«Відокремлення Галичини». Проект як стимул

 

 

Вже чимало часу пройшло з того моменту, коли ЗМІ розтиражували висловлювання депутата-регіонала Болдирєва на тему можливого «відокремлення Галичини від України». Однак, досі ця, судячи з усього, продумана акція не викликала адекватної реакції. Заяви депутатів ВО «Свобода» з «прокляттями» на адресу Болдирєва, навряд, чи можна вважати адекватною реакцією.

Кажучи про адекватну реакцію, автор цих рядків зовсім не мав на увазі виразів засудження чи підтримки позиції депутата Болдирєва чи, тим більше, переслідування його у якій-небудь формі. Йдеться взагалі не про самого депутата-регіонала, а про те «повідомлення», або модно кажучи – message, яке він свідомо чи ні відправив на нашу – галичан – адресу.

З цього повідомлення ми мали б усвідомити кілька речей. Заяви Бодирєва на вечорах у російського посла, які набули широкого розголосу за браку офіційної реакції, свідчать передусім про те, що в головах, принаймні частини еліт на схід від Збруча такий проект існує і розвивається. А за роки незалежної України ми мали змогу не раз переконатися, що саме прокремлівські політики є «ефективними менеджерами державотворення», а не про-білодомівські.

Сказали, що Янукович буде президентом – він ним став.

Сказали, що Юлька буде сидіти – Юлька сидить.

Тож, якщо вони серйозно вирішать реалізовувати проект «відокремлення Галичини», то існують великі шанси, що їм вдасться його реалізувати.

З цього ми мали б усвідомити наступну річ: краще бути готовим до, здавалось би, найбільш неймовірного сценарію, аніж не бути готовими до жодного.

Неготовність до певного розвитку подій вже не раз давалася взнаки галичанам. І під час Весни народів, коли замість того, щоб виборювати своє рівноправне місце серед народів Дунайської імперії, галичани зайняли позицію «тирольців сходу», улюблених підданих двору Габсбургів. І під час Першої світової, коли до останнього «дзвінка» трималися за «бабцю Австрію», замість того, щоб мобілізуватися для боротьби за власну європейську автономію. А в 1939-му галичани були готовими до поділу Польщі? А в 1941-му – до поразки гітлерівської Німеччини? А в 1989-му – до розпаду СРСР? Отож.

Втім, як би не розвивались найближчі події в державі Україна, галичанам так чи інакше потрібно мати свою суспільну структуру і репрезентантів, власну еліту. Чи це здасться для швидкого налагодження функціональної системи після можливого «несподіваного» відокремлення? Чи пригодиться для виведення на вищий якісний рівень системи місцевого самоврядування?

Покаже час.

Зрозуміло одне – стара патріархальна суспільна структура Галичини, яка в певний спосіб була законсервована в радянські часи, сьогодні не витримує викликів часу і майже не функціонує. Перший показник цього – відсутність патріотичної галицької еліти. Нинішні «видатні галичани» є або патріотами тієї України, в якій Галичина не може віднайти свого гідного місця, або – зграєю корупціонерів, хабарників і невігласів, яким байдуже і до галицького народу і до галицької культурно-релігійної традиції.

В такій ситуації висновок напрошується сам: якщо Галичина не матиме своєї сучасної суспільної структури і своєї патріотичної еліти, то завжди буде приречена на роль обтяжливої провінції для чужих по духу держав або, що ще гірше, на роль хлопчика для биття у геополітичному спектаклі, розрахованому як на внутрішнього, так і на зовнішнього глядача.

Теоретично більшість з нас це розуміє, але практично нічого не робить. Бо грім не вдарив? Тож, галичани мали б подякувати Болдирєву, адже його message може бути передвісником цього грому. 

 


29.12.2011 Володими Павлів 1275 4
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6877 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466