Відновити Образ Божий

28 листопада почався Різдвяний піст (в народі – Пилипівський, Пилипівка, оскільки  заговіння на цей піст (останній день, коли їдять скоромну їжу) – 27 листопада – приходиться на день св. ап. Пилипа), який готує всіх правовірних до Великого Свята Різдва - великої радості зустрічі з Господом нашим Ісусом Христом і триває  шість тижнів до 6 січня включно.

Відмінність Різдвяного посту від Великого полягає в тому, що якщо останній (Великий піст) вінчається Страстями Господніми та поступово посилює відчуття скорботи, то Різдвяний  піст веде нас до світлого дня Різдва та посилює відчуття радості.

 

Як відомо, учень Господній, святий апостол Пилип проповідував в Асійських країнах разом із апостолом Варфоломієм та сестрою своєю Маріамією. І у Фрігії (провінція Малої Азії) в м. Ієраполі прийняв мученицьку смерть за Віру (був розіп’ятий головою вниз). Священне Передання Святої Православної Церкви (див. праці Антіохійського патріарха Анастасія Синаїта)  говорить, що перед своєю мученицькою смертю св. ап. Пилип  молив  Бога про покарання своїм мучителям. За це йому було об’явлено, що він впродовж 40 днів по своїй смерті не зможе увійти до Царства Небесного. Тоді св. ап.  Пилип звернувся до інших апостолів з проханням, щоб всі брати та сестри постили за його грішну душу 40 днів.

Тому Свята Православна Церква на своєму Соборі в Константинополі в 1166 році, за Всесвятійшого Патріарха Константинополя – Нового Риму Луки Хризоверга та Благочестивішого святого  василевса (імператора) Мануїла Комнена, остаточно затвердила та юридично закріпила Різдвяний (Пилипівський) піст, як обов’язок всіх православних.

 

„Дарма ти радієш, душе, що утримуєшся від їжі,
 тоді як від пристрастей ти не очищена.
У тобі немає бажання до виправлення,
ти будеш зневажена, як неправдива,
перед очима Бога,
ти будеш порівняна з бісами,
які взагалі ніколи не їдять...”
стихири Тріодні пісної

 

Свята Православна Церква вчить, що піст – це дні, коли кожен православний покликаний Самим Господом Богом переглянути своє життя, стан своєї душі і принести покаяння та виправлення для досягнення духовної досконалості – відновити в собі Образ Божий.

Досягаючи, шляхом тримання посту та молитовного стояння, тверезості своїх почуттів ми примиряємося з Богом та один з одним, вивільняємо нашу енергію для звершення  справ Божих.

Бо Віра, за словами апостола Якова, є мертвою, якщо позбавлена справ, а виявляється тільки на словах чи у виконанні обрядів. Тому період посту – це не просто час, коли ми маємо утримуватися від тієї чи іншої їжі, що є лише допоміжним засобом. Його суть полягає в тому, що ми повинні забути про себе, навчитися жертвувати собою заради інших. Бо Православ’я – це не лише вчення, це спосіб життя, смерті й вічності. І Віра Православна виявляється не тільки побожністю, а й сукупністю всього діяння людини в цілому обсязі її життя.

Людина, яка прийняла всю повноту Православного вчення, і як „добрий воїн Христовий”, веде війну з сучасним світом „князя віку цього”, світом, який позбавлений самого поняття Істини і для якого Істина не є святою, мусить піднятися до „висоти смирення”, одним з засобів осягнення якого є піст. Смирення ж означає побачити свою неміч, покаятися, побороти гріхи у собі і призвати на допомогу Господа аби отримати мужності для перемоги у цій найбільшій боротьбі.

Царство Боже – справа добровільна. І тільки особисто від Тебе залежить, жити Тобі в Істині чи поза Істиною – все одно Суд Божий чекає на всіх.

 

„Браття, дотримуючись посту тілесного,
будемо дотримуватися й посту духовного,
розв’яжемо всі неправдиві зв’язки,
розірвемо перепони до потрібних змін,
розірвемо неправедні писання.
Дамо голодним хліб, і дамо притулок
убогим і бездомним...”
стихири Тріодні пісної

 

Крім того, що піст є шляхом який веде  нас від  стану уподібнення до „скотів безсловесних” до стану „образу та подоби Божої”, ми також повинні знати про його користі в духовному, соціальному, а також медичному плані в нашому повсякденному житті.

В першу чергу тому, що людина, яка поститься, виконуючи те, що заповідає Господь Бог, відмовляючись від забороненого, тим самим рятуючи себе від покарань на Страшному Суді, вона пізнає „страх Господній, як  початок премудрості”.

По друге, піст виробляє в людині силу волі, вчить контролювати себе та привчає до подолання перешкод та труднощів, відмови від порочних звичок та пристрастей.

По третє, людина усвідомлює милість Господа, бо усвідомивши, що таке голод та спрага, вона стає милосерднішою до бідних та убогих.

 

Церква подає 14 справ милосердя:

 

Для  душі

Для  тіла

1

Грішника навернути

Голодного нагодувати

2

Невігласа навчити

Спраглого напоїти

3

В сумніві порадити

Нагого зодягнути

4

Сумного потішити

Подорожнього в дім пустити

5

Образу терпеливо зносити

Недужого відвідати

6

Образу серця прощати

В’язня відвідати

7

За живих та померлих молитися

Померлого похоронити

 

Піст також перешкоджає  прояву гордині між людьми з різних соціальних прошарків. Бо всі, хто поститься, є рівними перед Богом і відрізняються тільки ступенем страху Божого. Більш того, піст сприяє єдності людей – оскільки всі постяться та розговляються одночасно.

І нарешті, стан спокою, умиротворення та благодаті, які людина отримує під час посту, у багатьох зберігається й на подальший період.

 

Норми Різдвяного посту

Якщо нема свят, то в понеділок, середу та п’ятницю дозволяється рослинна їжа без олії, у вівторок та четвер – з олією, а в суботу та неділю до 2 січня до них додається риба.

Риба дозволяється і у великі свята – Введення до храму Пресвятої Богородиці (4грудня), день св. Миколи чудотворця (19 грудня), апостолів Матфея (29 листопада) та Андрія Первозванного (13 грудня), князя Олександра Невського (6 грудня), великомучениць Катерини (7 грудня) та Варвари (4 грудня) та інших, якщо вони випадають на вівторок чи четвер. Якщо вони припадають на середу чи п’ятницю, то дозволяється олія.

Тож  будь вірний Богові  за його милосердя до Тебе, та за надання можливості провести цей час в пості, здійснюючи богоугодні справи та можливість визначити для себе істинні життєві цінності – „відновити в собі Образ та Подобу Божу”.

Бо як і раніше – „Твоя честь зветься вірність”.

 

Амінь.

 

Сергій Чаплигін 

 

Братство


30.11.2010 1599 1
Коментарі (1)

Петро 2010.12.05, 11:21
Амынь. Чудова стаття. Давайте ще.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2774
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413