Кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для розв'язання життєвої проблеми.
Про це пише Фіртка з посиланням на Безоплатну Правову Допомогу.
Консультація юриста: очно або онлайн
Перш за все, варто зазначити, що кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для вирішення своєї життєвої проблеми.
Для того, щоб отримати безоплатну первинну правову допомогу, можна обрати найзручніший варіант:
- зателефонувати до єдиного контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103
- через сервіс «Кабінет клієнта» на сайті системи БПД
- звернутись особисто або надіслати звернення на електронну пошту одного з бюро правової допомоги
- через мобільні застосунки «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право»
- написати у приватні чати системи БПД у Телеграм або Вайбер
- через довідково-інформаційну платформу правових консультацій «WikiLegalAid»
Відповідно по потребах людини, яка звернулася за безоплатною первинною правовою допомогою, фахівці системи БПД:
- нададуть правову інформацію, роз’яснення або консультацію (за потреби – у письмовій формі);
- складуть заяву, скаргу та інший документу правового характеру;
- допоможуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою;
- допоможуть у забезпеченні доступу до медіації.
Право на адвоката
З 21 листопада 2021 року громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Звертатися за представництвом своїх інтересів у суді та складенням процесуальних документів вони можуть з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України.
Розширення суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу внесене Законом України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 1 липня 2021 року № 1618-ІХ.
Представництво інтересів громадян, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється у судах України з урахуванням територіальної підсудності судових справ, підсудних розташованим на тимчасово окупованій території судам.
Варіанти отримання БВПД
Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою особисто або через представника за довіреністю.
Як звернутися особисто:
Крок 1. Після прибуття з тимчасово окупованої території на підконтрольну Уряду України територію необхідно завітати до найближчого бюро правової допомоги місцевого центру з надання БВПД та подати звернення про надання БВПД і один із таких документів, що підтверджує належність до категорії осіб, які мають право на БВПД:
- відомості про зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, які внесені до паспорта або документа, який посвідчує особу;
- довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру;
- довідка, що підтверджує місце перебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, видана територіальним підрозділом Державної міграційної служби України;
- будь-який інший документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання особи на тимчасово окупованій території.
У разі відсутності у паспорті відмітки про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території, для підтвердження цього факту можуть надаватися інші документи. Зокрема, ними можуть бути свідоцтво про право власності на майно, атестат чи диплом про здобуту освіту, трудова книжка чи військовий квиток тощо, в яких наявні відомості, що можуть підтвердити факт проживання на тимчасово окупованій території.
Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД та інформує про це людину.
Крок 3. Якщо особа потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в її присутності посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси особи в суді.
Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи з призначеним адвокатом або уповноваженим юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.
Як звернутися через представника за довіреністю
Крок 1. Представник особи за довіреністю має звернутися до найближчого місцевого центру та подати такі документи:
- звернення про надання БВПД довірителю;
- документи, що підтверджують належність довірителя до категорії осіб, які мають право на БВПД;
- документ, що посвідчує особу представника;
- оригінал довіреності або його копію, засвідчену належним чином, що уповноважує представника на подання звернення про надання БВПД.
Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД, про що поінформує особу та/або представника за довіреністю.
Крок 3. Якщо людина потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в присутності особи або її представника посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси довірителя в суді.
Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи або її представника з адвокатом або юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.
Довідково:
Правовий статус та правовий режим на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя визначається законами України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Противник зазнає втрат, тримаємось. Оперативна інформація зі сходу України
Зберігати спокій і дотримуватися вказівок: що робити, якщо лунають сирени
На потреби поранених: де в Івано-Франківській області можна здати донорську кров