіту Львівської області.

З 1946 по 1961 рр. в приміщеннях монастиря Сестер Служебниць в Микуличині функціонувала спеціалізована школа воєнних сиріт. Як розповідають микуличинці, директор цього закладу Грушевий наказав техробітниці забілити образ Пресвятої Богородиці, намальований на стіні колишньої монастирської каплиці. Три рази вона вапном затирала образ, а його зображення знову проступало. Жінка отримала параліч, схибила розумом і через декілька місяців померла. Той же директор наказав завгоспу вистрілом з карабіна розбити хрест на фронтоні даху головного корпусу і скульптуру Богоматері, яка розміщувалась в ніші. Після цього завгосп, не витримавши докорів людей, виїхав в Миколаївську область, де через два тижні помер.

Сьогодні в Микуличинській спеціалізованій загальноосвітній школі-інтернаті навчаються і живуть 86 дітей, як правило, з багатодітних і малозабезпечених сімей. Навчально-методичну базу складають відповідним чином обладнані приміщення 9 класних кімнат, спальних кімнат, комп’ютерного класу, спортивної кімнати, майстерень, їдальні, актової зали.

На жаль, приміщення славної каплиці Сестер Служебниць не відновлено, стіни, на яких проступали зображення святих, зашиті гіпсокартоном. Персонал пояснює такий стан речей браком шкільних кімнат. Хоча в школі організовано вивчення основ християнської етики, сюди навідуються монахиня й священик, на території збудована капличка, та, можливо, все ж варто відновити інтер’єр внутрішньої каплиці як добру пам’ять про велику харитативну діяльність Сестер Служебниць на Гуцульщині впродовж чотирьох десятиліть.

 

Світлана Флис, краєзнавець, КУРС


19.01.2015 1854 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466