В кого кермо, тому й колеса

 

/data/blog/123601/75f51d40cb5f60404198c1666c161408.jpg

 

Днями для керівництва Івано-Франківської обласної ради придбано автомобіль преміум-класу вартістю понад мільйон гривень. У зв’язку з цим ми вирішили докладніше дізнатися не тільки про цю, а й про інші машини, якими їздять місцеві слуги народу, що несуть свою непосильну вахту біля керма влади.

 

Автівки облради

В автопарку обласної ради, крім нового автомобіля, є ще сім авто. Як розповідає директор автопідприємства облради Руслан Пилюк, за головою ради Олександром Сичем закріплені два авто: «Фольксваген Мультивен» та «Мерседес Е-280». Обидві автівки з 2007 року. Перший заступник голови Василь Гладій користується «Тойотою Кемрі», а заступник Сергій Басараб – «Шевроле Круз». Окрім того, за керуючим справами закріплений «Мерседес Е-320», а за апаратом облради і керівництвом автопідприємства – «Деу Ланос». Також в автопарку є ще пасажирський «Мерседес Спринтер». За кожним автомобілем закріплений водій, який за нього відповідає.

 

«На кожну машину передбачена певна кількість кілометрів. Якщо заступник виїздив свій ліміт, то машина стоїть у гаражі, а він ходить пішки», – розповідає пан Руслан.

 

Два «Мерседеси» автопідприємство намагається, поки що безрезультатно, продати з аукціону. Відповідне рішення прийняли на сесії облради 23 вересня минулого року. Коли ж депутати поцікавилися, з чим пов’язаний такий раптовий продаж автомобілів, то Сич та Гладій пояснили це тим, що авто вимагають постійного ремонту та потребують великої кількості пального. Тому за виручені кошти планують придбати новий автотранспорт.

 

Таку ідею Олександр Сич вперше озвучив ще в червні на президії обласної ради. Мовляв, «Мерседеси» часто ламаються, а на 100 км беруть 15-16 літрів бензину, тому на їх утримання витрачається багато коштів. Відтак краще їх продати, трохи докласти та купити нову машину, яка буде використовувати набагато менше пального. Тоді ж директор автопідприємства Руслан Пилюк повідомив, що як варіант вже розглядають машину середнього класу марки «Шкода».

 

Перший аукціон мав відбутися 28 листопада. Тоді Прикарпатська універсальна товарна біржа пропонувала стартову ціну на «Мерседеса Е-320», 2000 р.в., 143 225 грн., а на «Мерседес Е-280» 2007 р.в. – 341 698 грн. Однак охочих придбати автомобілі керівництва облради так і не знайшлося. Наступний аукціон мав відбутися 26 грудня. Тоді ціни вже знизили до 128 903 грн. та 307 530 грн. відповідно. Втім, жодної заявки на участь в аукціоні знову не було. Руслан Пилюк зазначає, що аукціони будуть проводити і знижувати ціну доти, поки не продадуть ці машини.

 

Що ж планують купити замість цих авто, він поки що не каже. Мовляв, ще самі не знають. «Якщо продадуть ці машини, то тоді будемо думати, що купувати. Як можна наперед говорити, що будемо купувати?» – зазначає Пилюк.

 

Від Миколая

Та хоча ці автомобілі ще не продали, на початку грудня комунальне підприємство облради з експлуатації майна оголосило тендер на придбання легковика. Проте не середнього класу марки «Шкода», як раніше заявляв Пилюк, а кросовера преміум-класу «Тойота Хайлендер» (або еквівалент) з очікуваною вартістю 1 млн. 60 тис. грн.

 

Тендер відбувся 19 грудня. Пропозиції на аукціон подали три фірми: ПАТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬК-АВТО», ТОВ «КЛАСИК-АВТО» та ТОВ «МОДЕРН-АВТО». Єдиним критерієм для визначення переможця комунальне підприємство обрало ціну автомобіля. Проте найдешевша пропозиція від ПАТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬК-АВТО» – 1 млн. 13 тис. 980 грн. – була відхилена. У протоколі розкриття пропозицій зазначили, що вона не відповідає умовам тендерної документації. Тому автомобіль для керівництва облради придбали у ТОВ «КЛАСИК-АВТО» за 1 млн. 52 тис. 45 грн. Договір про придбання підписали 1 січня 2017 року.

 

На офіційному сайті «Тойоти» вказано, що «Тойота Хайлендер» уособлює сучасний транспортний засіб для шанувальників великих престижних автомобілів. У автосалоні нове авто цього класу коштує приблизно 1 млн. 57 тис. 332 грн. Воно семимісне, а розхід пального становить від 7,9 л на 100 км.

 

Директор комунального підприємства облради з експлуатації майна Віталій Костишин пояснив, що на сьогодні автомобілі марки «Тойота» вважаються одними з найкращих. «Необхідно було купити такий транспортний засіб, яким можна їздити і по нормальних дорогах, і по гірській місцевості. Ця машина буде корисна для всіх поїздок – у Київ, Львів, Ворохту, Яремче і загалом по гірській місцевості», – переконаний він.

 

Директор автопідприємства облради Руслан Пилюк також зазначає, що нові автомобілі не купували вже десять років. Втім, це не зовсім так, адже у 2011 р. автопідприємство придбало для керівництва облради «Шевроле Круз» за 161,9 тис. грн. Це чотиримісний седан класу «D». В автосалонах України цей автомобіль з’явився у 2009-му. Ним зараз користується Сергій Басараб. Тоді голова облради Олександр Сич зазначив, що оновлення автопарку треба час від часу робити, незважаючи на можливі нарікання чи спекуляції. Мовляв, треба думати по-господарському.

 

Автопарк ОДА

В автопарку ОДА хоч не такі нові машини, як в облради, однак їх куди більше. Так, за словами начальника господарського підрозділу Василя Антоняка, у них є два автомобілі «Деу Ланос», дві «Тойоти», «Шкода», «ГАЗель» вантажопасажирська, бортовий УАЗ, «Мерседес», пасажирський спринтер, мікроавтобус «Тойота Хайс» та автобус «Соболь». Цими машинами користується як керівництво ОДА, так і всі відділи, управління, департаменти.

 

Найновіший автомобіль – це «Тойота Авалон» з 2008 року, яким їздить голова ОДА Олег Гончарук. Більш-менш нові ще «Ланоси», а всі інші автомобілі – з 2002-2004 років і старіші. Наприклад, «ГАЗель» має вже 16, а УАЗ – 20 років. Пан Василь констатує, що автопарк старий, але оскільки кращого немає, то перебиваються тим, що є.

 

За його словами, тільки за головою ОДА закріплений автомобіль, а його заступники користуються тими, які вільні. «Всі решта користуються транспортом у міру необхідності. Вони пишуть листи, замовляють авто, і ми вже знаємо, хто куди буде їхати, та виділяємо машину. Часто не замовляють, бо нема стільки палива, але раз-два на місяць користуються практично всі, якщо в райони їздять», – зазначає Антоняк. Він додає, що з 2008 р. для ОДА не купували жодної машини.

 

У міськраді – скрутніше

Дещо гірша ситуація з автопарком в Івано-Франківській міській раді. Начальник адміністративно-господарського управління Олег Хімій розповідає, що машини дуже старі. Автопарк не можуть оновити через постанову Кабміну від 2001 р., яка накладає обмеження на покупку нових автомобілів для міських рад у сумі 60 тис. гривень. «Є моторесурс кожного авто, і він здебільшого вже вичерпаний. Дуже багато грошей йде на ремонт. Ми за ними дивимося, пильнуємо, і безаварійна їзда забезпечується за рахунок колективу. Але хочу, щоб автопарк хоча б чимось поповнився, бо я відповідаю за безпечну їзду. А як її забезпечити, коли фактично немає чим?» – зітхає пан Олег та додає, що коли було кілька відряджень за кордон, то гіршої автівки, ніж у керівництва Івано-Франківської міськради, не було ні в кого.

 

В автопарку міськради близько десятка машин, однак надійними вважаються тільки три. Це «Міцубісі Грандіс», яка обслуговує міського голову Руслана Марцінківа. Її орендують в КП «Водоекотехпром» з 2005 р. За словами Хімія, центральною частиною міста мер ходить пішки, а якщо потрібно їхати в мікрорайони, то користується автомобілем. «У середньому на один автомобіль встановлено ліміт 1100 км по місту. Інколи водії переїжджають ліміти. Наприклад, коли одна машина обслуговує двох-трьох заступників», – каже він.

 

«Шкода Супер Б» з 2003 року, яка раніше обслуговувала колишнього міського голову Віктора Анушкевичуса, зараз у розпорядженні заступника Марцінківа з питань будівництва, архітектури та земельних питань Олексія Кайди. Її орендують у ТРК «Вежа» з часу покупки. Заступника мера з гуманітарних питань Олександра Левицького возить «Шкода Октавія» з 2003 року. Її також орендують, але у футбольного клубу «Чорногора», який зараз перебуває на стадії ліквідації.

 

«Ці три машини є найбільш представницькими і більш-менш нормальними. Хоча вони також іржаві, й водії кожен ранок починають з того, що беруть чорну пасту від взуття та змащують пороги, аби не було видно іржі», – наголошує Олег Хімій.

 

Перший заступник міського голови Микола Вітенко та секретар міської ради Оксана Савчук ділять на двох 18-річний «Фольксаваген Шаран». Колись цю машину передала виконавчому комітету Верховна Рада. «Останній раз, коли ми їхали цим авто на діагностику, вибило три сторінки помилок. Бувало, що водій не може виїхати, бо машину відкрив, а всі вікна опустились і не піднімаються, а надворі мороз», – розповідає пан Олег.

 

До слова, колись секретар міськради Василь Бойчук відмовився від службового автомобіля. Мовляв, секретарю він не потрібен, бо той не має куди їздити.

 

За словами Олега Хімія, раніше секретар міськради Микола Вітенко їздив на «Деу Нубіра», але вже тричі в ній варили днище, а це дорогий ремонт. «Машина розлазиться по швах. На ній вже ніхто не їздить, тому ми плануємо наступного року її продавати, але для цього треба зробити експертизу. Вона з 1998 року», – додає він.

 

Заступника міського голови з економічних питань Богдана Білика обслуговує «Форд Експедишн». За керуючим справами міськвиконкому Ігорем Шевчуком закріплений автомобіль ВАЗ-21099, що також є черговим автомобілем. Ним користуються для доставки документів. У резерві перебуває ВАЗ-2114, записаний на начальника адміністративно-господарського управління, однак користуються ним рідко, тому його також планують продавати.

 

Управління з питань надзвичайних ситуацій має у підпорядкуванні автомобіль ВАЗ-21310 «Нива», яка вже давно погнила. Окрім того, є в міській раді і автомобіль УАЗ, який нещодавно повернувся із зони АТО. За кожною автівкою, як і в облраді та ОДА, закріплені водії, самостійно за кермом ніхто з керівництва міста не їздить.

 

Окрім цих авто, начальники деяких управлінь та департаментів також мають самостійні службові машини. Так, дві машини, велосипеди і скутери є в департаменті житлової, комунальної політики та благоустрою, автобус і «Деу Нубіра» – в департаменті освіти, ще одна «Деу Нубіра» – в управлінні фінансів. «Але це також старі автомобілі з 90-х років.  Тобто якоїсь гарної, представницької машини, щоб можна було, наприклад, делегацію перевезти, немає», – резюмує Олег Хімій.

 

Наталія КОЗАК, ГК

Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції».


10.01.2017 Наталія КОЗАК 1345 1
Коментарі (1)

Ярослав Петренко 2017.01.11, 14:45
Повчіться в перевізників , як автобуси з пробігом під 1 млн. км. щодня їдуть по маршруту.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466