Хрестики, підвіски, персні, сережки та згарди – такі прикраси виготовляє прикарпатець Никола Андрусяк. Чоловік вже 10 років займається художньою обробкою металу.
У своїй роботі Никола використовує кольорові метали: мідь, латунь, мельхіор, нейзильбер, передає Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.
"Це – "недоювелірка" і "перемосяжництво". Методи, якими обробляю метали, є ювелірними. Я використовую лобзики, бормашину, паяю. А класичне мосяжництво – це все-таки литво", – розповідає майстер.
"Пішов до себе додому, в майстерню, батьки допомогли трошки з інструментом, допомогли з матеріалом. І я почав працювати, почав експериментувати з металами, – розповідає майстер. – Через брак інструменту я не міг паяти, щоб скріпити. Мені треба було якось поєднувати, тому я згинав метал, просверлював і на заклепки клав. І, власне, ті заклепки, гнуття металу почало диктувати стиль. Вийшло те, що вийшло. А згодом я вже вдосконалювався".
"Гуцульське мосяжництво і все, що робилося тут, в цьому краю, в дереві, вишивці, ткацтві, — воно є джерелом натхнення для моєї роботи. І від того я відштовхуюся, намагаюся інтерпретувати у свої роботи", – пояснює майстер.
"Я і пиляю, і паяю, і склепую, якщо треба, то згинаю. Якщо треба взяти штихель, я візьму штихель. Треба взяти надфіль, то я візьму надфіль, наполірую. Тобто весь спектр, який використовують ювеліри, я використовую до обробки металу. А в плані стилістики намагаюся робити так, як відчуваю", – додає майстер.
"Але з часом я розумію, що, просто творячи роботи в єдиному екземплярі, я себе обмежую. Є деякі вироби, які ми намагаємося копіювати, щоб більше людей їх мали, – говорить Никола Андрусяк. – Коли прикраса вже виходить у металі, ти її відпускаєш у люди, як дитину. Звичайно, переживаєш — приймуть чи не приймуть. І дуже приємно чути, що її прийняли".
"Одного разу товариш попросив виготовити тризуб. Я встав зранку і зробив. Створив потім кілька тризубів, вони розійшлися між людьми. Особливість їхня була у тому, що нижня частина була зроблена методом прошивання дроту. В дроті я роблю прошивку і через нього пропускаю дротик. Через 7 років побачив мій тризуб. Вже дійшло до того, що я заходжу у сувенірний магазин і бачу мій тризуб відлитий. Це, мабуть, найвідоміша моя робота, але мало хто знає, що вона моя", – розповів Никола Андрусяк.
Читайте також: