Від ідеї до власної справи: засновник "n.cubator" Дмитро Швець розповів, як працюють стартапи

Якісні зміни та розвиток сьогодні творяться не тільки у просторих кабінетах чи у наукових середовищах, їх творять ті, хто здатен об'єднатися і мати спільну мету, хто має ідею і бажання її втілення.

Мова про середовища майбутнього - стартапи.

Киянин Дмитро Швець у 2018 році заснував таке ідейне середовище - "n.cubator". Про нього, про перспективи бізнес-освіти, молодь та підприємництво далі в ексклюзивному інтерв'ю Фіртки.


n.cubator. Що це за такий проєкт?


n.cubator – це навчальний проєкт з розвитку підприємництва в Україні. Наша візія - це міжнародна платформа з розвитку усвідомленого підприємництва, що об'єднує в єдину екосистему ключових гравців з України та світу: підприємців, інвесторів, донорів, державні установи, навчальні заклади, корпорації.


Як і коли виникла ідея його створення?


Ідея створення бізнес-інкубатора виникла за 10 років до запуску проєкту під час мого навчання у Швецькому Інституті на програмі по КСВ в Стокгольмі. Це був 2008 рік. Вплив бізнесу на світ набагато більший за уряди країн. Шалені темпи розвитку можуть в один момент зробити маленький стартап всесвітньою корпорацією з доходами вище за ВВП країни.  До того ж ми більшу частину повсякденного життя проводимо на роботі. Бізнес формує нашу свідомість і поведінку.

У 2015 на ще одному навчанні у Швеції на фінальному пітчі я презентував концепцію по створенню Соціального Бізнес-інкубатора в Україні й остаточно вирішив запускати бізнес інкубатор в Україні.

На мою суб’єктивну думку, українцям для прориву не вистачає двох речей. Усвідомлення персональної відповідальності за свої дії та довгостроковості планування. А створення власної справи – найкращий тренажер для відпрацювання цих двох "м’язів".

Отже, у 2018 році ідея нарешті стала реальністю і разом з однодумцями ми запустили проєкт n.cubator на волонтерських засадах.


З чого починали?


Як стартап, ми пішли шляхом перевірки гіпотез і почали з одноденних симуляційних офлайн бізнес-ігор. Через них ми перевіряли наскільки бізнес-освіта через дію, через гру буде сприйнята суспільством та тестували різні цільові аудиторії.  Виявилось, що ігри цікаві всім, від корпорацій та їхніх співробітників до студентів та навіть школярів.

Всі підходи, які ми два роки тестували на відкритих та закритих бізнес-іграх, ми зараз втілюємо в навчальній програмі по старту бізнесу Adventure|easy start, яку ми запустили весною 2020 року.

Ця пілотна 9 тижнева програма розрахована на студентів та нещодавніх випускників, які мають ідею бізнесу, але не знають з чого та як почати. Ми змогли профінансувати цю програму самостійно та із зовнішньою допомогою менторів, викладачів та друзів і надати студентам гранти на навчання в програмі та можливість отримати невеличке фінансування для кращого проєкту.

Наступна програма розрахована на найманих працівників, що мріють створити власний бізнес. Ще є ідеї про запуск програми для старшокласників та для людей від 50 і вище.


Хто входить у команду? Які спеціалісти?


Оскільки ми прагнемо стати відкритою платформою, нам вдалося об’єднати професіоналів своєї справи, які хочуть ділитися своїм досвідом та знаннями. За два роки до проєкту долучилося більше ніж 40 менторів та викладачів досить високого рівня - від власників бізнесів та викладачів відомих бізнес-шкіл до ТОП-менеджменту корпорацій.

Постійно займаються розвитком проєкту дві-три людини, включно зі мною. Нам дуже не вистачає вільних рук, щоб втілити всі наші задуми, тож ми на разі шукаємо фінансування для розширення команди.

Сьогодні, всі викладачі та ментори інвестують свій час в проєкт на безоплатній основі. Проте ми хочемо розширюватися і гідно оплачувати професійну працю. Адже зазвичай наші навчання не поступаються рівню світових закладів освіти, а можливість експериментувати з форматами дозволяє нам постійно еволюціонувати.


У чому суть запропонованого вами підходу «experiencial learning and gamification»?


На звичайному навчанні, навіть якщо це не просто «балакаюча голова», учасники процесу сприймають тільки маленьку долю інформації. Як зробити так, щоб не тільки запам’ятати те, що ти отримав на навчанні, а ще й знати, як це використати та не забути в момент виникнення необхідності?

Відповідь на це запитання намагається дати теорія гейміфікації – навчання з використанням елементів гри та навчання через дію, або досвід (experiential learning). Перше, це не тільки використання самої гри для навчання, а  й застосування ігрових елементів, як команди, досягнення, рівні, нагороди, змагання в процесі навчання. Друге – це концепція в освіті, яка використовує практичні завдання та отримання власного досвіду разом з рефлексією зробленого, розумінням концепції того, що зроблено та активного експерименту. Наприклад, якщо ми навчаємо бізнес-моделям, то ми даємо шаблон і без навчання підходу просимо заповнити його самостійно,  потім обговорюємо результати та дискутуємо на цю тему, надаємо пояснення через занурення в теорію, повторюємо цей досвід через змодульовану гру та відпускаємо учнів робити власні експерименти з бізнес-моделями на власних проєктах з доступом до менторів та інформації.

Такий підхід перекриває всі основні типи сприйняття інформації, візуальні, аудіальні, кінестетичні. Як цитата, яку приписують китайським філософам: "Not hearing is not as good as hearing, hearing is not as good as seeing, seeing is not as good as knowing, knowing is not as good as acting; true learning continues until it is put into action".


Популярними є бізнес-ігри для школярів? Чи варто їх розвивати та чи дійсно вони дають результат?


Бізнес-ігри дають користь всім. Але залежить, що це за гра. При створенні ігор потрібно розуміти ціль та хто буде у неї грати. Чи популярні вони серед школярів - я не знаю. Проте ми експериментували на наших іграх - змішані групи учасників від 12 до 50 років. Деякі гравці 10-11 класу були крутіші за старших. При цьому 12 річні учасники сприймали по-різному. Були ті, хто вливався, а були ті, хто відверто нудьгував.

Але світова практика гейміфікації навчання передбачає застосування її на всіх рівнях від садочка до університету і далі.

Я, наприклад, ще у 1996 році в старших класах школи брав участь в грі КлассЮніорБізнес - це був неймовірний досвід, який досі згадую.


Наскільки в Україні сприятливе середовище для втілення та розвитку проєктів такого плану?


В нас майже повністю відсутня екосистема для розвитку власної справи. Це одна з причин, через які проєкт чекав свого часу. Самостійно створювати моду на підприємництво в країні дуже складно.

Наразі, починають з’являться інші інкубаційні програми та курси зі створення власної справи. У світі інкубатори, в основній своїй масі, підтримуються чотирма джерелами: держава (розвиток малого середнього бізнесу = розвиток економіки), університети (конкуренція, нові підходи практичного навчання та надання нових можливостей своїм студентам, співпраця з урядом та бізнесом), корпорації (соціальна відповідальність, джерело усвідомлених працівників та доступ до інновацій) та венчурні фонди (заробіток на розвитку та перепродажу стартапів). В Україні ці джерела тільки почали зароджуватись.

Тому ми на початку цього шляху. А в проєкті ми будемо обов’язково використовувати глобальні можливості, співпрацювати з іншими державами, іноземними бізнес-інкубаторами та корпораціями.


Коронавірус і карантин поставив перед світовим загалом і українським бізнесом зокрема, нові виклики. Як на вас і ваш проєкт вплинули обмеження? Що змінилося?


Карантин несподівано зробив нас сильнішими. Ми дуже важко збирали учасників першої програми, оскільки запуск випав чітко на оголошення карантину. Звісно нам довелося повністю перебудовувати офлайн програму в онлайн.

Виявилося, що просто скопіювати та перенести лекції в відеотрансляцію неможливо, це буде зовсім неефективно. Проте це дало нам три речі:

  1. Ми отримали дійсно вмотивованих учасників, що не побоялися розпочинати власну справу на порозі кризи
  2. Ми змогли не обмежувати програму Києвом, а запропонувати навчання учасникам з інших міст України.
  3. Ми опанували дуже ефективні та корисні онлайн інструменти для experiential learning, що дозволили зробити наше онлайн навчання на рівні, а іноді навіть вище офлайнового.

А це означає, що відтепер навіть офлайнові програми будуть максимально ефективно використовувати онлайн інструменти. Тож  наша програма – це антикрихкість в дії.


01.06.2020 Марія Лутчин 8358 1
Коментарі (1)

Vuiko 2020.06.10, 17:04

шо воно experiential learning?

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466