Сьогодні, 22 квітня, у Центрі інноваційних освітніх технологій «PNU EcoSystem» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника презентували другий том «Ясногірський монастир у документальних джерелах середини XX – початку ХХІ століть» тритомного видання «Гошівська обитель Богородиці на Ясній Горі в Карпатах».
У презентації взяли участь Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин, редактор видання - професор Микола Кугутяк, ректор університету професор Ігор Цепенда та ігумен Гошівського монастиря о. Мар’ян Гробельний, пише Фіртка з посиланням на сайт Івано-Франківської Архієпархії.
Викладачі, студенти, працівники університету та всі охочі мали змогу долучитися до участі в презентаційному заході через платформу Cisco Webex Meeting.
«Вся культура здавна була при церкві, при монастирях. Ще з часів Австро-Угорської імперії про всю документацію про хрещення, вінчання, відхід до вічності ми могли довідатися тільки з церковних книг. У монастирях були великі літописи. Така історія нашого народу радісна, щаслива, часами навіть трагічна. Це дослідження нам відкриє сьогодення нашого Прикарпаття», – розповів Митрополит Володимир.
Другий том видання містить 284 документи з новітньої історії Гошівської обителі, більшість із яких виявлено у вітчизняних архівах і вперше введено до наукового обігу. Вони розкривають маловивчені або невідомі сторінки історії Ясногірського монастиря – видатної відпустово-паломницької святині українського народу, яка після Львівського псевдособору в березні 1946 року опинилась сам на сам з більшовицьким тоталітаризмом і впродовж 1946–1950 років була в центрі духовно-світоглядної опозиції режиму, пережила його і однією з перших відродилася в незалежній Україні.
«Дуже захопливо читати конкретні свідчення отців, які жили в непростий час і потвердили віру своїм життям. Їхня тверідсть викликає трепет, і слугує чудовим прикладом. Книга є науковим виданням, але, ймовірно, ми зробимо спрощений варіант для формування та виховання підростаючого покоління, щоб вони теж могли бачити досконале життя. Адже, формація, яку ми проходимо закладає підвалини вірності своїм обітам та присягам вірності, які ми давали», – поділився власними враженнями о. Мар’ян Гробельний.
Митрополит Володимир урочисто нагородив грамотою пана доктора Миколу Кугутяка, склавши слова подяки, та висловлюючи визнання та похвалу.
Як зазначають на сайті, видання підготовлено з участю професора Миколи Кугутяка, доцентки Ірини Солонець, старшого викладача Романа Кобильника і магістерки Галини Пославської, а також при допомозі ігумена Гошівського монастиря Мар’яна Гробельного та львівського видавця Петра Меленя.
Читайте також:
Прикарпатські волонтери до Великодня збирають вервички, малюнки та харчі для воїнів