Від безвізу – до безвиїзду: як карантин ізолював прикарпатських заробітчан

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан. На початку пандемії COVID-19 повернення українців додому виглядало цілою епопеєю – евакуаційні рейси, чартери, довжелезні черги на кордонах, бусики-човники та підписка на самоізоляцію.

Щодня влада з усіх доступних їй майданчиків кликала земляків додому, запевняючи, що в Україні буде робота і заробіток. І докликалася.

А що далі… Вдома обіцяних робочих місць немає, гроші, зароблені за кордоном, витратити навіть в умовах карантину не важко, а назад – потрапити не так і просто.

Ситуація отримала відгук і в Європі – європейці, звиклі до дешевої української робочої сили, залишилися фактично сам на сам зі своїми полями, фермами, готелями та заводами…

Національна стратегія

Президент Володимир Зеленський декілька місяців тому анонсував національну стратегію по поверненню трудових мігрантів додому і COVID-19 тільки пришвидшив цей процес, коли світ закрився на карантин, а частина заробітчан вирішила пересидіти його на Батьківщині.

«Це хороша новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші ... Ми повинні зробити все і утримати цих людей ... Тисячі кілометрів нових доріг і інфраструктурні об'єкти дадуть нам необхідний імпульс для економічного розвитку і створять нові робочі місця», - сказав Зеленський у своєму черговому відеозверненні.

Програма має на меті створити сприятливі умови для розвитку бізнесу. Вона допоможе і тим, хто хоче відкрити власну справу, і тим, хто бажає розширити вже готовий бізнес. Допоможе повернути в Україну тих її громадян, котрі виїхали на заробітки, а також має зупинити тих, хто планує виїхати.

Однак, заяви – це добре, а до реальних кроків поки що справа не дійшла – за час карантину Україна фактично нічого не запропонувала своїм громадянам, окрім того, що значна частина бізнесу перебуває на паузі. І робочих місць не те, що не додалося, а їх скоротили там, де тільки могли.

Чартери для українців

Багато країн Європи через закриті кордони опинилися у ситуації браку робочої сили. Саме на наших працівниках, як виявилось, тримаються тисячі фінських ферм.

Аналогічна ситуація й у сусідній Польщі. Днями, президент служби персоналу промисловців Кшиштоф Інглот зокрема зазначив, що у країні гостра нестача людей для роботи в сільському господарстві. Фермери не зможуть зібрати урожай без сезонних робітників, які зазвичай приїжджали з України. Тому вони теж готові до організації чартерів.

За даними видання Bloomberg, за перші два тижні карантину з Польщі виїхав кожен п'ятий заробітчанин з України. А їх там, за різними даними, працює близько 2 млн.

Масла у вогонь підлив скандал, який розгорівся навколо скасування чартерного рейсу з українцями, котрі мають дозвіл на роботу, спочатку до Великобританії, а пізніше до Фінляндії.

Заперечувати не будуть

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що від країн, які чекають чартери з українськими заробітчанами, потрібно офіційне звернення.

А обов'язковою передумовою виїзду за кордон для громадян України є легальне працевлаштування строком від 3 місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та належних умов праці.

Після такої заяви прем'єр-міністра, соцмережі вибухнули обуренням. Мовляв, українці "стали кріпаками", а уряд - "рабовласниками".

В Уряді почали чи то виправдовувати заяви свого шефа чи то зрозуміли, що не мають законних підстав стримувати земляків. Відтак, заявили, що найближчим часом за кордон таки виїдуть кілька тисяч сезонних працівників, для яких будуть організовувати чартерні рейси українськими перевізниками.

"До нас вже звернулися декілька урядів, з тим, що очікуються організовані групи українців. Я вчора говорив с австрійським міністром закордонних справ і йдеться про 802 наших працівників, яких очікують 44 фірми. Є переговори з Ізраїлем, в понеділок очікується розмова з фінськими колегами", - відзначив віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко.

Заперечувати, за його словами, влада не буде. Але, мовляв, працевлаштування за кордоном потрібно впорядкувати згідно з тими обмеженнями, які були введені для всіх громадян України.

Закон не забороняє

За даними моніторингу "Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах", станом на 30 квітня з України виїхало 84 703 українці.

У місцевій агенції, котра займається пошуком роботи для українців за кордом, Фіртці розповіли, що під час карантину у сусідню Польщу прикарпатці їхали без проблем. Кажуть, що перші два тижні, коли тільки запровадили обмеження, то охочих практично не було, а потім ситуація стабілізувалася і люди все більше почали звертатися, щоб повернутися в Європу.

Відтак, щоб виїхати у Польщу потрібна була наявність польської робочої візи, запрошення на роботу, умови роботи від роботодавця і наявність карантинної зони, де мігрант зможе провести 14-денний карантин після перетину кордону.

«До сьогодні ми відправляли людей, хто мав візи – сезонні, робочі, воєводи, їхали також і по біометрії. Кожна людина, котра перетинала кордон повинна була мати або візу, а якщо по біометрії – то запрошення від роботодавця. До запрошення обов’язково потрібно було документ про проходження обсервації. Той роботодавець, який видавав запрошення, мав надати такий документ», - пояснює наша співрозмовниця.

Все це - умови в'їзду до Польщі для іноземних громадян, які планують працювати в країні.

Єдина проблема, яка із введенням карантину, постала перед заробітчанами  – відсутність офіційних міжнародних рейсів. Але ж, можна організувати інші законні способи перетину кордону.

«Завтра їду до Польщі є місця, є пересадка на кордоні, а також заберу з кордону Краковець», - схожі оголошення не новина у Фейсбук-спільнотах. І попит є.

І така схема, як розповідає агент, дійсно працювала і працює донині. Люди організовувалися, перетинали кордон на приватних автомобілях, а за кордоном вже пересідали далі у приватні мікроавтобуси і їхали до праці.

фото: Держприкордонслужба України

А, з 4 травня, як зауважують в агенції, ситуація ще спрощується, консульські установи Республіки Польща в Україні поновлюють видачу робочих віз. У початковий період прийматимуться лише документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських та садівничих робіт, а також міжнародних перевезень. Потрібно тільки зареєструватися онлайн на чергу і подати документи.

"Візи обіцяють оформляти у короткі терміни - до тижня часу", - відзначає агент.

Щодо Чехії та інших країн – то там українців із польськими робочими візами не хотіли пропускати. Так само було і з туристичними візами. Кордон могли перетнути тільки ті, хто їхав з метою роботи.

«Після відтоку наших людей, у Польщі постала гостра проблема браку робочої сили і вони йшли і йдуть на будь-які спрощення по відношенню до заробітчан», - додають у агенції.

Як бачимо, поки влада ще тільки думає, як організувати українських заробітчан, самі вони не сидять на місці. Найвідважніші й ті, хто розуміє, що в Україні окрім паперової тяганини їм запропонувати не можуть нічого, починають шукати шляхи, як повернутися в Європу і їм це вдається.

Позиція влади виглядає нелогічною. Відсутність робочих місць і належного заробітку в Україні може викликати ще більше незадоволення, а ніж сам карантин, який схоже затягнувся. Тому, чи доцільно зараз ставити якісь умови перед громадянами, не надавши належні гарантії та чи час узаконювати те, що не могли зробити дотепер.

Вже не говоримо про те, що офіційних підстав для заборони виїзду за кордон немає. Навіть за умов карантину. Конституція гарантує громадянам таке право.


04.05.2020 Марія Лутчин 1400
Коментарі ()

12.05.2020

Близько 90% автомобільних доріг загального користування не ремонтували понад 30 років.

216
05.05.2020
Олена Британська

Ініціатива, щоб місцевий бізнес працював в борг, пішла від міського голови Руслана Марцінківа.

661
04.05.2020
Марія Лутчин

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан.

1400
01.05.2020
Лілія Горковенко

2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього. Сьогодні у великій мірі це стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

1466
29.04.2020

Розповісти свою історію погодилася прикарпатка, котра лікувалася від коронавірусу разом із сім'єю.

7972
28.04.2020
Марія Лутчин

Головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк розповів про справи у лікарні, пацієнтів з коронавірусом, емоційне вигорання, волонтерів та коли ми переможемо вірус.

72375 4

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

903

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

2803

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

2995 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

2344
12.05.2020

Цікаво, чи стануть екстремальні для європейського смаку страви, які пропонує Grub Kitchen – гумус з хрущів, буріто з жучками і коктейль чилі з кониками – розв'язанням глобальних проблем людства? Чи вони так і залишаться екзотикою, придатною хіба що для реаліті-шоу? Ну, і головне питання, яке в теорії з'ясувати неможливо, які всі ці страви на смак?

204
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1027
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

3687 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1187
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1121
12.05.2020

Варто також відзначити, що більшість найвідоміших музеїв світу виникло на основі приватних колекцій та пристрасті окремих особистостей, своєрідних олігархів епохи Відродження.

279
12.05.2020

Місцеві вибори відбудуться в Україні 25 жовтня, попри будь-які інсинуації про їх перенесення, скасування чи неможливість проведення через нестачу коштів. Про це заявив голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко

190