Згідно з календарним планом проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, територіальні виборчі комісії громад з кількістю виборців понад 10 тисяч осіб, до кінця дня 6 вересня мали утворити територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських та селищних рад.
Калуська міська територіальна виборча комісія розглянула питання про утворення виборчих округів у неділю, 6 вересня. Причому відбулося два засідання комісії, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".
Загалом на території Калуської міської об’єднаної територіальної громади утворено 44 виборчі дільниці. З них 27 — у Калуші (25 звичайних і 2 спеціальні — в Калуській ЦРЛ і районній лікарні) й 17 — у селах, які вже увійшли чи увійдуть до складу громади. У Голині є дві виборчі дільниці, в решті селах — по одній.
читайте також: ОПОРА: На Прикарпатті деякі ТВК порушили вимоги Виборчого кодексу
Згідно з Виборчим кодексом, як повідомила голова комісії Тамара Мигович, до складу Калуської міської ради має бути обрано 38 депутатів (зараз є 36). Кількість виборчих округів визначається як ціла частка від поділу кількості депутатів на 10. У цьому випадку — це три. А кількість утворених округів може відхилятися на два. Тобто на виборах Калуської міської ради максимально можлива кількість округів — п’ять.
На перше засідання міської територіальної виборчої комісії з’явилися 16 її членів з загальних 18-ти. Рішення комісія приймає більшістю голосів від її складу — тобто необхідна підтримка мінімум 10-ти членів комісії. Пропозиція голови комісії — утворити на території Калуської громади чотири виборчі округи.
Як пояснила Тамара Мигович, раніше на виборах до обласної ради у Калуші було сформовано чотири виборчі округи — місто розподілене на чотири сектори. Було запропоновано приблизно зберегти цей розподіл, включивши до складу кожного з округів села Калуської ОТГ, які прилягають до того чи іншого сектору. Такий поділ відповідає вимогам до кількості виборців на кожному з округів. У Калуській міській громаді є 70051 виборець. Тож четверта частина становить 17 513 виборців. Допустиме відхилення – 15%. Округи мають бути сформовані так, щоб на кожному було не менше 14,8 та не більше 20,1 тис. виборців.
На засіданні комісії була й інша пропозиція — поділити Калуську громаду на п’ять виборчих округів. Мотивація — на кожному з округів буде менше виборців, а депутат буде більше «прив’язаний» до своїх виборців.
Першою на голосування поставили пропозицію про утворення чотирьох виборчих округів і її підтримали 10 членів комісії. Тож, на цьому дискусія щодо кількості округів припинилася.
Далі комісія розглядала склад кожного з округів, а саме: перелік виборчих дільниць, які до нього будуть включені. Було запропоновано два варіанти. Перший — від голови комісії: за ним у складі кожного округу були як дільниці на території міста, так і прилеглих сіл. Другий варіант розподілу — три округи включали сільські і міські виборчі дільниці, один — виключно міські.
У підсумку 10 членів комісії проголосували за пропозицію голови комісії. Утім, до розподілу були серйозні зауваження членів комісії, які не підтримали такий варіант. Вони полягали в тому, що одна з дільниць, яка увійшла до першого округу і одна — до другого, не межували з іншими дільницями свого округу. А згідно із законодавством, дільниці округу мають бути пов’язані територіально і межувати між собою. Зауваження внесли до протоколу засідання.
Як повідомила Тамара Мигович, уже після завершення засідання, склад округів ще раз детально проаналізували і виявили, що зауваження є слушними. Тож, цього ж дня на 17.00 скликали наступне засідання виборчої комісії. На нього з’явилися 10 членів комісії (шестеро, які брали участь у першому засіданні і не підтримали розподіл, — не з’явилися). Проте кворум був, комісія одноголосно прийняла рішення, яким змінила склад округів: дільниці на першому та другому округах поміняли місцями та внесли корективи до кількості виборців на кожному окрузі.
Таким чином, виборчі округи на виборах до Калуської міської ради є такими:
Найбільша частка сільських виборців — на другому виборчому окрузі — близько 42%. На першому окрузі вона становить близько 36%, на четвертому — близько 16%. І найменшою вона є на третьому виборчому окрузі — 12%.
Партії, які братимуть участь у виборах Калуської міської ради, мають подати виборчі списки кандидатів у депутати на кожен округ. У списку має бути не менше п’яти і не більше 12-ти кандидатів. Також має бути єдиний виборчий список з першим кандидатом (його прізвище буде в бюлетені на кожному окрузі). І оскільки в нас утворено чотири округи, то партії мають подати від мінімальних 20-ти до 38-ми (загальний склад ради) кандидатів.
Читайте також:
Союзи, сварки та непорозуміння: Івано-Франківську ОТГ поділили на виборчі округи
Стало відомо, які партії матимуть найбільше представників у виборчих комісіях Прикарпаття
Стало відомо, скільки франківців вже змінили місце голосування