Вибори-2012. Далі буде…

 

Вибори закінчилися. Підрахунок голосів триває. Втім, результати, головним чином, вже відомі.

 

Якоїсь глобальної несподіванки, як і очікувалось, не сталося. Партія влади набирає стабільно свої – 30%, БЮТ – на другому місці (25.51% голосів). УДАР (на жаль, чи то на щастя, не зміг стрибнути вище голови і обійти Яценюка і компанію – хоч і прогнозували) (13.94%). Дивує дещо результат комуністів(13.18%), який тривалий час тримався у трійці лідерів і феномен ВО «Свободи»(10.44%), які ще на передодні виборів потрапляти у парламент із великою натяжкою. Втім, принцип останнього дня зіграв своє. Поляризований електорат опозиції, який визначався в останні й день, і забезпечив «свободівцям» черговий фарт. А чи може дійсно спраглий на національну ідею українець вирішив наповнити її новим змістом. Питання залишається відкритим. Тим не менше більш ніж десятирічна мрія ВО «Свободи» здійснилася.

 

Вдало сказав Олесь Доній, що «чвари в середовищі опозиції» подарували регіоналам більшість у сьомій Раді. Хоча вона й не буде настільки стабільною, як прогнозували експерти. У хід підуть «темні конячки» депутатів-мажоритарників, гра яких у багатьох випадках буде життєво важливою для більшості.

 

Отож, розпочнемо із особливостей виборчої кампанії, які і визначили, до певної міри, її результат.

1. “Нарізка” округів. Цього разу поділ округів був доволі незвичним: багато районів в областях, в тому числі й на Прикарпатті, були “перекроєні” по-новому. Електоральні географи добре підрахували передвиборчі симпатії.


2. Підготовка законодавства. Змінено процедуру формування окружних і дільничних комісій. Зроблено так, що в комісії могли входити особи з різних областей. Доходило до досить цікавих ситуацій, коли в округах Івано-Франківської області члени комісій (зокрема і керівний склад) були і з Києва і навіть з Криму. Причому, що не всі політичні сили змогли отримати представництво у комісіях.


3. Формування виборчих комісій. Велика кількість підставних і технічних забезпечила контроль певних сил над комісіями, що стало надійною передумовою проходження виборчого процесу.


4. Виборчий бар’єр. Ціну “вхідного квитка” у елітний клуб було піднято. З тих міркувань, щоб туди не пройшли зайві і скороспілі партії.


5. Скасовано нижню межу явки виборців. Це відвернуло загрози визнання виборів нелегітимними.


6. Недійний супровід яскраво показав, що до розвинутого громадянського суспільства нам доволі далеко. Замовні статті і “чорний PR” змогли себе реалізувати повною мірою. Тому цілком заслужено, що ця виборча кампанія має шанси ввійти в історію України, як найбрудніша.


7. Підігрівання соціальної апатії і незацікавленості у виборах, коли вже “все вирішено” призвело до того, що явка була низькою, а це у свою чергу втрата голосів опозиційними силами.


8. Відсутність реальних лідерів опозиції, що змогли б мобілізувати електорат і закликати до “останнього бою за Україну”.


Таким чином усім політичним гравцям була запропонована стратегічна гра, умови якої, схоже, були прийнятними для усіх сторін виборчого процесу. У протистоянні “тактика vs стратегія” безсумнівно перемогла стратегія, яку запропонувала влада, а решта політичних гравців погрузли у тактичних діях, не помічаючи, що все що відбувається стратегічно, йде по чітко зрежисованому плану. Ці вибори, як ніякі із тих, що відбувалися раніше пройшли під пильним контролем режисера. Ім’я якого – відоме всім. Підготовка до виборів була ретельною і продуманою. Що дало свій результат.

 

А тепер трохи про наслідки для України і українців, які начебто обирали нову владу.

Наслідки від результатів волевиявлення будуть впливати як на суспільно-політичну так і на соціально-економічну ситуацію в цілому.
Отже, суспільно-політична ситуація докорінним чином навряд чи зміниться. Адже влада не зацікавлена у дестабілізації існуючого стану справ і зробить усе, щоб втримати контроль над ситуацією.


Безперечно, цікавості додасть присутність у Верховній Раді двох антагоністичних сил – ВО “Свободи” і КПУ. Чи буде це просто «хлібом та видовищем» для пересічного обивателя і гарною картинкою на телевізійних ток-шоу, коли одвічні супротивники звинувачуватимуть одне одного у смертних гріхах? Чи це стане ще одним кроком до розз'єднання країни вже у стінах Верховної Ради, коли кожен із них апелюватиме до виборців, що їх підтримали, і спекулюватиме на вже давно використовуваних темах мови, історії, культури, світогляду тощо? А чи, можливо, таким чином реалізовуватиметься сценарій майбутніх президентських виборів, коли у другий тур “виводять” двох кандидатів – діючого Президента і лідера ВО “Свободи” чи лідера КПУ. Виборець звичайно ж обиратиме менше зло. Так колись було із Л.Кучмою у 1997 році. А діюча влада дуже хоче втриматися, як вже було заявлено, до 2020 року? Поки що питання залишається без відповіді.

Втім, схоже, що конструктиву за такої ситуації навряд чи ватро очікувати.


Зрозуміло, що ВРУ перетвориться на майданчик для президентських дискусій і вдалої реклами себе потенційними кандидатами на головний пост в країні. Зрозуміло й те, що опозиційні сили продовжуватимуть відсиджуватися в тіні і аж ніяк не поспішатимуть брати на себе відповідальність за законотворчість. Вигідніше, як припускають аналітики, критикувати ніж відповідати за свої дії. Перед президентськими виборами це не вигідно жодній із сторін. Таким чином, вже можна спрогнозувати, що нас очікує в’ялість парламенту із мінімумом конструктивну і максимумом популізму.


Що ж стосується соціально-економічної ситуації, то тут варто відзначити, що бізнес «завмер» в очікуванні виборів і після їх закінчення придивляється, що, де і як.


Різких валютних коливань спостерігати не доводиться. У передвиборчі дні і долар і євро трішки зросли відносно гривні. А потім їхній курс навіть знизився на 2-5 копійок. Тому швидше за все, валюта буде стабільною. І верхня межа долара – 9 гривень. Інакше всі прекрасно розуміють – що це прямий шлях до народного збурення та непрості часи для української економіки.
Тому в чому тримати свої кровні заощадження, то більшість експертів схиляються до того, що це можна робити у дорогоцінних металах – золоті та платині. Також кошти можна вигідно інвестувати у різні проекти, хоча сьогодні це досить ризикована справа. Тому найбільш зручний і перевірений спосіб зберігати кошти, вкладаючи їх у нерухомість.

Вибори виборами, а шуму, якого вони встигли наробити – вистачає доволі.

 

Не забудемо згадати і про зміни для Прикарпаття.

Очевидно, що зміни будуть. Хоча б тому, що область делегує своїх представників у найвищий законодавчий орган країни. П’ятеро з них до цього часу перебували на керівних посадах.

 

Після перемоги по мажоритарному виборчому окрузі голова обласної ради Олександр Сич складе присягу і отримає омріяне посвідчення народного депутата. І крісло голови обласної ради залишиться вакантним, як і крісло його першого заступника Василя Гладія.


Тому постає питання, хто ж стане на чолі представницького органу влади Івано-Франківщини? Чи погодиться ще раз спробувати свої сили Зіновій Митник, чи може представники покоління переможців Микола Палійчук з Тарасом Парфаном захочуть реабілітуватися перед виборцями?


Звісно, не останнім тут буде слово керманича області Михайла Вишиванюка. Як не як, а владу куди приємніше ділити з близькою і дружньою людиною, аніж із опонентом.

 

Однак, як встиг вже похвалитися ще один новоспечений парламентарій Володимир Шкварилюк, посада голови представницького органу області буде саме за його партією – «Фронтом змін».

 

До речі про Шкварилюка. Буде в облраді і новий голова Бюджетної комісії. Це також місце, претендентів на яке буде вдосталь.

 

Будуть зміни і в керівництві обласного центру. Івано-Франківську міську раду покине «свободівець» Руслан Марцінків. Його місце, скоріш за все, враховуючи стабільну більшість, яку має ВО «Свобода» в міськраді займе однопартієць. От тільки питання кому із доволі молодої команди у міській раді доручить «Свобода» не останню посаду в керівництві представницького органу територіальної громади. Можливо, місце вже облюбував Роман Онуфріїв, який не беручи участі у виборчих перегонах, міг забронювати собі саме цю посаду. Усі крапки над «і» у даних питаннях і не тільки розставить час.

 

А поки що Україна вибрала – вже існуючий добробут і стабільність із американськими обличчями, як дехто каже, чергову порцію популізму, начебто обіцяні зміни за стандартами Європи, вже оновлену рівність і справедливість, а також спроби пошуку національної ідеї. Однак, чи справжнє це все, побачимо вже у найближчий час...

 

 

Читайте також:

ЕКСПЕРТИ: Що засвідчили вибори-2012 для України?


Коментарі (8)

Ю.Обсерватор 2012.11.02, 15:34
А ще знаючі люди кажуть, що певно будуть перестановки і у вищій обласній владі. І що? Сидів собі десь тихенько пан Насалик, навіть у депутати не висувався, і це при тому, що його рейтингу у Калуші не заздрить хіба що дурний (на останніх мерських виборах він побив рекорд по відсотку довіри). Мабуть в інший приціл дивився, мабуть щось знає...
Макс 2012.11.02, 14:23
Вибори на Прикарпатті вчергове показали, що це вотчина націонал-патріотів і нікому не варто на це зазіхати! Івано-Франківщина добре знає, за кого голосувати! Україна починається з тебе і давайте будувати її разом
Анастезіолог 2012.11.02, 14:27
Долар скаче як пан Сем скаже. Тому ні на долар ні на євро надіятися не можна! Золотовалютні резерви у нас і так маленькі. Тому ризики є великі. Подейкують про новий виток кризи, тому свої зароблені кошти треба десь найдійно вкладати. А куди саме? Тут і розгубитися можна. У Європі чув, що найкращий спосіб інвестування - у будинки, у нерухоме майно
Мурзілочка 2012.11.02, 14:35
Невже вибори закінчилися? Увімкніть телевізор, зайдіть на сайти новин! Пашу Лазаренка з тюрми випустили!!! А він знає багато можних темок виборчих, післявиборчих, що хто, як і де. Він добре тримав ніс по вірту в Гамериці. Мабуть скучав за Україною, за владою і опозицією... оце б родзиночка була б, якби на тиждень швидше терміну випустили!
Очевидець 2012.11.03, 10:46
Спочатку у виборчих комісіях був безпредєл, члени комісій були з різних областей, багато хто відмовлявся взагалі їхати сюди. А місцеві люди, які постійно брали участь у виборах, мають великий досвід не змогли бути членами комісій.
Макс 2012.11.05, 09:53
Вже хочеться відпочити від виборів, шуму такого наробили. Може просто подивитися хороший фільм чи послухати гарну музику?
Хрунь 2012.11.05, 14:35
Хто б не був при владі - він завжди з часом стане для всіх нас "бандитом". Така вже наша ментальність. Геть Кравчука, Кучму геть, Ці руки нічого не крали, янукович бандит... Кінця і краю цьому не видно. Цікаво, що нам це не набридає. Всі ми, прийшовши до влади, кричимо, що при допомозі народу ми переможемо! Питання: кого і як? Мені особисто набридло. Набридли масні пики депутатів та голодні очі кандидатів у депутати. Набридли вічні скигляння вічних опозиціонерів, які чуть що - одразу ж плакатись до Брюсселю, набридли сповнені ненависті до всіх без винятку скляні очі Яценюка, набрид слизняк Гриценко, навіжений Ляшко, набрид "щирий українець" Табачнік. Хочеться хоча б на рік-другий тупо забути про політику, просто не чути , не бачити, не читати тієї дурні, що нас годують різні ЗМІ, роздуваючи на наших страхах свій рейтинг. Хочеть просто ЖИТИ!
Юзик 2012.11.05, 16:02
Ось цього і хочеться - просто відпочити від політики! Може, мораторій но політику запровадити?
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421