Виборче законодавство треба міняти, але уважно...

 

Пройшло два дні, ніяких змін. Ніякі це не відкриті списки, а знову гарантований прихід до парламенту старих облич... Краще те що є, а не те що хочуть нав'язати...

 

Законопроект 4906 (Мірошниченко Ю.)

- Вибори депутатів здійснюються за пропорційною виборчою системою з обранням депутатів у багатомандатних територіальних виборчих та у загальнодержавному виборчому окрузі
- Складають 2 списки кандидатів , один у загальнодержавному окрузі і другий у відповідному територіальному окрузі
Прохідний бар’єр – 2 відсотки
Виборець голосує за відкритими списками за партію і за кандидата

Недоліки :
1. Проект не передбачає реєстрації ЦВК списку кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, але при цьому багатьма нормами проекту передбачається використання згаданого списку ЦВК.
2. Негативним є порядок виготовлення зведеного списку кандидатів у ТВО на виборчій дільниці та порядку ознайомлення з ним виборців.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 78 на ранковому засіданні ДВК у день голосування «голова дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці на підставі затвердженого окружною виборчою комісією зведеного списку кандидатів у депутати від партій у відповідному територіальному виборчому окрузі, з урахуванням всіх змін, внесених окружною виборчою комісією до такого зведеного списку кандидатів у депутати у територіальному виборчому окрузі в порядку, передбаченому статтею 60 цього Закону, виготовляє примірники зведеного списку кандидатів у депутати у територіальному виборчому окрузі, а голова дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці…виготовляє примірники зведеного переліку партій...у кількості, яка перевищує на п’ятнадцять кількість кабін (кімнат) для таємного голосування у приміщенні для голосування, помножену на п’ять».
У проекті взагалі не передбачено передачу ДВК цього списку (його копії), тому не зрозуміло, звідки голова ДВК має взяти інформацію щодо змісту згаданого списку.
3. У проекті відсутні приписи щодо передачі на закордонні виборчі дільниці зведеного переліку партій, виготовлення якого закріплено ч. 7 ст. 74.
Також, у випадку передачі цього списку від ОВК голові ДВК запропонований проектом закону порядок виготовлення зведеного списку є неприйнятним, бо його застосування може призвести до виготовлення списку, що буде містити недостовірні відомості.
4. Виготовлення такого списку на кожній окремій дільниці, виготовлення спеціальних стендів для розміщення зведених списків потребує значного часу і обладнання всіх ДВК компютерною технікою, і як наслідок значних фінансових витрат.
5. Є підозри щодо недостовірності інформації на стендах, яка з об’єктивних причин не може бути забезпечена при поверховому огляді стендів зі списками.
В проекті відсутня відповідальність за виготовлення ДВК списку, який містить недостовірні відомості, відсутності такого списку у кімнаті (кабіні) для голосування, його псування, тощо.
6. У проекті передбачено виготовлення інформаційних журналів про кандидатів, що балотуються у ТВО, які передаються на виборчі дільниці (ч. 8 ст. 63).
Кандидати в цих журналах розташовуються в порядку черговості порядкових номерів кандидатів у депутати, визначеної зведеним списком кандидатів у депутати у відповідному територіальному виборчому окрузі.
Так, виборець орієнтуючись на порядковий номер кандидата, виборець може вписати у бюлетень номер кандидата, який з тих чи інших причин вибув з балотування і це може призвести до дезорієнтації виборця і відповідно до перекручення його дійсного волевиявлення.
Ці інформаційні журнали знаходитимуться на виборчій дільниці у вільному обігу, що створює можливості для їх підміни чи псування тощо.
– Не визначено яка кількість інформаційних журналів має бути виготовлена.
7. Запропонована проектом модель виборів призведе до того, що виборець буде витрачати значно більше часу для голосування на виборчій дільниці, адже йому потрібно ознайомитись з дійсним списком кандидатів у депутати перед вибором потрібної кандидатури.



Законопроект 4222а (Соболева)

«Про вибори народних депутатів України (за відкритими партійними списками)»

Законопроект передбачає голосування за відкритими списками.

-До загальнодержавного виборчого списку на з’їзді партії включається не менше ста і не більше чотирьохсот п’ятдесяти кандидатів у депутати від партії.
- особа, включена до загальнодержавного виборчого списку, повинна бути закріплена за одним з територіальних виборчих округів.
- Перші десять осіб у загальнодержавному виборчому списку за територіальними виборчими округами не закріплюються (тобто визначаються керівництвом партії)
- Прохідний бар’єр – 5 відсотків


НЕДОЛІКИ:
1. Грошова застава на рівні 2 млн грн., що створює перешкоди для реалізації свого пасивного виборчого права;(ст. 75)
2. Яка доля протоколу засідання виборчої комісії, у якому зазначена окрема думка члена виборчої комісії у разі його незгоди із діями інших членів виборчої комісії(ст. 146)
3. Складання нового уточненого протоколу про підрахунок голосів без перерахунку виборчих бюлетенів(ст. 147)
4. Визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у разі виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів з належними ознаками у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці(ст. 148)
5. Визнання окружною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним у зв’язку з неможливістю встановлення результатів голосування внаслідок численних фактів порушення закону. Питання щодо якісних та кількісних характеристик наявних порушень не висвітлюється(ст. 154)
6. Прохідний бар’єр – 5 відсотків і відсутність можливості для малих партій пройти до парламенту
7. Відсутній механізм відповідальності кандидата у депутати за відкритим виборчим списком, закріпленого за конкретним територіальним виборчим округом;
8. Виборча комісія бере до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Про відхилення доказів, які не мають значення для розгляду скарги або не мають доказової сили, зазначається у рішенні виборчої комісії – суб’єкта розгляду скарги. Не вказуються критерії для визначення сутнісних характеристик доказів.(ст. 188)
9. Стаття 72. Виборчі списки кандидатів у депутати
Особа, включена до загальнодержавного виборчого списку, повинна бути закріплена за одним з територіальних виборчих округів. Перші десять осіб у загальнодержавному виборчому списку за територіальними виборчими округами не закріплюються. – Дана норма позбавляє виборців можливості обирати всіх кандидатів від партії, тому що перші 10 кандидатів будуть подані партією. Вони гарантовано пройдуть в парламент, але в дійсності жоден з них не закріплений за територіальним округом, їх не знає громада і вони не несуть жодної відповідальності перед виборцями територіальних округів. В числі цих 10 осіб можуть опинитися випадкові люди, кримінальні авторитети та особи, котрі спонсорують сепаратизм.



Законопроект 4906-1(Рудьковський)

- Партія висуває кандидатів у вигляді єдиного списку кандидатів у загальнодержавному виборчому який формується та затверджується з’їздом партії.
- З числа кандидатів, включених до загальнодержавного виборчого списку, партія на тому ж з’їзді (зборах, конференції) формує і затверджує регіональні списки кандидатів у депутати у кожному виборчому регіоні, Регіональний виборчий список партії повинен включати не менше п’яти кандидатів.
- кожен кандидат у депутати, включений до загальнодержавного виборчого списку, повинен бути віднесений до одного з регіональних виборчих списків. Кандидат не може бути віднесений до двох чи більше різних регіональних виборчих списків
- при формуванні загальнодержавного та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати партія повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і т.д.) кожного виборчого списку як чоловіків, так і жінок. 
- Прохідний бар’єр 3 відсотки


Недоліки:
1. В законопроекті є вимога при формуванні загальнодержавного та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з 1 по 5, з 6 по 10 і т.д.) кожного виборчого списку як чоловіків, так і жінок, спрямована на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права.
Дана вимога не відповідає справедливому механізму створення списків кандидатів партії, адже партія висуває своїх кандидатів в залежності від їх вкладу в діяльність партії, авторитету, професійному рівню, тощо. Дана новела призведе до вимушеного зайняття кожного 5 місця в списку особою чол/жін статі.
2. Спосіб голосування може призвести до внесення додаткових цифр в пусті графи бюлетеня.
Так, голосування здійснюється шляхом заповнення виборчого бюлетеня шляхом вписування до нього з допомогою передбачених трафаретів двох цифр порядкового номера партії, за список кандидатів якої голосує виборець, та (за бажанням виборця) двох цифр порядкового номера кандидата у регіональному виборчому списку відповідної партії.
Тим самим можливість не підтримати своїм голосом виборчий список жодної партії реалізується у разі невписування порядкового номера жодної партії. Водночас не вписування до бюлетеня порядкового номера кандидата при зазначенні номера партії означає лише підтримку виборчого списку партії без впливу на порядок кандидатів у ньому. В цьому випадку, якщо виборець залишить поле без номера за кандидата, його зможе бути внесено посторонньою особою, для збільщення кількості голосів саме визначеного кандидата по ТВО.
3. Проектом також передбачено виготовлення спеціальних стендів для розміщення списків, що потребує значного часу і обладнання всіх ДВК компютерною технікою, і як наслідок значних фінансових витрат.
4. У законопроекті вперше пропонується розмежувати інформаційне забезпечення виборів ( поширення об’єктивної і безсторонньої інформації про перебіг виборчого процесу, про права виборців, процедури їх реалізації та захисту, про партії – суб’єктів виборчого процесу та висунутих ними кандидатів у депутати), з одного боку, та передвиборної агітації (як здійснення будь-якої діяльності, яка має на меті спонукати або спонукає виборців голосувати або не голосувати за певну партію – суб’єкта виборчого процесу, кандидата (кандидатів) у депутати).
Це може призвести до того, що під виглядом «інформаційного забезпечення виборів» буде продовжуватись незаконна агітація за ту чи іншу політичну партію, що порушить баланс інформаційного простору під час виборчого процесу і призведе до зловживань та махінацій.




Законопроект 4906-2 (Кошулинський , Сиротюк, Михальчишин)

- Висування кандидатів у депутати здійснюється у вигляді загальнодержавного виборчого списку та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати від партії.
- Партія висуває загальнодержавний виборчий список кандидатів у депутати у кількості, не меншій від п’ятдесяти. ( 50 чоловік визначає керівництво партії)
- партія формує окремий регіональний виборчий список кандидатів у депутати у кожному регіональному виборчому окрузі, передбаченому цим Законом. Кандидат може бути включений лише до одного регіонального виборчого списку кандидатів у депутати від партії.
- Регіональний виборчий список повинен включати не менше трьох кандидатів у депутати. Максимальна кількість кандидатів, які можуть бути включені до регіонального виборчого списку у кожному регіональному виборчому окрузі, визначається Центральною виборчою комісією
Прохідний бар’єр – 3 відсотки 


1. Порядковий номер партії в офіційному переліку партій – суб’єктів виборчого процесу, визначений у порядку, встановленому частиною другою цієї статті, не може бути змінений протягом виборчого процесу.
Виборець таким чином може бути дезорієнтований адже крайній строк можливої зміни цього номеру проектом не встановлено.
 

 


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466