Фахівці Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна проаналізували нові дані щодо найбільших схем з мінімізації податків та провели розрахунки щодо недонадходжень до бюджету від них.
Про це йдеться в інфографіці CASE-Україна, передає Фіртка.
"Змінився "лідер" серед найбільших схем по мінімізації податків – найбільші зловживання у 2020 році спостерігаються за схемою заробітні плати "у конвертах" - втрати бюджету оцінюються у 110-150 млрд грн на рік", - йдеться у повідомленні.
Набір інструментів уникнення податків в Україні в цілому не дуже відрізняється від інших країн.
До стандартного набору входять:
- Порушення митних правил та контрабанда (маніпуляції з митною вартістю товарів, перерваний транзит, схеми за допомогою поштових пересилань, «піджаки», пряма контрабанда).
- Розкрадання податку на додану вартість (ПДВ) (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво (missing trader) – зокрема, «карусельні» схеми, підміна товару («скрутки»).
- Контрафакт.
- Переміщення прибутку до «податкових гаваней» («офшорів»).
- Схеми тіньового ринку оренди землі.
- Тіньові заробітні плати.
- Викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу).
- Зловживання податковими пільгами та преференціями і спеціальними режимами.
- Неофіційне підприємництво та індивідуальна економічна діяльність без реєстрації.
Довідково:
Найбільші бізнеси спрощеної системи оподаткування, які занижують доходи для податкової — це підприємці 2-ї групи: HoReCA (40% бізнесменів), торгівля (30%) та переробна промисловість (26%). Зловживання спрощеною системою створює нерівні умови для бізнесу, який працює на загальній системі, стимулює попит на «схемний» ПДВ та спрощує збут нелегального імпорту. Втрати економіки країни від цього більші, ніж прямі втрати бюджету від недобору податків зі спрощенців.
Раніше Голова ДПС розповів, що змінить новий податковий законопроєкт. Законопроєкт №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» зможе розширити протидію ухиленню від оподаткування і розширить права платників податків.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: