Відкрите врядування в Яремче: міська рада перейшла на електронну систему голосування

Багато років поспіль в Україні спостерігається криза довіри до влади та зневіра громадян у тих рішеннях влади, що сприяли б реальному зростанню добробуту. Великою мірою через це українці полишають свої міста чи виїжджають із країни, шукаючи інших способів налагодити економічне становище та бути почутими у своїх потребах.

Проєкт міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС) зосереджує свою роботу в регіонах України, зокрема, на підвищенні довіри громад до органів місцевого самоврядування. Активності спрямовуються на розвиток якісного діалогу влади з населенням, стимулювання відкритості, активізацію демократичного врядування високого рівня. Одним із таких регіонів є Яремчанщина.

У червні 2018 року в Яремче розпочалася реалізація проєкт «Забезпечення принципів відкритості та прозорості — запорука налагодження діалогу між владою та громадськістю», що був ініційований виконавчим комітетом міської ради та втілений за сприяння Проєкт ПРОМІС у рамках Фонду підтримки ініціатив із демократичного врядування та розвитку. Головними здобутками ініціативи є повністю оновлений зал засідань Яремчанської міської ради та встановлена система електронного голосування «Рада Голос».

Метою проєкт було зміцнення довіри місцевої громади до представників влади через застосування принципів відкритого врядування, а це насамперед передбачає відкритість і прозорість процесу ухвалення рішень міською радою.

Станом на 2018 рік у Яремчанській раді не було практики й засобів електронної системи для голосування, що значно сповільнювало роботу засідань і затримувало оприлюднення підсумків. Оскільки більшість рішень на місцевому рівні ухвалюють поіменним голосуванням депутатів, працівники міської ради оперативно опрацьовували дані вручну: результати повинні бути опубліковані на офіційному сайті впродовж дня, як цього вимагає Закон України «Про доступ до публічної інформації».

«Раніше депутати голосували в «ручному» форматі. Була присутня спеціальна лічильна комісія, яка займалася підрахунком голосів. Представник міської ради записував результати, готував список на підпис Голові ради, і аж потім інформація могла бути завантажена на сайт. З установленням системи «Рада Голос» процес голосування став не лише оперативнішим і зручнішим, а й абсолютно прозорим. Система дає змогу реєструвати присутніх депутатів. Кожен із них має пульт із трьома кнопками: «за», «проти», «утримався». У залі встановлено великий екран, куди буквально за декілька секунд виводяться поіменні результати голосування», — розповів Тарас Клим’юк, перший заступник міського голови.

Для повноцінної роботи системи електронного голосування було придбано спеціальне обладнання: пульти, радіочастотний ресивер, програмне забезпечення, світлодіодний екран, проєктор, ноутбук і необхідні комплектувальні. У грудні 2018 року представник компанії-розробника провів для депутатів детальний тренінг-інструктаж із користування системою. Додатково було підготовлено й розповсюджено короткий посібник із розʼясненнями суті та механіки використання системи «Рада Голос» як одного з кроків місцевої влади назустріч громаді.

Ольга Малахова, головна спеціалістка відділу інвестиційної політики виконавчого комітету Яремчанської міської ради, пригадує, що у 2018 році сесійна зала була в геть незадовільному стані. Завдяки підтримці Проєкт ПРОМІС зроблено капітальний ремонт: оновлено стіни, підлогу, стелю, замінено електрику й опалення. Також закуплено всі необхідні меблі.

Тож у травні 2019 року представники міської ради переступили поріг гарного сучасного приміщення зовсім іншої якості. Комфортні умови роботи створено не лише для депутатів і членів виконавчого комітету, але й для громади, яка бере участь у житті міської ради. Адже зал засідань у Яремчому виконує відразу кілька ролей: тут відбуваються планові сесії міської ради, наради, профільні комісії, громадські слухання, а також прийом громадян для вирішення їхніх особистих питань.

«Щотижня в залі засідань відбувається прийом громадян: наприклад, по понеділках приймає голова міської ради, по вівторках — його заступник, по середах — секретар. А на відкриті засідання міської ради приходять усі охочі жителі міста», — додала Ольга Малахова. 

Одним із завдань проєкт було забезпечити пряму трансляцію засідань сесій і профільних комісій міської ради задля того, щоб яремчани регулярно мали доступ до актуальної інформації про рішення місцевої влади. Міська рада уклала договір з радіостанцією, яка в майбутньому може забезпечити офіційні трансляції засідань міської ради.

Наразі ще розмірковуємо про формат і можливо, це будуть щоквартальні трансляції. Завдяки тому, що засідання міської ради планується транслювати, депутати зможуть бути більш відкритими перед жителями міста. Зокрема, виборці матимуть змогу розуміти, за які рішення голосують їхні обранці.

Для посилення довіри мешканців громади та забезпечення ще масштабнішої прозорості процесу ухвалення рішень наприкінці 2019 року Яремчанська міська рада презентувала новий офіційний сайт.

Потреба в такій активності була зумовлена, зокрема, результатами дослідження бюджетної прозорості м. Яремче, проведеного у 2018 році за підтримки Проєкт ПРОМІС та інших донорських організацій. Тоді стало очевидним, що інформування яремчан про діяльність місцевого самоврядування потрібно вдосконалити. Зокрема, було підкреслено необхідність в оновленні сайта міської ради, який виглядав застаріло, містив мало функціоналу та інтерактивних можливостей. Відтепер на ресурсі враховано всі зауваження: інформація чітко структурована, зручна в користуванні, регулярно оновлюється.

Через такі ініціативи та практичні трансформації із застосуванням засад відкритого урядування Проєкт ПРОМІС активно сприяє зміцненню довіри до органів місцевої влади. Утілення проєкт в м. Яремче допомогло не лише створити якісні умови для роботи міської ради та ведення діалогу з громадою, а й забезпечило зростання прихильності до місцевої влади загалом. Адже мешканці спостерігають прозоре ухвалення рішень, почуваються комфортніше й безпечніше у власному місті, стають більш відкритими до громадської активності.

Упроваджує в Україні впродовж квітня 2015 – грудня 2020 років Федерація канадських муніципалітетів за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.


09.09.2020 731
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455