«Велике будівництво» на Прикарпатті: що вже зроблено і що заплановано на 2022 рік

Які інфраструктурні проєкти мають реалізувати у регіоні в поточному році

Фіртка вирішила бути в тренді та дослідити, що ж зроблено в Україні за минулий рік в межах урядової програми «Велике будівництво» і які перспективи чекають нашу область у році 2022-му.

Перш за все, варто відзначити: «Велике будівництво» - проєкт досить контроверсійний. Чимало політиків, насамперед, з опозиційного табору та журналістів-розслідувачів вбачають у його реалізації значну корупційну складову, спрямовану на поділ державних коштів серед вузького кола можновладців.

Втім, при підготовці цього матеріалу ми не ставили собі за мету провести журналістське розслідування, а лише дослідити, що корисного дав проєкт Прикарпаттю.

Зрештою, саме «Велике будівництво» у травні 2021 року за результатами дослідження соціологічної групи «Рейтинг» визнали найуспішнішою ініціативою Президента Володимира Зеленського. Принаймні так вважають 42% опитаних українців, які оцінили ініціативу на «відмінно» або «добре».


Будівництво та реконструкція об’єктів соціально-культурної інфраструктури

Чимало українців вважають, що «Велике будівництво» - це лише будівництво або ремонт доріг.

Дороги – це, звісно, річ потрібна. Бо ж без шляхів немає ні туризму, ані торгівлі. Втім, і соціальна інфраструктура є важливою. Людям потрібно лікуватися у комфортних, обладнаних сучасним медичним обладнанням лікарнях, а дітям – навчатися у школах, які відповідають вимогам часу, відвідувати зручні та безпечні дитсадки, займатися спортом та фізичною культурою, розвиватись у культурному та естетичному плані.

За даними Івано-Франківської обласної державної адміністрації, в межах реалізації програми «Велике будівництво» на території Прикарпаття вже звели або реконструювали понад чотири десятки об’єктів соціально-культурного призначення та охорони здоров’я.

Серед них – три заклади загальної середньої освіти, два дитячих садочки, два об’єкти культури, сім сільських амбулаторій загальної практики сімейної медицини, п'ять приймальних відділень, 17 активних парків для занять фізичною культурою та спортом, два спортзали, один басейн, спорткомплекс та спортивна школа.

Серед найбільш успішних прикладів реалізації проєктів в рамках програми «Велике будівництво» минулого року - будівництво загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів у селі Вишків Долинської міської територіальної громади, дитячого садка у селі Чорнолізці Тисменицької міської територіальної громади, будівництво модульного спортивного залу Комунальної установи «Молодіжний центр» у селі Королівка Коломийської міської територіальної громади, будівництво Народного дому у селі Пшеничники Тисменицької міської територіальної громади та капітальний ремонт будівлі Музею писанкового розпису у Коломиї, реконструкція приймального відділення з добудовою відділення екстреної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні в Івано-Франківську, реконструкції приймальних відділень лікарень у містах Надвірна, Коломия, Долина, Городенка, Бурштин тощо.

Для реалізації вказаних проєктів з Державного фонду регіонального розвитку виділили загалом понад 145 мільйонів гривень. Ще 33 мільйони виділили у порядку співфінансування місцеві бюджети.

Як стверджує очільниця Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук, три школи загальною площею 4 632,6 м2, будівництво яких завершили минулого року, дозволять охопити загальною середньою освітою до двох тисяч учнів.

«У рамках програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво» минулого року на Івано-Франківщині побудовано три нові школи: у селі Вишків Калуського району, місті Коломия та селищі Делятин на Надвірнянщині.

Загальна площа споруджених приміщень освітніх закладів склала 4 632,6 м2. Сучасний освітній простір забезпечили для майже двох тисяч дітей», - розповіла посадовиця в ході нещодавнього виїзного брифінгу за підсумками реалізації в області програми «Велике будівництво».

Одним з найуспішніших проєктів з будівництва шкіл вважають нове будівництво закладу загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів у селі Вишків на Долинщині.

Будівництво школи тривало протягом 2019–2021 років. Кошторисна вартість виконаних робіт – 33,9 мільйона гривень, 25,6 мільйона гривень з яких надійшло з Державного фонду регіонального розвитку. В тому числі 13,2 мільйона гривень держава профінансувала у 2021 році. Як результат, Долинська міська територіальна громада отримала сучасний загальноосвітній навчальний заклад на 198 учнів з інноваційно обладнаними класами, актовим залом та шкільною їдальнею.

«Це така велика будівля у гірському регіоні. Я маю велику надію, що ця школа стане опорною», - прокоментував Фіртці реалізацію проєкту народний депутат України від фракції «Слуга народу» Олександр Матусевич.

Як опорна школа новий заклад загальної середньої освіти забезпечуватиме здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти дітей шкільного віку високогірних сіл Вишків, Сенечів та Мислівка Долинської міської територіальної громади.

Кошторисна вартість будівництва іншого освітнього об’єкта – дитсадка у селі Чорнолізці на Тисмениччині – склала 40,6 мільйона гривень. Самотужки реалізувати такий проєкт місцевій громаді не вдалося б. На допомогу прийшла держава, виділивши протягом 2019 – 2021 років, поки тривало будівництво, 36,47 мільйона гривень з Державного фонду регіонального розвитку (в тому числі 26,98 мільйона гривень – у 2021 році).

Як наслідок, в результаті побудови нового та реконструкції наявного корпусів дитячого садка, село отримало сучасний заклад дошкільної освіти площею 944,61 м2, який дозволить охопити дошкільною освітою до 80 малюків та додатково працевлаштувати до 30 мешканців села.

Своєю чергою село Королівка на Коломийщині отримало сучасний спортивний комплекс європейського стандарту, у якому не соромно буде проводити змагання не лише місцевого чи регіонального, а й загальнодержавного та навіть міжнародного значення.

Завдяки залученню коштів ДФРР у сумі 27,2 мільйона гривень (в тому числі 22,9 мільйона гривень – у 2021 році) керівництву Коломийської міської територіальної громади вдалося реалізувати проєкт з непідйомною для громади кошторисною вартістю – 36,9 мільйона гривень. Побудований протягом 2020 – 2021 років спорткомплекс забезпечить створення 38 робочих місць та залучення до занять фізичною культурою та спортом понад 800 дітей та молодих людей.


Ремонт доріг

В рамках реалізації програми «Велике будівництво» на Прикарпатті вже відремонтували 213 кілометрів автошляхів державного значення, 65 кілометрів місцевих доріг та 32 мости.

Серед найважливіших автошляхів, що їх вдалося оновити протягом 2021 року, – прикарпатська ділянка міжнародної траси М-30 Стрий – Ізварине – найдовшого автошляху України, який, маючи загальну протяжність 1 401 кілометр, з’єднав західні та східні регіони нашої країни, за що вже отримав у народі назву «Дорога Єдності»; автодорога Н-10 «Стрий – Івано-Франківськ – Мамалига»), автодорога Н-09 Мукачево – Львів, дорога Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський, автошлях Р-21 «Долина – Хуст» тощо.

Так, за даними Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області, на міжнародній трасі М-30 Стрий – Ізварине підрядники повністю оновили ділянку протяжністю 14,4 кілометра від міста Рогатин до межі з Тернопільською областю.

Крім заміни дорожнього покриття, тут капітально відремонтували один шляхопровід та три мостові переходи, розширили та облаштували узбіччя, здійснили роботи із водовідведення; в населених пунктах влаштували дощову каналізацію, пішохідні тротуари, заїзні кишені, зупинки громадського транспорту тощо.

Автодорогу Н-10 Стрий – Мамалига ремонтували окремими ділянками, які на час ремонтів у попередні роки були в задовільному експлуатаційному стані. Протягом 2021 року тут загалом оновили 28 кілометрів дорожнього покриття. 22,7 кілометра дорожнього покриття підрядна організація оновила на автодорозі Н-09 Мукачеве – Львів. Роботи тут проводилися окремими ділянками – на території Надвірнянського та Івано-Франківського районів.

На дорозі Р-24 «Татарів - Кам’янець-Подільський в межах програми «Велике будівництво» за кошти державного бюджету торік замінили 31,5 кілометра дорожнього покриття на окремих ділянках у Надвірнянському, Верховинському та Коломийському районах.


Перспективи 2022 року

Надворі 2022 рік. І вже сьогодні можна сказати: реалізація проєктів в рамках програми «Велике будівництво» продовжиться і цьогоріч.

Що стосується будівництва та реконструкції об’єктів соціально-культурної сфери, то насамперед сподіваємося на продовження реалізації двох проєктів, розпочатих торік.

Йдеться, зокрема, про реконструкцію з добудовою загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня у селі Красноїлля Верховинського району кошторисною вартістю понад 20 мільйонів гривень та нове будівництво культурно-мистецького центру «Дзбан» у селі Старий Косів Косівського району кошторисною вартістю понад 14 мільйонів гривень.

Крім того, як нещодавно повідомила народна депутатка України від фракції «Слуга народу» Олена Вінтоняк, цьогоріч до програми «Велике будівництво» включені Івано-Франківська обласна клінічна лікарня та Івано-Франківська дитяча обласна клінічна лікарня.

Зокрема, у КНП «Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради» протягом найближчих двох років коштом державного бюджету планують збудувати нове приймальне відділення, реконструювати онкогематологічне відділення, відділення реанімації та неонатальний блок.

«Буде повна реконструкція, дуже велике оновлення. В онкогематології ми плануємо зробити як у європейських відділеннях: окрема вентиляція зі стерилізацією повітря», - розповів кореспонденту Фіртки генеральний директор лікарні Тарас Мельник.

Наразі Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня вже виготовила своїм коштом проєктно-кошторисну документацію і вже з березня готова розпочати роботи з реконструкції приймального відділення.

Суттєве оновлення очікує також на об’єкти транспортної інфраструктури.

Зокрема, торік до переліку об’єктів «Великого будівництва» включили будівництво моста через річку Бистриця Солотвинська та прилеглої до нього транспортної розв’язки в Івано-Франківську.

У 2021 році з державного бюджету на потреби добудови вказаних об’єктів вже виділили кошти в сумі 160 мільйонів гривень. Є надія, що фінансування надходитиме і цьогоріч, а відтак можна сподіватись, що мрію іванофранківців про добудову нового моста все-таки реалізують.

Важливою віхою у сфері оновлення прикарпатських доріг має стати також проєкт «Мале Карпатське коло», який, за твердженням начальника Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області Василя Буджака, цьогоріч «вийшов на новий рівень».

Проєкт, нагадаємо, стартував на початку минулого року як частина програми «Велике будівництво» і передбачає залучення коштів державного бюджету для ремонту доріг місцевого значення, які відіграють важливу роль у розвитку туристичної інфраструктури на території Івано-Франківської, Закарпатської та Львівської областей.

«Торік ми відремонтували дорогу державного значення Р-21 Долина — Хуст, до межі із Закарпатською областю.

Тепер у рамках президентського проєкту «Велике будівництво», частиною якого є «Мале Карпатське коло», будемо оновлювати дороги місцевого значення О 091501 Болехів – Козаківка, С 091501 Козаківка – Сукіль, С 090509 Вишків – Сенечів, які переходять на баланс Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області», - поділився Василь Буджак планами щодо реалізації проєкту у 2022 році.

Покроковий план дій щодо реалізації проєкту ухвалили на нараді за участю Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, голови Верховної Ради Олексія Стефанчука, секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олексія Данілова, заступника голови Укравтодору Андрія Івка, керівників Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей та представників зацікавлених територіальних громад, яка відбулася в грудні 2021 року на базі Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

«Цей проєкт розкриває туристичний потенціал Карпат чотирьох областей. Це створить робочі місця, нову якість туристичної інфраструктури в Україні.

Проєкт розпочали декілька років тому. Сьогодні на нараді були присутні також голови громад, яких стосується цей проєкт», - поділився своїм баченням проєкту на брифінгу за результатами наради Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Виділять кошти з держбюджету: дитячий садок у мікрорайоні «Каскад» обіцяють добудувати за два роки 

Один з найкращих в Україні: в Тисменицькій громаді відкрили новий дитячий садок  

Дитсадок «Подоляночка»: відомо, коли почнеться реєстрація дітей у відновлений заклад  

Новий дитсадок у Крихівцях планують відкрити до Дня міста Івано-Франківська 


01.02.2022 Сергій Білий 5775
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3486
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6823 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466