Верховна Рада на позачерговому засіданні звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку України.
"За" проголосувало 286 депутатів, інформує Фіртка з посиланням на НВ.
Глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від Слуги народу Данило Гетманцев подякував Смолію за низьку інфляцію та облікову ставку, стабільність банківської системи, валютну лібералізацію і зростання золотовалютних резервів. Він додав, що «в діяльності НБУ були й деякі прорахунки, помилки». До них Гетманцев відніс «відсутність дешевих кредитів і знекровлення економіки, яка так потребує дешевого кредитування», а також зміцнення гривні в другій половині 2019 року, від якого постраждав бюджет і експортери. Голова комітету також нагадав про дефіцит готівкової валюти, який виник в березні цього року.
Голова НБУ у своєму виступі підкреслив, що на центробанк здійснюється «систематичний політичний тиск з метою прийняття рішень, які не є економічно обгрунтованими, фокусуються на короткострокових простих перемогах і можуть дорого коштувати українській економіці в більш тривалій перспективі». Смолій додав, що він більш ніж два роки захищав інституційну спроможність НБУ.
«Разом із членами правління ми є щитом, що захищає нашу технократичну та аполітичну інституцію від впливів політикуму. І цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати», — заявив він.
Голова НБУ зазначив, що на центробанк тиснули через суди, проплачені мітинги, здійснювали інформаційні атаки та необґрунтовано критикували діяльність регулятора. Крім того, Раду НБУ використовують для створення корпоративного конфлікту всередині установи, підкреслив він.
«Усе це елементи одного ланцюга. Це ускладнює ефективну роботу центробанку ще й тому, що Національний банк — не острів. Хоча дехто намагається ототожнювати незалежність НБУ з бажанням відмежуватися від інших державних органів, в реальності ми не працюємо в ізоляції. Так само як і економіка, і фінансові ринки. Вони залежать не лише від політики НБУ. Вони залежать від спроможності усіх державних інституцій знайти спільну мову. До цього прагнемо і ми в НБУ», — заявив Смолій
Він додав, що його відставка не означає, що незалежність НБУ вдалося зламати.
«Це — протест. Це — сигнал. Це — попередження. Це — червона лінія. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», — заявив голова НБУ.
Нагадаємо, голова НБУ написав заяву про звільнення через "політичний тиск".