В місті відкривається вже друге «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію

 

22.06.2017 р. в обласній психоневрологічній лікарні №3 відкривається вже друге доглядове або «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію. Перше таке відділення функціонує в закладі вже майже чотири роки.Чому саме доглядове і чому для деменції? На даний час однією з проблем суспільства, і не тільки нашого, є прогресуюче старіння населення і ті медико-соціальні проблеми, які йдуть поруч.

 

Відповідно до даних ВООЗ та Всесвітнього банку видатки на лікування та догляд за особами з когнітивними розладами у 2010 р. складали 604 млрд. доларів, що співставимо з бюджетами двох таких країн, як Польща та Саудівська Аравія. А вже у 2030 р. видатки на дану групу пацієнтів становитимуть 1 трлн. доларів. Звичайно ж 70% цих видатків витрачається країнами Західної Європи та США. Майже всі суми витрачаються не на лікування, а на догляд, який більш затратний при деменції, аніж при інших тяжких захворюваннях. Адже якісна допомога особі з деменцією має бути спрямована на забезпечення паліативною допомогою з моменту встановлення діагнозу до смерті, на підтримці максимально можливої якості життя людей з деменцією і їх можливості померти з гідністю, а також на підтримку осіб, які здійснюють догляд. У більшості розвинених країн пацієнтами опікуються не тільки медичні працівники, а й соціальні служби, тому і видатки на догляд розподілені приблизно наступним чином - 50% фінансового тягаря лягає на членів родини, 35% - на служби соціального захисту, 15% - на систему охорони здоров’я.

Деменція зумовлює цілий комплекс потреб і, особливо на більш пізніх етапах, високий рівень захворюваності і залежності від оточуючих. При погіршенні стану люди з деменцією можуть поставити перед оточуючими складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втратою піклування близьких людей.

Законодавство нашої країни, зокрема гл. 17 Сімейного кодексу визначає, що обов'язок повнолітніх дітей є утримання батьків, однак не в кожному випадку в дітей є можливість виконувати цей обов’язок, адже є обов’язки по відношенню до власних дітей, зайнятість на роботі і т.і., тому, в разі діагностування в особи деменції, її часто поміщають в установи соціального захисту. Однак із цим також є проблеми – катастрофічна нестача місць, коли черга може сягати 10-15 чоловік!

Тому маючи вже досвід в наданні допомоги особам з деменцією, враховуючи попит і потребу, які є на даний час, було вирішено розширити відділення, відкрити ще 15 ліжок для даної категорії пацієнтів. У відділенні медикаментозний супровід забезпечує лікар-психіатр, доглядову функцію виконують медичні сестри, які пройшли відповідні курси та тренінги. Працюють з такими пацієнтами і психологи закладу, забезпечуючи психологічний та психотерапевтичний супровід, який спрямований на підтримку когнітивних функцій, адаптацію, функціонування в побуті, розвиток необхідних навичок для мінімізації потреби в допомозі. Слід зазначити, що фахівці пройшли стажування в психоневрологічному шпиталі ім. св. Ядвіги (м. Ополе, Польща) і сам принцип організації відділення та надання допомоги також запозичені у наших друзів, з якими заклад активно співпрацює вже понад 9 років.

Під час відкриття відділення відбудеться конференція за участі наших польських колег з психоневрологічного шпиталю ім. св. Ядвіги та з Житомирської обласної психоневрологічної лікарні №1, де фахівці закладу матимуть можливість поділитися власним досвідом та почути думку колег.

P.S. невирішеним питанням на сьогоднішній день лишається оплата послуги, оскільки фінансове забезпечення медичних закладів розраховане на надання медичного, а не соціального супроводу. Тому реконструкцію приміщень для відділення, яка тривала майже 8 місяців, проведено власними силами, за рахунок залучених коштів (благодійних внесків, гуманітарної допомоги), відділення облаштовано завдяки організації ADAJ з Франції, яка вже 17 років допомагає закладу, в фінансування ж самого соціального супроводу залучаються благодійні внески.

Однак, незважаючи на труднощі, в закладі впродовж останніх 7-ми років проводиться реконструкція приміщень, відкриваються оновлені відділення, вдосконалюється медичний, психологічний та вже й соціальний супровід пацієнтів, покращується якість допомоги, створюються комфортні умови як для пацієнтів, так і для медичних працівників.


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

911
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413