Весняний авітаміноз: Як компенсувати нестачу вітамінів в організмі

 

/data/blog/50587/33a930d1ea9ffea0372d144c3714e2a2.jpg

 

Причиною млявості та різних нездужань є банальний весняний авітаміноз.

Багато хто навесні збільшує щоденний раціон різноманітними сирими овочами та фруктами, починає пити синтетичні вітаміни. Однак фахівці кажуть, що це хибна думка і радять підходити до цієї проблеми комплексно.

Допоможе позбутися авітамінозу якісний комплекс вітамінів та мікроелементів.

– Перша причина весняного авітамінозу – харчування, – розповідає  терапевт Олександр Агранов. – Адже в продуктах, в яких є природні вітаміни, ці корисні елементи через якийсь час розпадаються. Краще вітаміни зберігаються в сушених продуктах та консервації.

Продукти, якими харчуємося взимку, бідніші на вітаміни, ніж ті, які споживаємо влітку. Навіть ті продукти, що виростають навесні на грядці, швидкими темпами, не мають необхідної кількості вітамінів. Справді збагачені вітамінами та мінералами тільки ті овочі, які з'являються влітку.

Ще одна причина авітамінозу – те, що продукти, якими ми харчуємося взимку, дуже калорійні і потребують затрат енергії на їхнє засвоєння.

Цінність синтетичних вітамінів теж сумнівна. Навіть якщо вони не підроблені, не факт, що добре засвоюватимуться організмом. За різними даними коефіцієнт засвоєння організмом аптечних вітамінів складає 10-40%.

Окрім правильного харчування та вживання вітамінних комплексів, аби підтримати імунітет в умовах весняного авітамінозу, лікарі радять більше гуляти на свіжому повітрі, робити ранкову гімнастику й розумно планувати робочий день

Фахівці радять при виборі вітамінних препаратів не орієнтуватися на одну лише ціну за принципом «що дорожче, то краще». Насправді, дорогі й дешеві вітаміни за складом практично однакові. Насамперед зверніть увагу на склад препарату – дозування, перелік складових. Річ навіть не в самому препараті, а в засвоєнні його організмом.

Теоретично компенсувати брак вітамінів в організмі винятково завдяки споживанню певних продуктів можна. Але сумнівно, що заради цього ви готові з’їсти за день, наприклад, шість кілограмів моркви – саме стільки потрібно для того, щоб отримати добову дозу бетакаротину.

– Повноцінне засвоєння вітамінів можливе за рахунок не збільшення кількості продуктів харчування, а їхньої якості, – каже О. Агранов. – По можливості в раціон треба включати продукти, які природно зберігають вітаміни. Наприклад, якісні зернові культури. У пророщеному зерні зберігається велика кількість корисних речовин. Найбільше – в зародку. Це фактично те, що викидаємо при обробленні зерна. Якщо в борошні залишається зародок, воно буде сіруватого кольору. Борошно, яке ми використовуємо для випічки – "рафіноване". Більшу кількість вітамінів має борошно грубого помелу.

Існує таке поняття як суперпродукти. Вони містять в собі природний концентрат вітамінів та мінералів. Наприклад, це зародки пшениці (правильно оброблена), сушені ягоди, сухофрукти, горіхи, насіння (сушене, а не смажене).

Окрім суперпродуктів, є різноманітні напівлікарські трави, в яких слабо виражено лікарський ефект. Це вітамінні напої, а саме: шипшина, бруньки берези тощо.

Не менш важливими є мінерали. Це мікро- та макроелементи (калій, кальцій, магній). Іноді нестача якогось навіть мікроелементу може привести до виснаження організму. Нестача йоду в організмі приводить до хронічної втоми, а нестача цинку – до зниження імунітету та потенції.

Велику кількість корисних речовин містять соки. За кордоном є попит на суперсоки. Їх виготовляють з рослин. Популярності серед населення набув сік ноні (гавайський ноні). Також корисними є рослини адаптогени, які підвищують життєві сили, це – женьшень, родіола рожева, золотий корінь, ехінацея. Ці препарати варто вживати під наглядом лікаря, аби не виникло побічних ефектів.

 

 

Ольга МАКСИМЮК, Відідо


10.04.2014 941 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466