Виборні жнива

 

Вибори до Верховної Ради, що пройдуть у жовтні цього року, за прогнозом політологів, будуть найдорожчими за усю історію незалежної України. На проведення «великих перегонів» лише із Держбюджету виділять 1,2 млрд. грн. Оскільки ж, як відомо, добра половина економіки нашої держави перебуває в «тіні», то до офіційних коштів, що крутитимуться у «виборчому танці», варто додати щонайменше стільки ж, а то й більше, «тіньових» коштів.
Які бюджети місцевих виборчих штабів партій, хто і скільки заробить на парламентських виборах-2012, яку стратегію і тактику з початком виборчої кампанії обирають найбільш рейтингові партії на Прикарпатті, – цікавився «ЗК».


Безгрішні «сердечка»
Обласний штаб об’єднаної опозиції  «За Батьківщину» діє вже два місяці і об’єднав усі 7 політичних партій, що входять до політичного союзу.
«У нас діють на місцях міські і районні штаби, які працюють так само майже два місяці і вже встигли розгорнути свою діяльність, – розповідає голова обласної організації «За Батьківщину» Дмитро Шлемко. – У нас вже практично завершено створення так званих «мікроштабів», які будуть працювати на кожній виборчій дільниці. Там буде і керівник, і агітатори, і спостерігачі, і члени дільничних комісій. Це ті люди, які практично будуть вирішувати долю виборів на місцях. Тобто структура штабів у нас уже сформована. Тепер ми розгортаємо акцію, яка стане у нас центровою – «Україна проти Януковича» з виставленням наметів і підписанням заяв від третьої особи».
Членами дільничних комісій від об’єднаної опозицій, кажуть в обласному осередку, будуть лише перевірені люди, з досвідом роботи, які вже довели свою «вірність» партії.
«Агітатори у нас працюють на громадських засадах, в основному це люди, які є активістами, це депутати міських і районних рад, їх помічники. Це ті люди, які вже давно з нами, – продовжує Дмитро Шлемко. – Обласна організація має близько 20 тис. членів і це люди, які уже 13 років у політичній силі. У нас немає проблеми змобілізувати їх і сказати: завтра нам треба 5 тисяч, післязавтра – десять і так далі. Це люди віддані. Вони знають, що за це грошей не отримають, бо у нас грошей немає».
Фінансування, каже голова штабу, теж місцеве, зі столиці коштів поки не дають. Але «обіцяють виділяти вже з офіційним початком виборчих перегонів».
Реклама в опозиції, за словами Дмитра Шлемка, буде комплексною, але водночас і нічого зайвого.
«75% інформації люди отримують із центральних каналів телебачення, тож реклама на ТБ буде для нас прерогативою. Але і на місцях теж будемо активно працювати: проводити прес-конференції, випускати газети, вести агітацію у наметах», – наголошує Дмитро Шлемко.

Комерційна таємниця
«На відміну від інших партій Партія Регіонів свою передвиборну агітацію активізує саме з початком офіційної передвиборної кампанії, – розповідає заступник начальника штабу ПР з ідеологічної роботи Жанна Дутчак. – Ми свою «агітацію» проводили протягом цілого року. Причому не лише за допомогою реклами – організовували акції, різні соціальні програми. А тепер просто буде більше проектів, спрямованих конкретно на вибори. В нас вже затверджена стратегія передвиборчої кампанії, сформована структура партійних штабів. Штаби вже працюють».
Який конкретно штат у штабі партії – сказати відмовились, але наголосили, мовляв, кожен має свої чіткі завдання, згідно із стратегією. Відповідно до завдань – набрано і штат.
Про місячний бюджет виборчого штабу  ПР – теж ні гу-гу. Комерційна таємниця, – кажуть штабісти.
За словами Жанни Дутчак, при складанні передвиборної стратегії ідеологи Партії Регіонів дійшли висновку, що візуальна присутність як складова передвиборної кампанії, звичайно, потрібна (зовнішня реклама і т.д), але такі «фішки», як намети і бігборди, значної кількості виборців не притягнуть. Не на цьому Регіони цього разу концентруватимуться.
«Бігання з прапорами, агітація в наметах – у нас цього ніколи багато не було і не буде. У 2006 році ми пробували такі методи – вони виявилися малоефективними. Якщо і є реклама на бігбордах – то централізовано з Києва. І то лише у мінімальній кількості, аби люди бачили – Партія Регіонів є на цьому полі», – зазначає заступник начальника штабу з ідеологічної роботи.

«На власних потугах»
«Підготовка до виборів для нас складається з кількох пластів роботи, перший з яких – медійна робота, реклама і так далі, – розповідає заступник голови обласної організації ВО «Свобода» Василь Попович. – Також будемо проводити так звану «польову роботу» - ходитимемо «від хати до хати» з передвиборною агітацією, організовуватимемо зустрічі з кандидатами. Для нас важливе живе спілкування з виборцями, коли люди можуть почути відповіді на ті запитання, які не прочитають в газеті і не побачать по телевізору».
Зустрічі з виборцями «свободівці» планують робити з креативом, мовляв, щоб то не була «суха політика».
«Агітаторами у нас працюють лише свої, тобто члени місцевих осередків, люди від партії, і не за гроші», – додає Василь Попович.
Та і з Києва, кажуть в обласному осередку, поки що жодних коштів на агітацію не виділяли, поки усе своїми силами – «на власних потугах». Сподіваються, що з офіційним стартом передвиборних перегонів столиця щось таки та й виділить для регіональних організацій.

Знизу-вгору
«Якщо говорити про підготовку, то у нас немає якихось кардинально нових ідей, – зізнається голова обласної організації партії УДАР Роман Чернега. –  Основне для нас – це реклама шляхом проведення зустрічей із виборцями і так званий проект «від двору до двору».
Те, що деякі партії рекламували себе до початку виборчих перегонів, голова обласного УДАРу агітацією не вважає: «До того моменту, коли партії стають повноцінними суб’єктами виборчого права (а саме до 30-го липня), вони мають право поширювати інформацію про себе з метою розбудови партії. Тому це не вважається передвиборчою агітацією. Це – партійне будівництво».
Агітаторами від УДАРу будуть дві тисячі партійних членів обласної організації і працюватимуть вони, запевняють «ударівці», цілком на ідейних засадах.
«Щодо місячного бюджету, то варто відзначити, що будівництво УДАРу проходить від самого початку за принципом знизу-вгору. Ми не отримуємо коштів централізовано з Києва. Ми здійснюємо самофінансування і проведення виборчих кампаній у нас самостійне», – підкреслює Роман Чернега.

Таємниця – не таємниця
Хоча офіційно передвиборча кампанія стартувала лише з 30-го липня, більшість партій свою політичну рекламу запустили в народ набагато раніше. Одними з перших на вулицях Івано-Франківська з’явилися намети від Наталії Королевської з проектом «Народний список». Та й узагалі рекламна кампанія «Україна-Вперед!» у вигляді наметів і бігбордів дебютувала ще кілька місяців тому і була доволі значною.
«Основна інформація, яку ми маємо донести зараз до людей, це те, що стати кандидатом від «Україна-Вперед!» може будь-хто, зареєструвавшись на офіційному сайті та заповнивши анкету. Бажано тільки, щоб то була молода людина, – каже голова обласної організації «Україна-Вперед!» Олег Онопенко. – Ми записуємо людей також і у нас в офісі, маємо вже більше тисячі прихильників в області. Це молоді перспективні політики».
За словами голови обласного осередку партії, увійшовши до списку прихильників Королевської, усі бажаючі можуть у майбутньому брати участь у місцевих виборах, набиратись політичного досвіду. А поки що такі політики-новачки сидять у біленьких наметах «Народного списку», до того ж – безкоштовно, – запевняють працівники обласного офісу «Україна-Вперед». Якщо ж люди приходять у представництво і відразу питають, що вони отримають у фінансовому плані за рекламу «Україна-Вперед!», то таких корисливих молодиків до лав «УВ» не приймають – тут потрібні лише ідейні люди. Хлопці у наметах підтверджують, мовляв, уся робота на волонтерських засадах.
Місячний бюджет передвиборної кампанії штабу, кажуть, не таємниця, але він ще не затверджений остаточно, тож казати навіть приблизну цифру поки не хочуть. А рекламні бігборди і намети фінансуються з Києва.
«По всій області йде поголос, нібито нас фінансує Партія Регіонів, але то все закидають наші «друзі», – каже Олег Онопенко. – «Україна-Вперед!» іде на вибори самостійно».  

Умовні одиниці
Із розмови з керівниками обласних штабів політичних партій можна зробити висновок, що усі агітатори на Івано-Франківщині – цілковита безкорисливість, на 100% ідейні люди, що за свою працю нічого, крім блага для партії, не потребують. Ми вирішили з’ясувати,  наскільки така інформація відповідає дійсності і під виглядом звичайного івано-франківця зателефонували в офіси політпартій, начебто у пошуках роботи.
В офісі «Україна-Вперед!» повідомили, мовляв, зараз вакансій немає, але з 1-го серпня точно будуть. «Оплата залежить від того, що ви робитимете». Отже, молодики з наметів «Народного списку» все-таки злукавили щодо інформації про платню агітаторам. Вони, виявляється, таки не зовсім волонтери.
У Партії Регіонів, якщо ви не член партії, то і в агітатори вас не візьмуть, – зазначили по телефону. Цікаво також, що на сайтах вакансій в останні дні з'явилася низка оголошень про набір людей для участі у мітингах Партії Регіонів, повідомила «Українська правда». На такі хліби набирають людей начебто на 2-3 місяці, обіцяють регулярну платню і щоденні гарячі обіди. В обласній приймальні регіоналів подібні оголошення коментувати відмовились, мовляв, вони такою інформацією не володіють.
У ОО «За Батьківщину» людей набирають у виборчі комісії, але яка оплата – по телефону  не кажуть, спочатку, мовляв, потрібно прийти. Все решта – при безпосередній зустрічі.
Між тим, як свідчить практика минулих виборів в Україні, в середньому агітатор одержує близько 70-100 грн. у день – за роботу у наметах, спілкування з людьми, поширення поліграфії і таке інше. За одну добу роботи на виборчій дільниці офіційні спостерігачі зароблять 100-150 гривень. А ось члени виборчих комісій (залежно від бюджету кампанії політичної сили) від 300 до 1000 грн. Так звана «масовка», за махання прапором і присутність на мітингах – від 50 до 70 гривень.
Цікаво також, що відповідно до проведеного в червні компанією GFK Ukraine дослідження, 6,2% українських виборців готові проголосувати за кандидатів, які запропонують їм подарунки або гроші. Тож дехто може і на цьому заробить. Але, звичайно, за такий підробіток можна і покарання отримати.
Щодо рекламних агенцій, то наближення початку виборчих перегонів вони відчули, кажуть, лише поки як ажіотаж. Мовляв, багацько питають, цікавляться розміщенням реклами, але остаточно замовляти ще не поспішають. Хоча дехто і зараз уже забронював собі рекламне «місце». Хтось з 15 серпня вже замовив, хтось на жовтень забронював, а хтось – вже і на цілу передвиборну кампанію.
Між тим, як стало відомо редакції «ЗК» з поінформованих джерел, місячний бюджет виборчих штабів найбільш рейтингових політичних сил на Прикарпатті становитиме 50-80 тис. у.о. Значну суму коштів місцевим осередкам доведеться акумулювати на місцях. З числа «своїх підприємців».

 

Оксана ГЛУШКЕВИЧ, "ЗК"


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415