Відень: розкішна столиця Габсбургів

 

/data/blog/126851/0960672d77718f44d4b7b568aadb9190.jpg

 

Столиця Австрії — надзвичайно багатолике місто. Тут кожен знайде для себе щось захоплююче і приємне: цікаві історичні пам’ятки, вишукана кухня, всесвітньовідомі вина, багате мистецьке життя, феєричний шопінг. Цьому одночасно затишному і розкішному місту є чим здивувати будь-кого, задовольнити будь-які смаки. Але давайте про все по порядку.

 

Історичні пам’ятки

Прогулюючись містом, помічаєш, що Відень, на відміну від інших міст з високою концентрацією палаців, пам’ятників і музеїв, зовсім не втомлює своїх гостей. Столиця Австрії  дуже зручна для туристів, оскільки майже всі головні історичні та архітектурні пам’ятки тут розташовані в одному місці. Так їх розмістив останній імператор Австро-Угорщини Франц-Йозеф, який правив країною 68 років.

 

У 1857р. двадцятисемирічний імператор розпорядився знести залишки древньої фортечної стіни навколо старого міста і на її місці побудувати широке чотирикілометрове бульварне кільце — Рінґштрассе. А вздовж Рінґштрассе на гроші нових буржуа були розбиті парки, побудовані грандіозні будівлі суспільного призначення —  опера, ратуша, парламент, біржа, національна бібліотека, міський театр, університет, ансамбль з двох музеїв-близнят – художнього і природничо-історичного.

Символ міста — це собор Святого Стефана, Steffl, як фамільярно називають його віденці. Величезний готичний собор, деякі таємниці якого не розгадані і сьогодні. На його стінах є дивовижні знаки, зображення звірів, дивних фігур і все це має певний зміст, над яким вчені роздумують дотепер. На стінах собору можна знайти середньовічні міри тканин і короваю хліба: будь-який покупець міг перевірити за ними куплений товар, і у разі обману продавця строго карали.
Щоб увійти у собор, вам доведеться проштовхуватися крізь щільну юрбу всюдисущих китайських туристів з фотоапаратами у руках, але, повірте, воно того вартує. Адже, як кажуть, хто не бачив собору Святого Стефана, той не бачив Відня. Якщо зважитись ще на один подвиг і піднятися на башту собору, подолавши 343 сходинки, то можна насолодитися фантастичним видом на місто.

 

Недалеко від собору у центрі Відня знаходиться Чумна колона, яка нагадує про страшну епідемію чуми у сімнадцятому столітті, що забрала життя багатьох жителів міста. Проте цей пам’ятник виглядає зовсім не сумно, а навпаки, ошатно і радісно. Напевно, тому, що Чумна колона була встановлена на честь перемоги над страшною недугою і зображує святих, які допомагали людям боротися з чумою.

 

До обов’язкової програми туриста належать також два палаци — Гофбурґ і Шенбрунн. Гофбурґ спочатку був середньовічною фортецею. Пізніше, з посиленням влади Габсбургів, фортеця була перебудована в розкішну резиденцію. Сьогодні Гофбурґ —  резиденція президента Австрійської Республіки, де приймають почесних гостей держави.
Шенбрунн, літня резиденція імператриці Елізабет, знаменитої Сіссі,  відома своїм чудовим парком. Саме його алеями красуня-імператриця, яка до того ж була дуже прогресивною жінкою як на свій час, здійснювала ранкові пробіжки у супроводі слуги, який на бігу… читав імператриці книги.

 

Мистецтво

Віденська Альбертіна — один з найбільших музеїв світу. Зібрання музею нараховує  приблизно 60 000 малюнків і близько мільйона гравюр. Тут можна побачити роботи Дюрера, Сезанна, Клімта, Рубенса, Пікассо та інших відомих художників.

 

Не менш цікавим є і Віденський дім мистецтв. Художник Фріденсрайх Гундертвассер створив виставковий центр, де можна побачити, як його роботи, так і найбільш цікаві виставки сучасного мистецтва. Гундертвассер придбав будівлю колишньої меблевої фабрики і повністю перебудував її у своєму характерному стилі. Несиметрично розташовані різнокольорові елементи зі скла, металу, черепиці, дерева і кераміки надали колись непоказній будівлі надзвичайно оригінального вигляду. Неподалік від Дому мистецтв знаходиться чудернацький «дім Гундертвассера». Типова реакція людини, яка побачила його вперше, приблизно така: «Це ж скільки треба випити, щоб спроектувати такий будиночок!»

 

Центром мистецького життя міста є знаменита Віденська опера. Після серйозних руйнувань, здійснених незадовго до закінчення Другої світової війни, будівлю опери змогли реставрувати і знову відкрити лише у 1955 р. Абсолютним пріоритетом в репертуарі театру є опери, в яких бере участь Віденський філармонічний оркестр. У лютому в опері відбувається знаменитий Віденський бал. На одну ніч глядацький зал перетворюється на величезний танцювальний майданчик, на якому у всьому блиску постає світське товариство Австрії та інших країн.

Кухня

Скажу зразу: в «кулінарний тур» до Відня краще їхати разом з чоловіком. Просто не кожна жінка здолає самотужки віденського шніцеля, дуже смачну, але величезну за розміром відбивну котлету. В деяких віденських кафе навіть акції проводяться: хто з’їсть цілий шніцель, тому дають безкоштовно другий. А от улюблена страва цісаря Франца-Йозефа — «тафельшпітц» — цілком легка. Це варена яловичина з приправами і хроном, до якої часто подають варену картоплю. Видно, не дуже вибагливим був великий імператор. Що ще слід обов’язково спробувати у Відні? Звичайно ж, торт «Захер». Продається цей знаменитий торт у кондитерській готелю «Sacher», звідки його розсилають на замовлення у різні країни світу. Смаком цей шоколадний торт дещо нагадує «Празький». Ще один знаменитий десерт — апфельштрудель, яблучний рулет. За вмінням його готувати віденські парубки колись обирали наречену. Не залишать вас байдужими і «Марілленкньодельн» — морозивні кульки з абрикосовим джемом всередині.

 

Кава

Чому я виділила каву в окремий підпункт? Бо кава — це не їжа, а спосіб життя, особливо у Відні. Пити і вибирати каву у цьому місті — це справжня наука. Скажімо, у віденських кав’ярнях не можна замовляти просто «чашечку кави» — це все одно що у сигаретному кіоску попросити просто «пачку цигарок». Ось лише деякі з кавових шедеврів, які вам запропонують у віденських кав’ярнях: «Кайзермеланж» — кава з яєчним жовтком і двома ложками меду. «Францисканер» — чорна кава з великою кількістю молока, так, щоб напій нагадував колір ряси монаха францисканця. «Фіакр» — чорна кава з вишневим лікером, причому перед подачею лікер підпалюють. «Марія-Терезія» — кава мокко з апельсиновим лікером і вершками, «Шале Гольд» — слабка кава, колір якої схожий на золотий. «Перекинутий Нойманн» — збиті вершки, залиті кавою з молоком.

 

Шопінг

Центральна вулиця Відня Кернтнерштрассе — справжній рай для шопінгу. Причому представлені тут не лише бутіки елітних марок, а й цілком демократичних, типу Zara, H&M.  Ціни нижчі, ніж в аналогічних магазинах  в Україні. Те ж стосується й косметики, і парфумерії. Ні, я все розумію: митниця, податки, транспортні витрати… Попри це, той факт, що мої улюблені парфуми у центрі Відня коштують відчутно дешевше, ніж у центрі рідного Станиславова, викликав у мене легкий шок. Важливим є також те, що ризик придбати підробку тут мінімальний — діючі в Австрії закони відносно підробок значно суворіші, ніж українські.

 

Сувеніри

Ну, зображеннями цісаря Франца-Йозефа, які на різноманітних предметах і у безлічі варіацій пропонують віденські сувенірні крамнички, нас, галичан, не здивуєш. Може, навіть у вашої бабусі завалявся десь у скрині портрет вусатого імператора. Якщо ні, можна придбати на згадку тарілочку чи горнятко з портретом цісаря або імператриці Елізабет. Оригінальним подарунком, хоч і досить дорогим, будуть вироби зі стразів Swarovski. Незважаючи на те, що засновник цієї легендарної марки Даніель Сваровскі народився на півночі Австро-Угорщини, в горах Богемії, австрійці вважають Swarovski своєю національною гордістю.

 

Варто потішити рідних і близьких знаменитим віденським вином — «гойріґе». Любителі сухого вина будуть від нього в захваті. «Гойріґе» може бути як червоним, так і білим.

 

Говорити і писати про Відень можна  безкінечно довго. Ще більше часу знадобиться, щоб побачити, відчути, спробувати усе, що варте уваги у цьому чарівному місті. Як з усмішкою зауважила моя нова віденська знайома: «Ну, щоб ознайомитися з Віднем, і місяця буде мало!» Думаю, вона цілковито мала рацію.

 

Олена БУЧИК
Івано-Франківськ – Відень – Івано-Франківськ
З архіву  газети «Західний кур’єр»


03.03.2017 7667 3
Коментарі (3)

Igor Chizh 2017.03.04, 06:36
Стаття про Відень, а на фото- Прага. Даєш "БЕЗВІЗ " українцям!
Olenka Golovina 2017.03.05, 09:27
Пражскій Град у статті про Відень, профісійна журналістика, чо))))))
Ліна 2018.01.27, 15:37

А чому на фото Прага?

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421