Фестиваль "Альо! Наука?" відбудеться сьогодні в Івано-Франківську, на території Палацу Потоцьких. Особливість свята полягає у тому, що його придумали діти.
Про це Суспільному Карпати розповів координатор фестивалю, учитель історії Івано-Франківського ліцею імені Миколи Сабата Володимир Половський, пише Фіртка.
Ліцеїстам-ініціаторам фестивалю по 12 років, найстаршій учасниці – 14.
"Спочатку ми хотіли назвати його ФХРЕ – фізико-хімічно-роботизовані експерименти. Але це була важка назва для вимови, і ми придумали назву "Альо! Наука?". Ми пробуємо популяризувати природничі науки: біологію, фізику, хімію, механіку", – розповідає ліцеїст Юрій Побігун.
Ідея фестивалю з’явилася тоді, коли франківська команда "Loading…" брала участь у зимовій "Школі урбаністики". За словами Юрія Побігуна, там і продумали весь проєкт.
"При реалізації ініціативи команда розширилася, також ми долучили партнерську організацію Дубль N, що має досвід реалізації таких проєктів", – каже Володимир Половський.
Партнерів також шукали ліцеїсти. За словами Володимира Половського, всі університети, державні й приватні структури охоче відгукнулися на пропозицію партнерства. Усі партнери працюватимуть безкоштовно.
"Партнера для мерчу знайшов я, – каже Даниїл Бойчук. – Це – мій тато. Він погодився спонсорувати закупівлю футболок, на яких ми намалюємо логотип фестивалю. Мерч – це і є речі з логотипом. Їх можна буде придбати на фестивалі".
"Альо? Наука!" – це фестиваль науково-прикладних експериментів. Та усіх партнерів, які погодилися провести експерименти, запитували, чи цікаво їм також прочитати тридцятихвилинну лекцію. Тож на фестивалі працюватиме дві зони: лекторіум і експерименторіум.
Лекції будуть різноманітні. За словами Володимира Половського, це і квантова фізика, і хімія, й медицина, історія винахідництва, фактологія (як люди сприймають інформацію – ред.), наука і стереотипи та інші.
Щодо практичної частини, то медики, наприклад, покажуть, як надавати першу долікарську допомогу. Інші експерименти до початку фестивалю тримають у таємниці.
"Не хочу розкривати всі карти, але в нас буде багато-багато азоту", – каже Володимир Половський. Безпеку на кожній локації пильнуватимуть дорослі. Це не діти там бавляться з азотом, це лаборанти, науковці – все під контролем і кожна дія відбуватиметься строго за алгоритмом".
Як пояснює учитель, хочуть дати можливість дітям спробувати експериментувати не тільки на уроках, але й у просторі, в опенспейсі.
"Все почалося з: "А давайте, спробуємо". І таким емпіричним, пізнавальним шляхом ми рухаємося у потрібному напрямку. В ідеалі, – каже Володимир Половський, – ми плануємо з Палацом Потоцьким запустити цю подію як регулярну: було би добре проводити такі дійства двічі на рік".
Фестиваль "Альо! Наука?" розпочнеться о 13-й годині.
Читайте також: