В приміщенні Центральної міської клінічної лікарні м. Івано-Франківська відбулася прес-конференція присвячена методиці лікування інсультів – тромболітичній терапії.
У прес-конференції взяли участь завідуюча відділенням судинної неврології, міський невролог Ірина Кобець, завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай, завідувач підстанції №1 станції швидкої медичної допомоги Олег Снігур та лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда.
Хвороби серцево-судинної системи, зокрема розлади мозкового кровообігу, є на сьогоднішній день найпоширенішими захворюваннями в Україні. Чи не найчастіше люди потерпають саме від ішемічних інсультів, адже при ішемічному інсульті припиняється кровопостачання певної ділянки головного мозку. Коли мозкова артерія раптово перекривається тромбом, певна кількість клітин мозку гине протягом 5-8 хвилин – утворюється ядро інсульту. Ядро інсульту не підлягає відновленню, проте ділянка навколо цього ядра (ішемічна напівтінь) залишається життєздатною протягом 3,5-4,5 годин від початку розвитку ішемічного інсульту („вікно терапевтичних можливостей”). Власне, для того, щоб врятувати цю ділянку мозку, лікарі сьогодні використовують системний тромболізис.
При такому лікуванні препарат (тромболітик), який руйнує тромб в мозковій судині вводиться внутрівенно. Але медикам необхідно встигнути застосувати цей метод лікування під час „вікна терапевтичних можливостей”. Перевищення названого часу призводить до незворотних змін мозкової речовини в зоні напівтіні.
Для своєчасної діагностики гострого розладу мозкового кровообігу, зокрема ішемічного інсульту, надзвичайно важливим є своєчасне звертання пацієнтів за медичною допомогою одразу ж після появи перших симптомів розладу мозкового кровообігу: порушення мови, невправність, обмеження рухів, втрата чутливості в кінцівках однієї половини тіла. Вказані симптоми мають одразу насторожувати. Необхідно негайно зателефонувати на номер 103, щоб бригада швидкої медичної допомоги якомога скоріше доставила пацієнта до спеціалізованого медичного закладу.
Саме бригада швидкої допомоги констатує початок розвитку інсульту, одразу уточнює анамнез захворювання і вирішує, чи можливим є проведення хворому тромболітичної терапії, адже вона має і ряд протипоказів.
Пацієнта негайно транспортують до лікарні, по дорозі інформують приймальний покій медичного закладу про готовність №1 ще до приїзду такого пацієнта.
Завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай розповідає, що про пацієнта з інсультом одразу ж повідомляють чергового невропатолога. Медики роблять усе можливе, щоб хворий якомога менше часу проводив у приймальному відділенні. Тому в основному, з часу, як пацієнт поступає на приймальний покій і до початку лікування у відділенні лікарні минає 5-10 хвилин.
„В даній ситуації час – безцінний, кожна хвилина має бути використана з максимально ефективно, тому „кандидат” на проведення тромболітичної терапії потребує професійного огляду неврологом, проведення лабораторного обстеження і комп’ютерної томографії (нейровізуалізації)”, – розповідає завідуюча відділенням судинної неврології центральної міської клінічної лікарні, міський невролог Ірина Кобець.
У провідних клініках Європи тромболітичну терапію проводять приблизно 20% пацієнтів з ішемічними інсультами. В світовій лікарський практиці вона вважається достатньо ефективною. Натомість в Україні проводять всього близько 120 таких процедур протягом року і це дуже незначна кількість в порівнянні з існуючою потребою.
Цей метод лікування є досить дороговартісним: одна доза тромболітика „Актилізе” коштує близько 10 тис. гривень, проте на даний час діє державна програма по боротьбі з інсультами і необхідні тромболітичні препарати для пацієнтів лікарень є безкоштовними.
Віднедавна проводити тромболітичну терапію стало можливим і на базі Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, оскільки тут почав працювати новітній комп’ютерний томограф, який дозволяє веріфікувати характер інсульту і обґрунтувати проведення тромболізису.
Після проведеного курсу тромболізису пацієнти перебувають у стаціонарі до 12 днів, згодом їх виписують на амбулаторне лікування під наглядом дільничного невролога і дільничного терапевта.
Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда наголошує: «З дільничних неврологів розпочинається виявлення хворих, ми відстежуємо групи ризику, попереджаємо, як пацієнт має себе поводити, щоб не ризикувати здоров’ям. Ми розповідаємо пацієнтам, що при перших ознаках інсульту він має викликати швидку допомогу, а не чекати приходу лікаря-терапевта додому, щоб не втрачати час».
„Саме дільничні неврологи консультують чимало пацієнтів із минаючими розладами мозкового кровообігу, тоді, коли розпочинається так зване „мерехтіння симптомів”: періодичне затерпання кінцівок, головокружіння, головні болі. І дуже важливо, щоб таким пацієнтам приділялося більше уваги, щоб їх орієнтували на вчасне звертання за спеціалізованою медичною допомогою”, – каже Ірина Кобець.