Вибори, як випадок делегованого божевілля

Нинішня влада сформована в ситуації переляку. В 2014-ому році, коли її обирали, всі думали про загрозу великої війни і гуртувалися навколо тих, кого вважали: а) рішучими і досвідченими організаторами, б) людьми, здатними чинити спротив, в) патріотами, г) людьми з прозорими мотиваціями. Через чотири з половиною роки тодішній підхід виглядає цілком притомним. Влада, сформована в ситуації переляку, виконала «програму-мінімум».

Десь 20 місяців тому ситуація переляку вичерпалась. В новій комбінації зовнішніх і внутрішніх факторів виникли нові обставини й нові виклики. «Влада переляку» не спроможна на ці виклики відповісти.


Українське суспільство не сформувало нового запиту владної компетенції, адекватного ситуації.  Хоча – в цілому – інформація про нові виклики опинилася у відкритому доступі, ніхто з державних речників не взяв на себе сміливості довести її до громади у вигляді системного аналізу і програми дій.

Нові виклики можна окреслити так:

  • Українська кланово-феодальна економіка більше не володіє мандатом на легальне існування від умовного світового «транснаціонального центру» (ТНЦ);
  • Війна з Росією перейшла у «фазу активного виснаження», а Україна на даний час не володіє достатніми ресурсами для успішного довгострокового протистояння з мілітаризованою континентальною державою. Допомога з боку ТНЦ (в першу чергу – фінансова) стає критично значимим фактором;
  • Українські політичні еліти не спроможні до виконання складних стратегічних завдань. Ця неспроможність є не кон’юктурною, а системною. Українські політичні еліти здебільшого (дехто каже «практично повністю») складаються з неосвічених провінціалів, не здатних мислити на рівні вимог ХХІ століття;
  • Багаторічна глобальна криза ідеологій вступила у фазу реваншу світоглядного релятивізму (ознакою чого є безпрецедентні перемоги політичних популістів та перехід медіа на постмодерні рейки формування актуального порядку денного). Натомість, найбільш освічена й притомна частина українських політичних еліт орієнтувалася і орієнтується на класичні ідеології (ліберально-демократичну, неоліберальну, республіканську), які, за великим рахунком, вже відправлені до світоглядного музею. В цій ситуації виникає конфлікт «світоглядних протоколів» поміж українськими і світовими елітами.

В цих умовах необхідне радикальне «перезавантаження запиту компетентності». Цього перезавантаження не відбувається, відповідно в суспільстві виникають зони соціальної ентропії, острівці «системного божевілля».

Цей процес напряму пов’язаний з тим, що головним інструментом української політики виступають медіа, а домінуючою технологією – розповсюдження НЛП-вірусів, які діють за схемою «розхитування-криза-збірка (ремонтаж)».

Практично всі провідні політики в період виборів застосовують вірусні технології розхитування суспільства. Багатократне накладання «епідемій розхитування» на давні шизоїдні тенденції (в цілому характерне для цивілізаційних кордонів Гантінгтона) приводить до різкого посилення масових психозів.

В принципі, вибори 2019 р. – як президентські, так і парламентські – відбуватимуться, як виглядає, в парадигмі «делегованого божевілля». При тому ми маємо справу не з минущою епідемією на штиб грипу. Масове божевілля піднімається з глибин колективного (національного, масового) підсвідомого, наче лава підводного вулкану.

Певні сили (як владні так і опозиційні) хочуть шляхом розповсюдження «епідемій розхитування» відволікти увагу від власної нікчемності.

Дехто навіть говорить про технологію витіснення, подібну до психоаналітичних практик. Не забуваймо також, що теперішній політикум сформований ситуацією переляку, себто в ньому вже закладена панічна парадигма. Це приводить до того, що пошуки ворогів і зрад з пропагандистських кліше перетворюються на освячені медіа практики і стають легітимним дискурсом.

Можна проводити аналогії з тими масовими психозами які культивувалися сталінським режимом у 30-50-их роках. Різниця лише в тому, що тодішня ситуація божевілля монопольно та контрольовано делегувалася єдиним владним центром (Сталіним та його оточенням), а нинішня являє собою інтерференцію кількох конкуруючих трансляцій згідно постмодерного принципу формування порядку денного. Тобто, в нашій ситуації, контроль і «дозування» делегованого божевілля практично неможливі.

А це,  у свою чергу, означає, що розхитаний НЛП-трансляціями соціум входить в простір непевності та непрогнозованості (у простір стохастичності). В цій ситуації саме питання про вимоги компетенції щодо майбутньої влади знімається. Суспільство вимагатиме не носія компетенції, а шамана, ірраціонального майстра збірки (ремонтажу).

Власне, вибори і перетворюються на змагання шаманів, кожний з яких пропонує не раціональні методи порятунку та інтеграції в безпечну системність (як в ситуації 2014-го року), а ірраціональні методи збірки розхитаної країни в єдине (заможне, свідоме, соборне, церковне, солідарне і т.д.).

Кожний з шаманів рекламує свій бубен (опорні слогани) і свої танці (опорні обіцянки). Та частина суспільства, яка вже впала в транс та очікує чуда, зачаровано слідкує за змаганнями, сперечається про те, чий бубен і чий танець найкращі. Одночасно у прихильників «шамана А» наростає роздратування «шаманом Б» і «шаманом В». Те саме відбувається з тими, хто обрав бубни і танці шаманів «Б» і «В». Але поки суспільство перебуває в трансі, це роздратування тримається в межах «системи очікування».

В системі очікування кожний переконаний, що саме його шаман буде переможцем. Впевненість з кожним днем зростає, так саме як зростає відчуття неможливості прийняти будь-який інший варіант закінчення змагання.

В момент виходу з трансу, тобто в день оголошення результату виборів, прихильники шаманів «А», «Б», «В» будуть поставлені перед об’єктивною реальністю перемоги «шамана Г». Цей момент технологічно й буде кінцевим епізодом ремонтажу спільнот «А», «Б», «В», які вважатимуть за неможливе існувати в реальності, де перемогла спільнота «Г».

У випадку, якщо соціологічні опитування ще до виборів продемонструють беззаперечне лідерство «шамана Г», момент ремонтажу настане раніше. А ще більш ускладнює прогноз настання «часу збірки» вихід у другий тур двох шаманів .

Як би там не було, але центри, що делегують потенційним виборцям божевілля, кінець кінцем доб’ються того, що в момент перемоги будь-кого з теперішніх фаворитів президентських перегонів незадоволені спільноти оголосять про «зраду» та абсолютну неможливість існувати в новій реальності.

Ця маніфестація не буде стосуватися відповідей на виклики, перелічені вище. Вона спиратиметься на ірраціональні мотивації та вимагатиме вирішення так само, в площині ірраціонального.

Таким чином раціональний порядок денний – проблема переформатування поля компетенцій – буде замінений (або відсунутий на другий план) порядком денним, який формуватиметься в межах примарних цінностей делегованого божевілля.

В принципі, не важливо, які саме цінності делегованого божевілля стануть наріжними для початку процесу руйнування легітимного поля. Ці моменти завжди ситуативні та формуються поточними (майже не прогнозованими) подіями, емоціями та «чорними лебедями».

Важливо те, що у суспільства немає дискурсивного майданчика для тих, хто б міг виступити в даній ситуації терапевтами (психіатрами). Також малоймовірно, що дискурс делегованого божевілля прийме місцевих феодалів чи іноземних донорів в якості таких терапевтів (психіатрів).

Цей дискурс самодостатній. Відповідно, він з якогось моменту Х почне підпитувати сам себе і не потребуватиме делегування. Себто  з дискурсу делегованого божевілля він перетвориться на дискурс тотального божевілля. Зі всіма відповідними наслідками.


Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3403
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6745 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

910
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1780
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413