Вибори крізь призму атеїзму

 

Атеїст, у відповідь, чому він відійшов від лона християнства, скоріше за все головною причиною назве зневіру.

 

Він міг прожити роки з ілюзією своєї доброчесності, і, не отримавши від життя всього, за що, власне, і молився, відчувши себе відторгнутим і обманутим, вирішив завчасно обірвати свої зв‘язки із «вищими силами», щоб надати краху своїх очікувань добровільного характеру, а не образливого вигляду, що його просто «кинули».

 

Середньостатистичний віруючий до кінця життя очікує спасіння душі своєї і всередині палко і щиро вірить у своє духовне переродження, проте відкладає його на той самий кінець віку. Тому ззовні він нічим не відрізняється від атеїста, хіба що може перехреститися мимохідь перед церквою чи піти з сім‘єю святити паски, бо «такий звичай». Але прокидаючись в неділю вранці і зважуючи на те, яким солодким може бути сон в найближчу годинку-дві, він повертається під теплу ковдру, залишаючи собі віру в серці, а службу – на інший раз. Зрештою, до спасіння ще часу багато, а на літургії людей і без нього вистачить.

 

До чого ж тут політика і, тим паче, такий злободенний її вимір, як довгоочікувані вибори?

 

Все б нічого, якби становище електорату до болю не нагадувало ці релігійні приклади. Зневіра – почуття, що традиційно залишає 40% українців останню неділю жовтня у затишних домівках, що радше пояснюватимуть, який мізерний їхній голос по відношенню до всіх інших, і що взагалі, навіть якби вони пішли, це нічого не змінить, голосувати нема за кого і «Минулого раз ставили галочку - і чого добилися? От така у нас держава!»

 

Справді, як би це не було сумно, ще не раз повторюватимуть у різних репертуарах слова Висоцького «Я Родину свою люблю, но государство - ненавижу!». Але  держава у свідомості людей - це влада. І в реальності, у більшій  мірі, - це влада. І, якщо ми вже так боремося за демократію (хоча важко назвати боротьбою активізм «кухонних політологів» чи гарячі дискусії при застіллі, що заїдаються холодцем і запиваються тим, що поміцніше), то чому не граємо за її правилами? Адже можливість цю владу обирати і є фундаментальною засадою демократії. І, обираючи її, ми обираємо, якими бути нам, адже теза «держава-це я» набуває все більш актуального значення, поступово віддаляючись від свого далекого монархічного контексту.

 

І якщо ми кажемо «Всі вони однакові», то хіба це не  значить, що ми - такі ж неспроможні, як і наші попередники, які не зробили свого внеску, щоб змінити поняття «люди для держави» на «держава для людей»?

 

І якщо ми живемо в пасивному очікуванні кращої еліти, то чи не варто визнати, що отримуємо переважно те, чого  заслуговуємо? Бо, розпочинаючи античними ідеалами Платона й Арістотеля і закінчуючи демократичними цінностями сучасності, ті, що стоятимуть за штурвалом суспільно - політичного життя, повинні бути «кращими з-поміж рівних».І поки ми не зрівняємося у своїй культурі до західного зразка, поки не спалимо мости, які з‘єднують нас оновлених із рабами минулого, і не станемо твердо, не плутаючися в просторових орієнтаціях, не будемо гідними справжніх лідерів.

 

І якщо ми вважаємо, що нема перспектив, то що заважає нам вдосконалити себе, вирости духовно, виховати своїх дітей свідомими і зайняти місця тих, що їх, на нашу думку не заслуговують?

 

І якщо ти, саме ти, що звик отримувати все чужими зусиллями / руками/ підписами, вважаєш, що хтось не виконав обіцяних тобі вимог, то яке право маєш про це говорити ти, який їх не висував?

 

Тому, прокинувшися в неділю зранку, не зважаючи на похмуру погоду, на біль у горлі чи голові, на стоси нерозібраних за тиждень чи навіть більше справ, візьми маленьку книжечку із витисненим  «ПАСПОРТ», відкрий і глянь, що на сторінці із твоїм прізвищем і датою народження не йдеться ні про твої досягнення, ні про твій характер. Там не пише про те, скільки ти заробляєш і яку музику слухаєш з 16-и років. Там просто вказано, що ти – українець. І це значить більше, ніж усе, перечислене вище.

 

Тому піди на найближчу дільницю, дай можливість своїй свідомості провести сповідь і зробити вибір, за який тобі не буде соромно, і повертайся у свій вихідний день. Хто знає, може саме він – початок відродження твоєї віри?


Автор: Христина Парандій


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

450
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421