У середмісті Івано-Франківська знайдено унікальну історичну знахідку.
Частину Тисменицької брами 17 століття виявили під час завершального етапу робіт на вулиці Лесі Українки. В планах - зробити це місце однією з туристичних цікавинок Івано-Франківська.
Як розповів директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, є успішні приклади того, що з такими знахідками роблять у європейських містах. До прикладу, у польському Жешові розкопки старого міста збирають черги з туристів, які хочуть подивитися на історичні знахідки.
Міський голова Руслан Марцінків зауважив, що важливим є те, що громадськість звернула увагу на цю ділянку.
«Вона енергетично є дуже сильною, тут відчувається дух історії нашого міста. Окрім того, виявлено багато цікавих знахідок. Й якщо правильно відновити цю ділянку, вона стане однією з головних туристичних родзинок міста. Звісно, це робота не одного дня і потрібні не малі кошти. Але коли ми зробимо цю роботу, то це місце стане тим, що не соромно залишити для наших нащадків», - зазначив він.
Михайло Смушак розповів ще одну цікаву деталь. Місто має ще одну браму – Галицьку. Її засипали, коли будували торгові центри біля Ратуші. Проте під насипом вона є.
«Коли будемо робити реконструкцію вулиці Галицької від ратуші до вулиці Дністровської. Й обов’язково врахуємо археологічні розкопки і подумаємо над музеїфікацією цієї ділянки», - зазначив він.
Також всіх цікавить, чи не вплине це на завершення робіт на вулиці Лесі Українки. За словами головного комунальника міста, роботи завершать згідно плану. Оскільки вулиця і площа Міцкевича будуть повністю пішохідні, то залишимо ділянку для роботи археологів.
Нагадаємо, минулої зими в середмісті Івано-Франківська археологи розкопали артефакти 17-18 століть.
Довідка Фіртки:
В давнину місто замикали три величні брами: з північного боку — Галицька (Львівська) брама, з південно-західного боку — Тисменицька (Кам’янецька) і з південно-східного — Вірменська (Заболотівська).
Від кожної брами було перекинуто довгий дерев’яний міст через рів, наповнений водою, і тільки за допомогою цих мостів можна було потрапити до міста. Над брамами вміщувались величезні чорні мармурові таблиці із золотими написами.
Тисменицька брама - ренесансна прямокутна триярусна споруда з наскрізним арковим проїздом, увінчана високою вежею з банею та шпилем.