Уроки слід засвоювати: як Європа, на відміну від США, запобігає краху через Covid-19

Covid-19 поширюється швидше, ніж будь-коли раніше, у США в деяких штатах лікарні переповнені.

Зараз країна перебуває в тій самій ситуації, що була у минулому місяці Франція, Бельгія та Чехія, коли впродовж кількох тижнів стрімке зростання випадків інфікування поставило їх системи охорони здоров’я на межу краху.

Але цим країнам на сьогодні вдалося запобігти найгіршому сценарію, коли люди помирають через те, що лікарні переповнені, і вони не можуть отримати необхідну допомогу, щоб вижити. Європа уповільнила епідемію, запровадивши локдаун та жорсткі карантинні обмеження.

Попри чіткі докази Європи, Білий дім все ще виступає проти нових карантинних обмежень. "Президент Трамп хотів, щоб я чітко дав зрозуміти, що наша робоча група, ця адміністрація і наш президент не підтримують черговий національний локдаун. І ми не підтримуємо закриття шкіл", - заявив у четвер віцепрезидент Майк Пенс під час першого завдання Білого дому на брифінгу щодо коронавірусу.

"Очевидно, що в США випадки все ще зростають, або, принаймні, вони не знижуються", - сказав Майк Тилдеслі, експерт з моделювання інфекційних хвороб в Університеті Уорік та науковий радник уряду Великобританії.

"Їм потрібно поглянути на європейську ситуацію, у жодному разі я не кажу, що все, що ми зробили в Європі, є досконалим, це у владі, мабуть, реагують трохи повільно, але вони принаймні реагують, вони роблять все, що можуть — переконайтеся, що служби охорони здоров’я не перевантажені ... і я думаю, що це явно те, що потрібно зробити й в США ".

Хорошим прикладом є Чехія. Після дуже помірної весняної епідемії влітку країна послабила більшість обмежень щодо коронавірусу, відмовившись від примусового носіння масок і повністю відновивши роботу всіх підприємств.

Коли у вересні випадки знову почали зростати, уряд протистояв закликам науковців про необхідність посилення карантинних заходів. До середини жовтня центральноєвропейська країна стала країною, яка найбільше постраждала, повідомляючи про більше випадків захворювання на Covid-19 на мільйон людей, ніж будь-яка інша країна. Тоді уряд заявив, що не має іншого виходу, крім як накласти строгий локдаун і закрити все, інакше в лікарнях, швидше за все, не залишиться ліжок.

Через чотири тижні в країні різко зменшилася кількість нових випадків інфікування. Хоча система охорони здоров'я була на межі — в кінці тунелю з'явилося світло.

Але за офіційними даними, близько 25% ліжок інтенсивної терапії та 45% апаратів ШВЛ залишалися доступними в Чехії, навіть під час найгіршої кризи. Порівняйте це зі США, такими штатами як Оклахома, де залишається вільним лише 6% ліжок інтенсивної терапії. Кількість випадків захворювання в штаті зростає в геометричній прогресії, проте запроваджено дуже мало заходів для обмеження розповсюдження хвороби.
Починаючи з четверга, у барах та ресторанах по всьому штаті повинні дотримуватися відстані в шість футів між столами, але заклади залишатися відкритими для персональних послуг до 23:00 - у більшості країнах Європи в меню тільки страви на виніс.

Дослідження американських Центрів контролю та профілактики захворювань пов’язують прийом їжі в ресторанах із підвищеним ризиком захворювання на Covid-19. Але коли губернатор штату Мічиган Гретхен Вітмер заборонив обідати в приміщенні, намагаючись зупинити зростання поширення вірусу, член робочої групи з питань коронавірусу Білого дому доктор Скотт Атлас розкритикував цей крок і закликав людей "піднятися" проти нових заходів охорони здоров'я.

Тілдслі сказав, що однією з проблем є те, що правила в різних штатах США залишаються непослідовними.

"Країна така величезна, і щільність населення в штаті Небраска не така, як у штаті Нью-Йорк, наприклад, або в Каліфорнії, тому можливо, потрібно подумати про дещо більш місцеві дії, але питання в тому, що насправді ці рішення повинні прийматись на основі висновків епідеміологів і не базуватимуться на політичних вподобаннях", - сказав він.


Не всі карантинні обмеження однакові

Багато європейських країн пішли слідами Чехії, спочатку відмовлялися від нових обмежень, а потім вибирали варіант повного локдауну. 28 жовтня Німеччина та Франція оголосили про нові національні обмеження.

Франція розпочала суворий локдаун у п’ятницю, 30 жовтня, людям заборонили виходити з дому без спеціального посвідчення. До 16 листопада міністр охорони здоров'я Франції Олів'є Веран оголосив, що найгірше закінчилося.

"Протягом останніх 10 днів кількість нових випадків захворювання на Covid-19 зменшилась, а рівень інфікувань знижується, тому все свідчить про те, що ми пройшли пік епідемії", - сказав він під час інтерв'ю регіональній пресі в неділю.

"Це плоди [французької] праці та результат вжитих нами заходів для досягнення цього", - сказав Веран, додавши, що позитивний результат не означає, що країна ще перемогла вірус.

Тим часом Німеччина застосувала більш м’який підхід до обмежень. Уряд країни закрив ресторани, бари та клуби, але магазини залишались відкритими, і людям лише радили, а не наказували, залишатися вдома та обмежувати свої соціальні контакти.

Країна не спостерігала такого ж уповільнення нових випадків інфікування, як Франція. Цього тижня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що ситуація в її країні все ще "дуже серйозна". Вона домагалася більш жорстких загальнонаціональних обмежень, але не змогла отримати достатню підтримку щодо цього від урядів земель. У п’ятницю вранці Німеччина повідомила про рекордну кількість щоденних заражень коронавірусом за останні 24 години.

Успіх локдауну також залежить від готовності людей дотримуватися правил. "Якщо правила дуже суворі, то людям набагато складніше" обійти "ці правила, і якщо обмеження трохи м'якші, то це відкриває шлюзи, які потенційно дозволяють людям не виконувати правила ", - сказав Тілдеслі.

Німеччина та Франція спостерігали подібні стрибки в середині та у кінці жовтня. Запроваджено число R, число, що вказує, на скільки інших людей кожна заражена людина передає вірус — як у Франції, так і в Німеччині, число зросло до 1,5.

Згідно з даними Французького агентства охорони здоров'я, після того, як карантинні обмеження почали діяти, показник R у Франції значно впав, опустившись нижче 1 - найважливіший рівень, який свідчить про зменшення епідемії — з 6 листопада він і надалі знижувався. Тим часом у Німеччині R знизився до 1, але продовжував коливатися навколо цього рівня, повідомляє Інститут Роберта Коха, німецький Центр контролю за захворюваннями.

Але хоча R корисний, він не розповідає всієї історії. Доктор Олівер Ватсон, дослідник інфекційних хвороб з Імперського коледжу в Лондоні, сказав, що ще однією причиною, через яку Франція спостерігає зменшення, є те, що країна мала набагато вищий рівень передачі.

"Це включає набагато більшу першу хвилю, але також їх друга хвиля почалася раніше, швидше за все, тому, що рівень їх зараження був більшим протягом літа", - сказав він.

Уотсон та його колеги з Imperial змоделювали вплив карантинних обмежень різної довжини та потужності на потужності реанімації в

Німеччині, Франції та Італії і, в цілому, виявили, що з епідеміологічної точки зору вигідніше вводити локдаун раніше, ніж чекати.

Німеччина також пережила більш м’яку першу хвилю вірусу.


Уроки не засвоєні

Проблема: попри попередній досвід, багато урядів досі приймають рішення, засновані на політиці, а не на науці.

"Я пам'ятаю ситуацію з Чехією, яка була показником того, що інші країни повинні бути на сторожі та почати готуватися до раннього контролю ... і ми можемо повернутися до першої хвилі, і ми знову бачимо, що були ранні попереджувальні знаки про те, що нам потрібно розглянути посилений контроль, і вони були там, ймовірно, приблизно за два тижні до того, як уряд [Великобританії] запровадив локдаун", - сказав Тилдеслі.

Політики неохоче вводять карантинні обмеження через їх незаперечний негативний вплив, будь то економіка чи психічне здоров'я людей.

Але такі вчені, як Тилдеслі, кажуть, що європейський досвід показує, що ефект від цього більший.

"Це, по суті, День бабака", - сказав він. "Наукове співтовариство наполягає на цьому, і до того часу, коли уряди приймуть рішення, пройде два-три тижні після того, як ми наполягали на цьому, і очікування робить це набагато гіршим. Уроки дійсно потрібно засвоювати".

за матеріалами CNN


20.11.2020 1240
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455