У найкоротший день року святкували Різдво

 

Зимове сонцестояння (21 грудня) – день, коли Сонце перебуває найнижче над горизонтом. Астрономічно цей день не сильно відрізняється від попереднього та наступного. Проте вже в кам'яному віці люди відстежували 21 грудня та відзначали його в особливий спосіб. Про це свідчить, наприклад, знамените святилище Стоунхендж в Англії. Впродовж тисячоліть день зимового сонцестояння наділяли духовним і релігійним значенням, пов’язючи з ним уявлення про те, що пік темряви минає й весняне оновлення вже на порозі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стародавнє святилише Стоунхендж влаштоване так, щоб промені вранішнього сонця в день зимового сонцестояння пройшли точно його центральною алеєю.

 

День зимового сонцестояння 2 тис. років тому припадав  на 25 грудня. Язичники в цей день святкували «повернення Сонця». Християни ж обрали цей день для святкування свого найбільшого свята – Різдва. Адаптувати – це краще, ніж забути, – ймовірно думали тоді. 

 

Календарна реформа папи Григорія XIII поклала край традиції, коли збігалися зимове сонцестояння та Різдво. 25 грудня зберегли як дату найбільшого християнського свята, а найкоротший день року за григоріанським календарем змістили на 21 грудня. Саме на цю дату найчастіше припадає день зимового сонцестояння, проте, залежно від високосних років, може іноді зміщуватися на 20 або 22 грудня.

 

Для людей XXI ст. день зимового сонцестояння є передусім астрономічною подією, яка зумовлена геометрією площиниорбіти Землі навколо Сонця та нахилом осі обертання планети. Існує точна дата досягнення зимового сонцестояння на щорічній орбіті навколо Сонця. Цього року це відбулося о 18 год.11 хв. за центральноєвропейським часом (19 год.11 хв. за київським) 21 грудня. 

 

Вісь обертання Землі не перпендикулярна площині, в якій наша планета обертається навколо Сонця. Вона перебуває під кутом 23,4 градуса. Це зумовлює те, що взимку в Північній півкулі сонце пізніше заходить і раніше сходить, ніж влітку, а дні загалом коротші. Двічі на рік Земля проходить через точку, в якій небесний екватор і шлях Сонця (екліптика) перетинаються. Це – 21 березня і 22 вересня, коли день є точно такої ж тривалості, як і ніч (рівнодення).

 

Коли земля відносно цих двох точок віддалена на 90 градусів, тоді вона досягає літнього та зимового сонцестояння. В день зимового сонцестояння Сонце розташоване в сузір'ї Стрільця, а під час літнього сонцестояння – між сузір'ями Тельця та Близнюків. Однак, це не завжди було так, і в майбутньому також буде змінюватися. Через так звану прецесію Земна вісь періодично зазнає змін, і, відповідно, нахил між екліптикою та небесним екватором також не є завжди однаковим.

 

Кожні 25 780 років Сонце проходить через весь Зодіак.  В епоху Античності під час зимового сонцестояння Сонце, наприклад, було в сузір’ї Козерога, а через 300 років люди побачать його в зодіакальному знаку Змієносця. 

 

Але чому день зимового сонцестояння не завжди випадає на 21 грудня? Це пов'язано з тим, що сонячний рік (час повного орбітального повороту Землі навколо Сонця) майже на шість годин довший від 365 календарних днів. Тому час зимового сонцестояння з року в рік зміщується приблизно на шість годин вперед. У високосний рік відбувається стрибок майже на 18 годин назад. Тому день зимового сонцестояння також може випадати на 20 або 22 грудня.

 

Проте всіх, хто радіє довшим дням і більшій кількості світла, застерігаємо, що Сонце ще не починає раніше сходити. Найпізніший схід сонця цієї зими відбудеться вранці Нового року. Лише відтоді зранку світла буде все більше.

 

 

Соломія КРИВЕНКО,

Збруч

 

ФІРТКА. Загалом у всіх традиціях час сприймався як циклічна субстанція. Денний та річний цикли проектувалися символічно і на цикл "кругообігу душ".

Всім відомий дохристиянський Кельтський хрест - це примітивний календар з чотирма реперними точками річного циклу:

внизу - точка Різдва (Зимове Сонцестояння) нового циклу часу (відродження),

справа - точка Весняного рівнодення (Пасха),

вгорі - День Літнього Сонцестояння (Івана), зрілість,

справа - День Осіннього Рівнодення (Хелоуїн, Всіх святих) - час Муддрості і затухання, Смерть...

...але не "безнадійна" а така, що передує відродженню в новому життєвому циклі...

 

 


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

921
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3408
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6751 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415