Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал
У вихідні люди часто вирішують втекти від виру цивілізації та влаштувати собі бажаний відпочинок у вигляді пікніку з друзями, походу в ліс по гриби, підкорення нової гірської вершини. На жаль, ми не завжди відповідально відносимося до власної безпеки під час відпочинку. Часто відпочинок приносить небажані явища у вигляді отруєнь, травм, переохолодження.
Проте, важливо згадати ще одну актуальну проблему, котра може спіткати вас під час відпочинку – укус кліща. Небезпека полягає у ризику зараженням кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) або кліщовим енцефалітом (захворювання головного мозку).
Як зрозуміти, що вас вкусив кліщ?
Першою і головною ознакою укусу кліща є наявність комахи на тілі. Здебільшого кліщ кусає саме ті зони, де ніжна і тонка шкіра, щоб не мати проблем із доступом до крові. Зовні це виглядає як кругла комашка розміром як голівка сірника, чорного або темно-коричневого кольору. Протягом перших годин комаха збільшується у розмірах за рахунок поглинутої крові постраждалої людини. Вся підступність кліщів криється у тому, що вони кусають людину у потаємних місцях: за вухом, у складках, у волосистих зонах.
Окрім того, навколо укусу шкіра буде гіперемована та незначно набрякла. Пацієнта турбуватимуть суб’єктивні симптоми:
- свербіж;
- біль;
- загальне нездужання;
- у перші дні – підвищення температури;
- сонливість;
- збільшення лімфатичних вузлів поблизу укусу.
Варто зауважити, що симптоматика може тільки погіршуватися. У пацієнта можуть розвинутися важкі захворювання.
Які захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?
В деяких людей може розвинутися специфічна реакція на слину кліща, подібна на алергічну. Але це найменша неприємність, яка може спіткати людину, котру вкусив кліщ. Адже кліщі є переносниками серйозних захворювань, таких як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт.
Кліщовий енцефаліт – це тяжка патологія центральної нервової системи. Хвороба Лайма – це найпоширеніша патологія з трансмісивним механізмом передачі на Західній Україні. Захворювання характерне поступовим ураженням нервової системи, м’язів та суглобів, покривних тканин. Згідно із статистичними даними, щороку підтверджують понад 1500 нових випадків захворювання. Специфічною ознакою хвороби Лайма є так звана «мігруюча» еритема в місці укусу. Назва обумовлена тим, що спочатку зона гіперемії є круглою, оточує місце укусу. З часом межі еритеми розширюються, при тому центр світлішає. Еритема стає кільцевидною.
Як захистити себе та близьких?
Для всіх любителів відпочинку на природі можу розкрити важливий секрет – кліща майже неможливо підчепити у зоні вище метру над землею. Тому раджу не сідати і не лягати на землю чи біля кущів. Старайтеся одягатися так, щоб було якомога менше відкритих ділянок шкіри. Менше контактуйте з травою, кущами. Опісля відпочинку одразу зніміть із себе увесь одяг та ретельно огляньте своє тіло. Якщо ви помітили кліща, в жодному разі не намагайтесь самостійно його видалити, адже здебільшого це рішення не приносить успіху. Одразу ж зверніться до лікаря, який, по перше, професійно видалить кліща, не залишаючи жодних його частинок, і, по друге, надасть необхідні рекомендації щодо ранньої діагностики ускладнень укусу та їх лікування.
Бажаю здорового та відповідального відпочинку! За потреби, чекаю вас на консультації в медичному центрі Оксфорд Медікал https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/ ! Ми потурбуємось про ваше здоров’я та безпеку!
Партнерський матеріал