Верховна Рада України продовжує реформувати фінансовий сектор країни і прийняв 2 закони, які значно змінять нішу мікрокредитування.
Перший закон вступив в дію 15 вересня. Він зобов'язав МФО розширити список типів договорів підпадають під визначення Закону України «Про споживче кредитування».
Другий закон був підписаний президентів Зеленським 7 жовтня. Експерти FoxyCredit відзначають, що текст законопроєкту досить жорстко регулює нішу мікрокредитів. А все тому, що останнім часом, особливо після введення карантину, люди все частіше беруть позики у МФО, скорочуючи частку ринку банків. За статистикою близько 400 тисяч громадян України регулярно беруть короткострокові позики. Невеликі суми дають практично всі МФО, тому за один раз можна оформити кілька позик. При цьому компанії не цікавляться кредитною історією і доходами позичальника.
Автори законопроєкту переконані, що з впровадженням нової політики видачі позик, відносини між кредитором і позичальником будуть більш прозорими і довірчими. Які зміни жижа?
Тільки правда
Ускладнили умови реклами. Як тільки набере чинності новий закон, МФО буде заборонено рекламувати безвідсоткові позики. Тепер інформація про процентну річної ставки буде у відкритому доступі і клієнт побачить її заздалегідь, а не перед підписанням договору. Наприклад, тут ви ще можете побачити бонусні пропозиції від мікрофінансових організацій, в тому числі і зі ставкою 0,01% в день, але вже з січня таких пропозицій не буде. Звичайно, МФО знайдуть рішення, але чи буде воно дійсно вигідним - час покаже.
При цьому, нардепи впевнені, що завдяки цьому законопроєкту позичальник швидше розбереться в нюансах кредитування, і зрозуміє, чи зможе він виплатити кредит вчасно і в повному обсязі.
Особливості договору
За новим законом суми понад мінімальної зарплати будуть видаватися з кредитним паспортом, в якому будуть зображені:
- % по кредиту;
- додаткові сервіси (якщо є);
- графік погашення боргу;
- нарахована пеня, штраф, інші санкції.
Також МФО зобов'язали передавати відомості за вашими позиками в Бюро Кредитних Історій і оновлювати інформацію по кожній зміні не пізніше 2 днів після внесення її клієнтом.
Прострочення
Суттєво знизять розмір пені і штрафів. Тепер МФО не запрацює понад 200% від суми позики.
Прогнози експертів
За словами експертів видання «Факти» - позика без відсотків використовувався в якості залучення нових клієнтів. Як тільки новий закон набере чинності від нього доведеться відмовитися, а значить нових клієнтів буде складно. З урахуванням стрімко падає економіки і карантину, вижити в Мікрофінансовому секторі зможуть тільки великі гравці.
Для клієнтів є позитивні сторони. Особливо відзначають відкритість інформації та зниження процентних ставок.
Партнерський матеріал