У 9 разів перевищення вмісту амонію у річці Нараївка в селі Більшівці, що на Прикарпатті, виявила Державна екоінспекція Карпатського округу.
Лабораторне дослідження провели після того, як інспектори рибоохоронного патруля зафіксували як сюди потрапляють стоки з кров’ю, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.
Заступник начальника відділу охорони водних біоресурсів "Рибоохоронний патруль" Тарас Кузьмин розповів, що під час патрулювання виявили червоні плями в річці Гнила Липа. Тоді місцевий рибалка їм розповів, що забруднена вода – з річки Нараївка. Біля неї розташована скотобійня, і за словами рибалки, саме звідти відходи потрапляють у воду.
"Ми приїхали до бойні й побачили, як з труби витікає речовина бурого кольору з відповідним запахом. Там жахлива картина була і жахливий запах, і тельбухи випливали з тієї труби", - каже Тарас Кузьмин.
Станом на 12 лютого, в річці Нараївка вода чиста. В місцях, які знаходяться поблизу скотобійні, забруднення немає. Однак, вода червоного кольору тут буває, каже місцева жителька Галина Зелінська.
"Та не раз так було, що вода червона протікала. Скільки разів, я не рахувала, не знаю".
Місцевий рибалка Степан не на камеру розповідає, що така проблема існує давно. Каже, коли вода забруднена, - риба не клює. Про неодноразове забруднення річки розповів і житель села Мирослав Білас.
"Викидають, виливають кров. Труба там така стоїть, і вони воду спускають".
Поблизу річки Нараївка розташоване приватне підприємство "Еліта", яке займається переробленням і консервуванням м’яса. Тут є скотобійня, відходи з якої, за словами жителів, потрапляють у річку. Головна бухгалтерка підприємства Марія Молдавець каже, що своїх очисних споруд тут немає, однак є договори з установами, які викачують та вивозять відходи. Тому, за її словами, два дні тому витік крові у річку стався випадково. Така ситуація, каже, сталася лише один раз.
"Асенізаторна машина робила викачку крові і обірвався шланг. І дуже незначна частина крові витекла в річку. Винна особа, якщо її можна назвати винною, ну бо так сталося. Різне буває, вже покарана", - зауважила Марія Молдавець.
Голова Більшівцівської територіальної громади Василь Саноцький розповідає, що офіційних звернень щодо забруднення річки зараз немає. Останнє було у 2011-му році. Та, каже, іноді на забруднену воду скаржаться місцеві рибалки. За словами Василя Саноцького, розв'язувати проблему будуть лише тоді, коли отримають результати експертизи від Державної екоінспекції.
"Ми чекаємо, що скажуть екологи. Ми не можемо закрити підприємство, ми можемо рекомендувати. Є важелі, з якими влада нам поможе, я маю на увазі інспекцію та екологів. Підприємство працює і там багато людей працює, але екологи є екологи. Якщо виробництво шкодить екології, значить треба щось робити", - зазначив Василь Саноцький.
Представники Державної екоінспекції Карпатського округу два дні тому відібрали проби води з річки Нараївка для лабораторного дослідження.
"На даний момент лабораторне дослідження пройшло частково. Виявлено перевищення амонію в 9 разів. І біологічне споживання кисню в 9 разів більше від норми. Це принаймні може призводити до загибелі біоресурсів. Вказані матеріали будуть скеровані до правоохоронних органів", - каже в.о. начальника управління державного екологічного нагляду Андрій Небилович.
Завідувачка кафедри біології та екології Прикарпатського національного університету Мирослава Миленька вважає, щоб зрозуміти, які екологічні наслідки цього забруднення, потрібно отримати всі результати екологічного дослідження.