Всесвітній день боротьби з прокрастинацією відзначають 6 вересня.
Новомодне слово «прокрастинація» як явище стає все більш дотичним до життя пересічних українців. У психології – це поняття, що позначає відкладання на потім важливих, але неприємних думок чи справ, водночас замінивши їх менш «складними» та «важливими».
Фіртка підготувала поради від психологині, як протистояти прокрастинації.
Психотерапевтка Оксана Верховод пояснює, що за прокрастинацією, як правило, приховуються страхи або тривога: страх зробити помилку, зазнати невдачі, страх осуду, ба навіть, страх успіху.
Окрім того, психологиня додає, що відкладання справ на потім – не завжди щось негативне. Оксана Верховод каже, що усвідомлена прокрастинація може мати для нас користь.
Зокрема, прокрастинуючи, ми можемо:
- акумулювати енергію – коли нічого не робимо, а споглядаємо щось;
- знімати напругу – коли наводимо порядок на робочому столі чи у шафі;
- збиратися з думками – коли створюємо списки – це структурує мисленнєвий процес;
- шукати натхнення – зокрема, прогулянка у парку чи вздовж річки чудово цьому сприятимуть.
Відповідаючи на питання про те, як перемогти відкладання справ на потім, Оксана Верховод поділилась вказівками, які стануть в пригоді прокрастинаторам.
У більш довготривалому терміні допоможуть наступні кроки:
- Пізнати себе без прокрастинації. Хто ви? Який ви? Варто почати приймати себе таким, який ви є, не вимагаючи від себе захмарних ідеалів.
- Дізнатися більше про власну самооцінку та відчуття самоцінності. Чи відчуваєте ви власну цінність безумовно? Чи для цього потрібні певні умовності?
- Вивчати свої емоції, підвищувати емоційну грамотність. Почати усвідомлювати власні страхи та навчитися діяти усупереч їм.
- Навчитися відмічати власну тривогу. І усвідомлено не відмовлятися від справ через неї.
А до щоденної практики, яку можна спробувати застосувати вже сьогодні, можна віднести наступну:
- Обрати конкретну справу та сферу, у якій хотіли б припинити прокрастинувати. Наприклад, підготовка річного звіту по роботі, що відкладається вже місяць.
- Обрати ціль, яка буде натомість цього. Окреслити, що ви будете робити замість прокрастинування? У який термін? Наприклад, ви можете визначити, що займатися звітом, ви будете впродовж двох годин на початку робочого дня, і дві години після обіду протягом декількох днів.
- Визначте, який перший крок ви здійсните для реалізації цієї цілі.
- Не лишайте справу, навіть якщо відчуєте дискомфорт. Нагадайте собі для чого саме ви це робите і яку отримаєте винагороду.
- Дійте, обходьте перешкоди та нагороджуйте себе при кожному маленькому прогресі.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: