Що таке щастя? Протягом тисячоліть люди постійно шукали відповідь на це питання. Серед цих людей були й поети і філософи, але зараз до справи підключилися нейробіологи.
Дослідники з Університетського коледжу Лондона стверджують, що щастя (принаймні, його окремі моменти) може описуватися формулою, наведеною на ілюстрації.
Про це йдеться в останньому номері престижного наукового журналу Proceedings of the National Academy of Sciences.
Суть формули полягає в наступному: щастя зростає, коли ми виграємо, маючи невисокі шанси на перемогу, але з часом відчуття щастя згасає.
Щоб спростити завдання, вчені вивчали не загальну, а миттєву задоволеність життям. Вони вивчили за допомогою апаратів МРТ мозок 26 осіб, що грали в азартні ігри.
Протягом всієї гри комп'ютер просив гравців оцінити рівень свого щастя за десятибальною шкалою. Після цього дослідники поєднали дані томографа, результати опитування та історію ігор, в яких брав участь випробуваний. Підсумком дослідження стало вищенаведене рівняння.
Виявилося, що загальний рівень щастя залежить не від виграних грошей. Головним чинником виявилася «забудькуватість». Радість від виграшу, отриманого в минулому, зникає з часом. Через десять ігор, радість від перемоги в першійгрі пропадає безслідно.
Відповідно до формули, отримане щастя зростає, якщо справи йдуть краще, ніж очікувалося. Нульовий виграш не приносить щастя, якщо альтернативою йому був виграш двох фунтів стерлінгів, але якщо очікувався програш двох фунтів, він стає радістю.
Отримані результати були перевірені на вибірці з 18 тисяч осіб, що грали в ту ж версію гри онлайн. Знаючи поведінку 26 осіб, вчені змогли точно передбачити поведінку багатотисячної вибірки. Очікується, що це дослідження допоможе психологам і психіатрам зробити ще один крок до більш ефективного лікування психічних розладів.