Відомо, як мешканці тимчасово окупованих територій можуть отримати безоплатну правову допомогу

Кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для розв'язання життєвої проблеми.

Про це пише Фіртка з посиланням на Безоплатну Правову Допомогу.

Консультація юриста: очно або онлайн

Перш за все, варто зазначити, що кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для вирішення своєї життєвої проблеми.

Для того, щоб отримати безоплатну первинну правову допомогу, можна обрати найзручніший варіант:

  • зателефонувати до єдиного контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103
  • через сервіс «Кабінет клієнта» на сайті системи БПД
  • звернутись особисто або надіслати звернення на електронну пошту одного з бюро правової допомоги
  • через мобільні застосунки «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право»
  • написати у приватні чати системи БПД у Телеграм або Вайбер
  • через довідково-інформаційну платформу правових консультацій «WikiLegalAid»

Відповідно по потребах людини, яка звернулася за безоплатною первинною правовою допомогою, фахівці системи БПД:

  • нададуть правову інформацію, роз’яснення або консультацію (за потреби – у письмовій формі);
  • складуть заяву, скаргу та інший документу правового характеру;
  • допоможуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою;
  • допоможуть у забезпеченні доступу до медіації.

Право на адвоката

З 21 листопада 2021 року громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Звертатися за представництвом своїх інтересів у суді та складенням процесуальних документів вони можуть з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України.

Розширення суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу внесене Законом України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 1 липня 2021 року  № 1618-ІХ.

Представництво інтересів громадян, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється у судах України з урахуванням територіальної підсудності судових справ, підсудних розташованим на тимчасово окупованій території судам.

Варіанти отримання БВПД

Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою особисто або через представника за довіреністю.

Як звернутися особисто:

Крок 1. Після прибуття з тимчасово окупованої території на підконтрольну Уряду України територію необхідно завітати до найближчого бюро правової допомоги місцевого центру з надання БВПД та подати звернення про надання БВПД і один із таких документів, що підтверджує належність до категорії осіб, які мають право на БВПД:

  • відомості про зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, які внесені до паспорта або документа, який посвідчує особу;
  • довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру;
  • довідка, що підтверджує місце перебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, видана територіальним підрозділом Державної міграційної служби України;
  • будь-який інший документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання особи на тимчасово окупованій території.

У разі відсутності у паспорті відмітки про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території, для підтвердження цього факту можуть надаватися інші документи. Зокрема, ними можуть бути свідоцтво про право власності на майно, атестат чи диплом про здобуту освіту, трудова книжка чи військовий квиток тощо, в яких наявні відомості, що можуть підтвердити факт проживання на тимчасово окупованій території.

Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД та інформує про це людину.

Крок 3. Якщо особа потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в її присутності посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси особи в суді.

Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи з призначеним адвокатом або уповноваженим юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.

Як звернутися через представника за довіреністю

Крок 1. Представник особи за довіреністю має звернутися до найближчого місцевого центру та подати такі документи:

  • звернення про надання БВПД довірителю;
  • документи, що підтверджують належність довірителя до категорії осіб, які мають право на БВПД;
  • документ, що посвідчує особу представника;
  • оригінал довіреності або його копію, засвідчену належним чином, що уповноважує представника на подання звернення про надання БВПД.

Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД, про що поінформує особу та/або представника за довіреністю.

Крок 3. Якщо людина потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в присутності особи або її представника посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси довірителя в суді.

Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи або її представника з адвокатом або юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.

Довідково:

Правовий статус та правовий режим на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя визначається законами України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Противник зазнає втрат, тримаємось. Оперативна інформація зі сходу України

Зберігати спокій і дотримуватися вказівок: що робити, якщо лунають сирени

Воєнний стан на Прикарпатті: на в'їздах до області запровадять блокпости, а на вулицях міст - посилене патрулювання поліції

На потреби поранених: де в Івано-Франківській області можна здати донорську кров


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2456
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451